Frederick Forsyth
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Frederick Forsyth 
  • Proza obyczajowa 
  • Wyczyść

Jeden z najsłynniejszych współczesnych twórców literatury popularniej, człowiek, który stworzył nie tylko sensacyjne powieści, ale i przeżył naprawdę sensacyjne życie. Jak mało kto, Frederick Forsyth książki mógł pisać nie tylko w oparciu o swoją wyobraźnię, ale również czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia, zdobywanego podczas uczestnictwa w najgorętszych politycznych i militarnych wydarzeniach XX w. Podobnie jak Ryszard Kapuściński, Brytyjczyk znajdował się w samym środku przewrotów, wojen i rewolucji, nie raz narażając własne życie dla zdobycia informacji.

Pisarz urodził się w 1938 r. w bogatej angielskiej rodzinie mieszczańskiej. Jako typowy przedstawiciel swojej klasy społecznej, wstąpił na uniwersytet w celu zdobycia przyzwoitego dyplomu. Studia jednak przerwał i nigdy ich nie ukończył, ponieważ postanowił poświecić się swojej wielkiej pasji – lotnictwu. Został jednym z najmłodszych pilotów w dotychczasowej historii RAF, gdzie służył w latach 1956-1958 odbył dwuletnią służbę.

Jak wielu przed nim i wielu po nim, zanim zaczął pisać Frederick Forsyth książki, zdobywał doświadczenie i szlifował swój warsztat jako dziennikarz. Dla agencji Reutera pracował w Paryżu, a także za Żelazną Kurtyną w Berlinie Wschodnim, Czechosłowacji i na Węgrzech. W 1965 r. przeszedł do BBC, gdzie zajmował się korespondencją wojenną. Koniec lat 60-tych spędził w Afryce, gdzie najpierw z ramienia BBC, a później jako wolny strzelec, relacjonował konflikt zbrojny w pomiędzy Nigerią a Biafrą. Zaprzyjaźnił się nawet z Emeke, przywódcą secesjonistów. W tym czasie nawiązał współpracę z MI-6 i został agentem brytyjskiego wywiadu. Działalność agenturalną prowadził później m.in. w Rodezji i NRD.

Obecnie pisarz, korzystając z owoców swojej sławy (jest jednym z najbogatszych autorów na świecie), mieszka w luksusowej rezydencji pod Londynem lub w irlandzkim zamku, którego jest właścicielem. Znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów i niechęci wobec instytucji Unii Europejskiej.

Dzień Szakala Fredericka Forsytha

Wydawniczym debiutem Forsytha był reportaż z 1969 r. Słowo białego człowieka (The Biafra story). Szybko jednak autor zarzucił literaturę faktu na rzecz fikcji literackiej. Dwa lata później, wydając Dzień Szakala Frederick Forsyth narodził się jako pisarz. Powieść opowiadająca o przygotowania do zamachu na gen. de Gaulle’a zrobiła ogromne wrażenie zarówno na czytelnikach, jak i krytyce, i do dnia dzisiejszego pozostaje jednym z najważniejszych thrillerów wszech czasów oraz wciąż najbardziej znaną i najpopularniejszą książką autora. W 1972 r. za Dzień Szakala Frederick Forsyth uhonorowany został przez Mystery Writers of America Edgar Award w kategorii najlepsza powieść. Już rok później premierę miał, klasyczny dziś, brytyjsko-francuski film na podstawie powieści, a w 1997 r. na ekrany kin weszła kolejna, mocno zmodyfikowana, wersja tej historii pt. Szakal, z Brucem Willisem w roli tytułowej.

Najpopularniejsze książki Fredericka Forsytha

W Polsce twórczość pisarza jest dobrze znana i popularna, chociaż na polskie przekłady większości jego dzieł, ze względu na zawarte w nich wątki polityczne, w szczególności dotyczące roli ZSRR, czytelnicy musieli czekać aż do lat 90-tych. Ze względu na pozytywne ukazanie państwa Izrael w Polsce Ludowej np. nie ukazała się powieść Fredericka Forsytha Akta Odessy. W PRL wydano jedynie dzień Szakala, zbiór Czysta robota oraz Psy wojny. Te ostatnie w wersji ocenzurowanej.

W powieści Psy wojny Frederick Forsyth swoim słynnym dziennikarskim stylem opisuje zamach stanu w fikcyjnym afrykańskim państwie, przeprowadzony przez europejskich najemników opłacanych przez koncern wydobywczy. W fabule od zawsze dopatrywano się odniesień do autentycznych postaci i wydarzeń, których autor był świadkiem podczas swojego pobytu w Afryce. Na kartach książki Frederick Forsyth stworzył obraz tak sugestywny, że pojawiły się pogłoski o jego osobistym zaangażowaniu w zamach w Gwinei Równikowej, który powszechnie był uważany za pierwowzór książkowych wydarzeń.

Najnowsze książki Fredericka Forsytha

Zawsze na łamach każdej swojej książki Frederick Forsyth nawiązuje do aktualnych problemów otaczającej nas rzeczywistości. W latach zimnej wojny i wyzwoleńczych ruchów antykolonialnych w Afryce jego powieści osadzone były w tych właśnie wydarzeniach. W XIX w. jednym z najpoważniejszych zagadnień, z którym przyszło się mierzyć społeczeństwom i przywódcom światowym, jest bez wątpienia terroryzm islamski nowego typu. Nic więc dziwnego, że kwestia ta niezwłocznie znalazła przełożenie na twórczość pisarza.

W 2006 r. swoją premierę miał Afgańczyk, opowiadający historię wspólnej akcji zachodnich służb wymierzonej w Al-Kaidę. Natomiast w powieści Czarna Lista Frederick Forsyth opowiada o polowaniu na Kaznodzieję, islamskiego przywódcę wzywającego do mordowania niewiernych. Rządy wstrząsanej zamachami Wielkiej Brytanii i USA postanawiają poza procedurami prawnymi likwidować cele znajdujące się na tytułowej liście najniebezpieczniejszych architektów międzynarodowego dżihadu. Jednak w swojej najnowszej powieści pt. Fox Frederick Forsyth porzuca ten schemat, by przedstawić czytelnikom zupełnie inne zagrożenie. Jest nim ludzki umysł, który może być wykorzystany zarówno do czynienia dobra, jak i siania zniszczenia.