Nie znaleziono wyników
Pochodzący ze Szwecji pisarz, dziennikarz, a także bloger. Jeden z najpoczytniejszych skandynawskich prozaików ostatniej dekady. Autor bestsellerowych, przetłumaczonych na ponad 20 języków, powieści, które w sposób niezwykły opowiadają proste historie o zwykłych ludziach, stopniowo odkrywając przed czytelnikami wyjątkowość tych pozornie przeciętnych bohaterów. Chociaż Fredrik Backman książki pisze niecałą dekadę, zdążył już sobie wypracować literacką renomę i międzynarodową markę. Większość jego twórczości dostępna jest po polsku, na przekład wciąż czeka jednak najnowsza, wydana we wrześniu 2020 r. fabuła pt. Anxious people i przepiękny traktat o rodzicielstwie Things my son needs to know about the world.
Pisarz na świat przyszedł w latem 1981 r. w podsztokholmskiej gminie Söderort, wychowywał się zaś w Helsingborgu. Zanim zaczął wydawać Fredrik Backman książki, które uczyniły z niego prawdziwą gwiazdę światowej literatury, przez wiele lat pracował pisał do gazet, m.in. Helsingborgs Dagblad i Moore Magazine. Prowadził także bloga, któremu zresztą częściowo zawdzięcza ostateczny kształt swojej pierwszej powieści. Zmiana zawodu, jak sam przyznaje, była dla niego, skrajnego introwertyka, prawdziwym błogosławieństwem. Pisanie w domu na pełny etat pozwala mu też na spędzanie czasu z dziećmi, co uważa za rzecz absolutnie bezcenną.
Zdaniem autora Pozdrawiam i przepraszam literatura powinna być dość intymnym doświadczeniem między dwojgiem ludzi – pisarzem oraz czytelnikiem. I rzeczywiście, jego prozę charakteryzuje pewna formalna oszczędność, niekiedy wręcz kameralność, sprzyjająca bardziej uważnej, zaangażowanej lekturze, pozostawiającej mocny i trwały ślad w odbiorcy. Takie książki Fredrik Backman zresztą sam lubi czytać najbardziej, a jego pierwszą literacką mistrzynią była i jest Astrid Lindgren, której przepiękną powieść Bracia Lwie Serce uważa za jedną z najważniejszych i najbardziej niezwykłych lektur w swojej biografii. Pisarz jest również wielbicielem twórczości Margaret Atwood, którą ceni za niezwykłą siłę wyrazu i bezbłędność w poruszaniu emocji odbiorcy. Fascynuje go również swoboda narracyjna i łatwość tworzenia kolejnych opowieści Stephena Kinga. Sam pisze dość szybko i nie zawsze regularnie. Być może dlatego po sukcesie swojej debiutanckiej książki, Fredrik Backman obiecał czytelnikom wydawanie co najmniej jednej publikacji rocznie i słowa rzeczywiście dotrzymuje.
Po latach pracy dziennikarskiej i aktywności w blogosferze, w 2012 r., powieścią Mężczyzna imieniem Ove Fredrik Backman, zadebiutował jako pisarz. Książka spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem krytyki i niemal z miejsca podbiła też serca czytelników, szybko stając się prawdziwym bestsellerem nie tylko w Szwecji, ale i na całym świecie (polska premiera miała miejsce w 2014 r). Główny bohater tej fabuły najpierw pojawił się na blogu autora i został wytypowany przez internautów na główną postać jego debiutanckiej fabuły. Ove to zbliżający się do sześćdziesiątki wdowiec, zgorzkniały i pełen żalu do świata, który zamierza opuścić ten padół jak najprędzej, by dołączyć do swojej ukochanej żony. W realizacji tego planu przeszkadza mu jednak konieczność poprawiania życia sąsiadów, mimo, a może właśnie dlatego, że własnego ma tak bardzo dosyć. W 2015 r. premierę miał bardzo udany film nakręcony na podstawie debiutanckiej książki Fredrika Backmana. Jeszcze w tym samym roku, co debiut fabularny, ukazał się drugi tytuł autora; trochę wspomnienia, trochę poradnik rodzicielski, trochę przewodnik pisany dla syna pod pięknym tytułem Things my son needs to know about the world (Rzeczy, które mój syn musi wiedzieć o świecie).
W 2013 r., zgodnie ze swoją obietnicą, w ręce czytelników oddał Fredrik Backman Pozdrawiam i przepraszam, swoją drugą, równie jak pierwsza udaną, powieść. Pełna magii i celnych spostrzeżeń na temat ludzi i ich natury narracja, której głównymi bohaterkami są wyjątkowo bystra siedmiolatka i jej babcia-anarchistka, okazała się nie mniejszym sukcesem niż Człowiek imieniem Ove. Podobnie zresztą jak kolejna propozycja autora, humorystyczna i pełna szczególnego liryzmu historia zatytułowana Britt-Marie tu była, koncentrująca się na losach jednej z drugo- lub nawet trzecioplanowych bohaterek pierwszej książki Fredrika Backmana.
Po kolejnych kilkunastu miesiącach do księgarń trafiła nowa fabuła, którą zatytułował Fredrik Backman Miasto niedźwiedzia. Na stronach książki autor snuje opowieść o pewny podupadającym szwedzkim miasteczku, w którym centrum społecznego życia, a zarazem jego sens, stanowi hokej. To historia o ciemnej stronie sportu i rywalizacji, ale przede wszystkim o ludziach i regułach, które miedzy sobą ustalają. Jak zwykle u tego pisarza – nawet jeżeli nic się nie stało, dzieje się niezwykle dużo. To interakcje między bohaterami, bowiem interesują go najbardziej. Na podstawie powieści powstał bardzo dobrze oceniany serial HBO, a w 2019 r. wydał Fredrik Backman My przeciwko wam, kontynuację historii z Miasta niedźwiedzia.
„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”
Tysiące ebooków i audiobooków
Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.
Napisali o nas: