Nie znaleziono wyników
Zmarły w 1986 r. amerykański pisarz, legenda nurtu science fiction. Autor kultowego cyklu Kroniki Diuny. Frank Herbert książki o Diunie pisał do końca życia. Po śmierci pisarza serię kontynuuje jego syn, wykorzystując materiały pozostawione przez ojca. Herbert należy do najbardziej cenionych pisarzy science fiction, wielu uważa go nawet za najwybitniejszego twórcę gatunku.
Franklin Patrick Herbert Jr. urodził się w 1920 r. w Tacoma w stanie Waszyngton. Jego dom rodzinny nie był zbyt przyjaznym miejscem, dlatego jako 18-latek młody Frank przeniósł się do ciotki i wuja mieszkających w Salem w stanie Oregon. Tam też skończył szkołę średnią, a po maturze pracował w różnych gazetach. Podczas II wojny światowej pół roku służył w marynarce wojennej, wykonując zadania fotograf. Z wojska został zwolniony ze względów zdrowotnych. W 1942 r. ożenił się z Florą Parkinson, z którą miał córkę Penny, jednak małżeństwo to przetrwało tylko do 1945 r.
Po wojnie Herbert uczęszczał na University of Washington, gdzie na zajęciach kreatywnego pisania w 1946 r. poznał swoją drugą żonę, Beverly Ann Stuart. Para doczekała się dwóch synów: Briana i Bruce'a. Choć na studiach o wydaniu książki Frank Herbert jeszcze nie myślał, próbował swoich sił w krótkich formach literackich. Udało mu się nawet sprzedać dwa opowiadania. W 1949 r. Herbert z żoną przeprowadzili się do Kalifornii, gdzie zaprzyjaźnili się z psychologami Ralphem i Irene Slattery. To oni zapoznali go dorobkiem Freuda, Junga, Jaspersa i Heideggera, których teorie miały wpływ na jego twórczość. Także dzięki nim pisarz zaczął zgłębiać buddyzm, na który później przeszedł. Zanim zaczął pisać książki Frank Herbert, jak sam przyznał, niemal dziesięć lat poświecił na czytanie klasyków science fiction tj: HG Wells, Roberta A. Heinlein, Poula Anderson i Jacka Vance.
Na początku lat 50-lat zaczął publikować opowiadania science fiction w czasopismach branżowych. Na wydanie swojej pierwszej książki Frank Herbert musiał czekać do 1956 r., kiedy to ukazał się The Dragon in the Sea. Tytuł został dobrze przyjęty przez krytykę, jednak nie okazał się sukcesem komercyjnym. W tym czasie pisarz pracował także jako autor przemówień dla republikańskiego senatora Guy Cordona.
Dopiero dzięki historiom wydanym później jako Diuna, Frank Herbert zakosztował sukcesu i sławy, choć na bogactwo musiał czekać zdecydowanie dłużej. Mimo, że w 1968 r. jego powieść przyniosła mu 20 000 dolarów, znacznie więcej niż zarabiała większość ówczesnych powieści fantastyczno-naukowych, wciąż nie pozwalało mu to na zajęcie się literaturą na pełny etat. Jednak dzięki publikacji książki Herbert nie był już osobą anonimową. W latach 70-tych pracował jako pisarz edukacyjny w Seattle Post-Intelligencer, wykładowca na University of Washington, a jako konsultant społeczny i ekologiczny przebywał jakiś czas w Wietnamie i Pakistanie. Był również reżyserem i fotografem programu telewizyjnego The Tillers. Kolejno ukazujące się zaś powieści ugruntowały jego pisarską pozycję. Dzięki uniwersum znanym jako Kroniki Diuny Frank Herbert trwale zapisał się w historii literatury jako jeden z najwybitniejszych twórców science-fiction.
Po śmierci pisarza w 1986 r. schedę po nim przejął jego syn, Brian, który wraz z Kevinem J. Andersonem, opierając się na materiałach pozostawionych przez ojca, kontynuował sagę Diuny.
Przełomowe dla swojego dorobku dzieło pt. Diuna Frank Herbert wydał w 1965 r. po wielu latach pracy nad swoim pomysłem. Zbieranie materiałów do książki rozpoczął już w 1950 r., a od początku lat 60-tych, kiedy jego żona wróciła na pełen etat do pracy i przejęła ciężar utrzymania domu, poświecił im się całkowicie. Aby powstała Diuna Herbert potrzebował aż 6 lat wytężonej pracy, ale jej wynik zdecydowanie wart był poświęconego przez pisarza czasu. Mimo to zanim udało mu się opublikować swoją powieść spotkał się z wieloma (blisko 20) odmowami wydawniczymi. Szybciej docenili to nowatorskie dzieło krytycy, którzy znaleźli je godnym Nagrody Nebula (1965) i Hugo (1966). Kolejne, określane później jako Kroniki Diuny, książki Frank Herbert wydawał w kilkuletnich odstępach do końca życia. W 1969 r. ukazał się Mesjasz Diuny, a 7 lat później Dzieci Diuny. W latach 80-tych w ręce swoich czytelników oddał jeszcze Herbert tomy: Bóg cesarz Diuny, Heretycy Diuny i Diuna. Kapitularz.
Ta rozbudowana saga, rozgrywająca się w odległej przyszłości i na przestrzeni tysiącleci, porusza szereg fundamentalnych zagadnień tj. jak perspektywy przetrwania gatunku ludzkiego, ewolucja człowieka, ekologia oraz wiele kwestii religijnych, socjologicznych i problemów natury filozoficznej. Diuna to najlepiej sprzedająca się powieść science fiction w historii, a cała seria jest powszechnie uważana za absolutną klasykę gatunku. Kroniki Diuny Herberta są najbardziej poczytną i zdaniem wielu krytyków najlepiej opracowaną serią książek fantastycznonaukowych na świecie.