Grażyna Bąkiewicz
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Grażyna Bąkiewicz 
  • języki: 3 
  • Erotyka 
  • Wyczyść

Polska pisarka, z wyksztalcenia historyczka i nauczycielka. Jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek rodzimej literatury dziecięcej, laureatka wielu konkursów i nagród literackich. Chociaż znana jest przede wszystkim ze swojej twórczości dla młodszych czytelników, pisze również Grażyna Bąkiewicz książki dla dorosłych. Na rynku wydawniczym obecna już kilka dekad; w jej dorobku znajduje się kilkadziesiąt tytułów, a najnowszy z nich – Sposób na koronaświrusa – pomagający dzieciom oswoić nową, pandemiczną, rzeczywistość, do księgarń trafił w listopadzie 2021 r.

Grażyna Bąkiewicz urodziła się w 1955 r. w Łodzi, gdzie mieszka do dziś. Z rodzinnym miastem zawsze czuła się bardzo związana i nie wyobraża sobie życia w innym miejscu. Po maturze wybrała studia historyczne, które ukończyła oczywiście na Uniwersytecie Łódzkim. Jako studentka zajmowała się m.in. analizą międzywojennej prasy oraz pamiętników młodzieży z tego okresu. Mimo ogromnej pasji historycznej i ambicji naukowych, zostawszy magistrem, nie potrafiła wyobrazić sobie kolejnych lat spędzonych na przekopywaniu archiwów i mozolnej analizie dokumentów, dlatego też ostatecznie zrezygnowała z kariery akademickiej. Marzyła jej się praca w muzeum, jednak okazało się, że niestety w najbliższym czasie nie ma szansy na taki etat. W tej sytuacji, by przeczekać, aż sytuacja się zmieni, zatrudniła się w szkole. A ponieważ, jak wiadomo, prowizorka jest najtrwalsza, tym sposobem, zanim zaczęła na poważnie pisać Grażyna Bąkiewicz książki, przez długie lata pracowała w szkole jako nauczycielka historii. I chociaż kilka razy chciała ze szkoły odejść (raz nawet w tym celu podjęła studia dziennikarskie), jej przywiązanie do uczniów i pedagogiczna pasja zawsze zwyciężały. Ostatecznie ponad trzy dekady spędziła w szkole, nie tylko nigdy się nie nudząc, ale przede wszystkim czerpiąc z kontaktów z młodymi ludźmi inspirację do swojej twórczości i ogromną satysfakcję. Grażyna Bąkiewicz, O melba! i trylogia pieniawska Swoja przygodę jako autorka zaczynała na początku lat 80-tych. Będąc młodą matką, często dla swoich dzieci wymyślała Grażyna Bąkiewicz bajki, a w jej głowie cały czas powstawały nowe, domagające się spisania, opowiastki. Kiedy więc przeczytała ogłoszenie o ogólnopolskim konkursie na bajkę, nie wahała się ani chwili, choć nie liczyła specjalnie na wygraną. Jury jednak zachwyciło się jej wyobraźnią i przyznało jej główną nagrodę. Ten dość niespodziewany sukces otworzył początkującej pisarce drogę do dalszych publikacji. Przez następne lata jej utwory dla dzieci ukazywały się w przeznaczonej dla małych czytelnikach prasie, chociaż książkowy debiut autorki nastąpił dużo później, bo już w nowym stuleciu. Swoją pierwszą, wydaną w 2002 r., powieść zatytułowała Grażyna Bąkiewicz O melba!. Książka, chociaż debiutancka, okazała się dużym sukcesem, przynosząc autorce I nagrodę IBBY i tytuł Książki Roku 2002. Fabule daleko było do, będącej zmorą literatury dziecięco-młodzieżowej, oderwanej od życia cukierkowości, co bardzo docenili nastoletni czytelnicy. Grażyna Bąkiewicz O melba! dedykuje bowiem nieco starszej młodzieży, pokazując ich problemy bez bagatelizowania i z pełną powagą. Już w 2003 r. do księgarń trafiła kontynuacja powieści pt. Stan podgorączkowy, a w kolejnym roku zamykający trylogię tom: Będę u Klary.

Grażyna Bąkiewicz i ale historia, czyli mów mi Bezprym

Biorąc pod uwagę wykształcenie pisarki, nie jest niczym niezwykłym, że swoje książki wykorzystuje, by zainteresować młode pokolenie historią i zaszczepić wśród dzieci i młodzieży ciekawość przeszłości. Dużą popularnością wśród młodszych czytelników cieszy się dziewięciotomowa seria Grażyny Bąkiewicz Ale historia, na stronach której autorka przybliża ważne postaci i przełomowe wydarzenia w polskich dziejach. Pierwszy tom cyklu pt. Mieszko, ty wikingu! ukazała się w 2015 r. W kolejnych latach do księgarń trafiły jeszcze części: Kazimierzu, skąd ta forsa?, Jadwiga kontra Jagiełło, Zygmuncie, i kto tu rządzi?, Stasiu, co ty robisz?, Mamy niepodległość, Ta potworna wojna, Ten śmieszny PRL. Jesienią 2021 r. opublikowała Grażyna Bąkiewicz Ale historia, skąd te krzywa usta, Bolesławie?, ostatni jak na razie tom serii. Kilka tytułów pisarki (Sześć palców Warneńczyka, Ada i tajemnica Galla Anonima, Ada strażniczka skarbu, Husarskie skrzydła) ukazały się także w ramach serii A to historia! oraz Zdarzyło się w Polsce. Wyjątkową sympatią młodych miłośników dobrej lektury zaskarbiła sobie książka Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym, której bohaterem jest jedna z najbardziej tajemniczych postaci polskich kronik, najstarszy syn Bolesława Chrobrego.

Grażyna Bąkiewicz dla dorosłych

Chociaż zdecydowana większość jej twórczości to literatura dziecięco-młodzieżowa, ma w swoim dorobku również Grażyna Bąkiewicz książki adresowane do nieco starszych czytelników. W 2006 r. w księgarniach pojawiła się pierwsza powieść autorki dla dorosłych pt. Opowieść z perłą w tle, niebanalna fabuła z elementami sensacji, a rok później równie udana, pełna napięcie historia zatytułowana Coś za coś. Bardzo ciekawą propozycją są także wydane 2 lata późnej Bajki dla dorosłych, zbiór opowiadań wykorzystujący schematy narracyjne tradycyjnych bajek.