Frances Hardinge
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Frances Hardinge 
  • Proza obyczajowa 
  • Wyczyść

Brytyjska pisarka, autorka cenionych na całym świecie fabuł fantasy dla dzieci i młodzieży. Znana z zamiłowania do ekscentrycznych i stylowych ubrań, a szczególnie pewnego czarnego kapelusza, który stał się jej znakiem firmowym. Członkini Royal Society of Literature, a także laureatka i finalistka wielu nagród literackich – już jej debiut, wydany w 2005 r. pt. Fly by night, odbił się szerokim echem na rynku wydawniczym, zdobywając początkującej pisarce popularność i nagrodę Branford Boase. Jej twórczość cieszy się uznaniem także nad Wisłą, a najnowsza książka Frances Hardinge, Światło głębin, do polskich księgarń trafiła w czerwcu 2021 r.

Frances Hardinge na świat przyszła w 1973 r. w starej i szacownej angielskiej rodzinie. Jej ojciec, Julian Alexander Hardinge, 4. baron Hardinge of Penshurst (z hrabstwo Kent), w latach 1997–1999 zasiadał nawet w Izbie Lordów. Pisarka dorastała w Penshurst w starym, pełnym niesamowitości domu, którego specyficzna atmosfera niezwykle silnie oddziaływała na jej dziecięcą wyobraźnię. Już jako mała dziewczynka uwielbiała Frances Hardinge książki utrzymane w gotyckim klimacie, niepoddane cenzurze, pełne mroku wersje klasycznych baśni oraz wszelkie nieprawdopodobne opowieści. Sama też lubiła wymyślać własne narracje i już w wieku 6 lat napisała pierwsze opowiadanie. Od tego czasu nie przestawała tworzyć, chociaż na premierę swojej pierwszej książki Frances Hardinge musiała czekać aż do 2005 r. Zanim jednak do tego doszło studiowała anglistykę w Somerville College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Cały czas jednoczesnie pisała, choc nie szukała wydawcy dla opowieści wychodzących spod jej pióra, nie przykładając do ich publikacji zbyt wielkiej wagi. Tak naprawdę sukces literacki autorka zawdzięcza swojej przyjaciółce, Rhiannon Lassiter, która sama będąc pisarką, potrafiła właściwie ocenić talent Frances Hardinge. To ona pokazała jej prace redaktorowi wydawnictwa Macmillan, który bezzwłocznie podpisał kontrakt z młodą obiecującą autorką. Po entuzjastycznym przyjęciu jej debiutanckiej powieści, oficyna zdecydowała się na podpisanie umowy na 3 kolejne tytuły i do dziś jest jej anglojęzycznym wydawcą. Polskim czytelnikom twórczość pisarki przybliża wydawnictwo Czarna Owca, które opublikowało 4 jej tytuły, w tym także najnowszą powieść Frances Hardinge, Światło Głębin.

Pierwsze książki Frances Hardinge

Frances Hardinge w charakterze powieściopisarki debiutowała w 2005 r. oryginalną, mroczną fabułą dla młodzieży Fly By Night. Książka spotkała się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem zarówno ze strony czytelników, jak i krytyki, którą zachwyciła niezwykła wyobraźnia i maestria językowa młodej autorki. Powieść zdobyła Branford Boase Award i stała się początkiem wspaniałej literackiej kariery. Wyczekiwaną kontynuację tej książki Frances Hardinge opublikowała dopiero 6 lat później pt. Twillight robbery (Fly trap).

Sukces Fly by night przyniósł pisarce kontrakt na trzy kolejne tytuły, co pozwoliło jej przejść na literackie zawodowstwo. W 2007 r. do księgarń trafiła jej 3. książka, Verdigris Deep, a dwa lata później ukazała następna powieść, Gullstruck Island (nieprzetłumaczone na język polski).

Frances Hardinge i Drzewo kłamstw

Pierwsza wydana po polsku książka Frances Hardinge, Drzewo kłamstw, ukazała się w 2015 r. (pol. wyd. 2017). Osadzona w XIX w. mroczna opowieść o niezwykłej, tajemniczej roślinie żywiącej się kłamstwami, której owocem są najgłębiej skrywane sekrety, okazała się ogromnym sukcesem i międzynarodowym bestsellerem. Za Drzewo kłamstw Frances Hardinge została doceniona Nagrodą Costa, pierwszą od ponad dekady przyznaną literaturze dziecięco-młodzieżowej (w 2001 r. nagrodę tę zdobyła Bursztynowa luneta, trzeci tom kultowego cyklu Philipa Pullmana Mroczne materie).

Frances Hardinge, Śpiew kukułki i Czara cieni

Rok po Drzewie kłamstw Wydawnictwo Czarna Owca opublikowało 4. powieść Frances Hardinge, Śpiew kukułki. Mimo że tytuł dedykowany jest młodym czytelnikom, autorka kreuje niezwykle mroczny miejscami przerażający świat i atmosferę, nawiązując do najlepszych tradycji powieści gotyckiej. Również kolejna wydana nad Wisłą narracja Frances Hardinge, Czara cieni, utrzymana jest w niepokojącym klimacie, choć tym razem gatunkowo fabule tej bliżej do klasycznego fantasy i stylistyki oryginalnych baśni braci Grimm.

Frances Hardinge i Światło Głębin

Ostatnia powieść Frances Hardinge, Światło głębin, do polskich księgarń trafiła w czerwcu 2021 r. Tym razem pisarka zabiera swoich czytelników do fascynującego, lecz niebezpiecznego świata archipelagu Miriad. W jego wodach, zwanych Morzem Grozy, kryją się ślady wielkiej bitwy, w której zginęli wszyscy bogowie. Jednak stopniowo nastoletni Hark odsłania kolejne tajemnice bogów strzeżone zazdrośnie przez kapłanów i sytuacja w Miriad robi się coraz bardziej skomplikowana.