Nie znaleziono wyników
Polska prozaiczka i publicystka, ale na europejską miarę. Pisze w obcych językach, a jej teksty doczekały się przekładu na angielski, francuski i niderlandzki. Obywatelka świata i polska patriotka (laureatka nagrody Złote Sowy za promowanie Polski za granicą), jedna z ciekawszych postaci współczesnej krajowej sceny literackiej. Pisarka ze wszech miar niesztampowa i niezwykle wszechstronna – autorka bestsellerowych powieści, sztuk teatralnych, scenariuszy świetnych małych form literackich, błyskotliwych esejów i felietonów. Swoje książki Grażyna Plebanek poświęca najczęściej kobietom, tożsamym w naszej kulturze z antropologiczną figurą Innego, choć głównym bohaterem śmiałej powieści Nielegalne związki uczyniła mężczyznę. Najnowsze tytuły sygnowany jej nazwiskiem: Rozbójniczki. Opowieści o ważnych kobietach i Bruksela. Zwierzęcość w mieście, do księgarń trafiły wiosną 2021 r.
Co ciekawe, mimo że jest jedną z twórczyń kojarzonych z literaturą nowego polskiego feminizmu, sama nie do końca z feminizmem jako ideologią się utożsamia, ponieważ nie po drodze jej zasadniczo z żadnymi izmami. Nie jest też typem aktywistki, więc i feminizm jako ruch społeczny obserwuje raczej z oddali. Jednak identyfikuje się z fundamentalnym dla feminizmu założeniem, że każdy, bez względy na płeć, ma prawo do wolności i samostanowienia. Jednym z najbardziej z tej perspektywy znaczących pod tym względem gestów pisarki jest zdefiniowanie siebie na nowo poprzez przybranie, nieodziedziczonego po ojcu ani przyjętego od męża, lecz wybranego samodzielnie nazwiska. Nazwisko. pod którym jest znana i którym podpisuje swoje książki, Grażyna Plebanek, nie jest bowiem tożsame z widniejącym w jej dowodzie. Pisarka podkreśla, że to właściwie skrót od Grażyna z Plebanek, czyli z miejsca bardzo bliskiego jej sercu.
Osoba podpisująca się i powszechnie znana jako Grażyna Plebanek na świat przyszła w 1969 r. w Warszawie. I chociaż w stolicy Polski nie mieszka od dekad, mało jest na świecie rzeczy irytujących ją tak, jak ludzie narzekający na jej rodzinne miasto. Z wykształcenia jest filolożką, absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Zanim ukazały się jej bestsellerowe książki, Grażyna Plebanek jako dziennikarka była związana z Gazetą Wyborczą i agencją Reuters. Później z prasą współpracowała w charakterze publicystki, jej felietony miały stałe miejsce w Polityce, Magazynie Trendy oraz Wysokich Obcasach Extra. W 2019 r. ukazał się zbiór jej felietonów, który zatytułowała Grażyna Plebanek: Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy.
Na początku nowego stulecia pisarka wyprowadziła się do Sztokholmu, który w 2005 r. zamieniła na Brukselę, gdzie mieszka do dziś. W kwietniu 2021 r. w ręce czytelników oddała Grażyna Plebanek Bruksela. Zwierzęcość w mieście, całkowicie autorski i zaskakujący przewodnik po tym mieście.
Po wydaniu powieści Dziewczyny z Portofino, Grażyna Plebanek stała się obok Joanny Bator jedną z czołowych autorek nowoczesnego nurtu polskiej prozy kobiecej. Nieprzerwanie od ponad 1,5 dekady jej głos jest uznawany za znaczący na polskiej i europejskiej scenie literackiej. Pisarka uczestniczy w ważnych polskich oraz zagranicznych wydarzeniach kulturalnych i społecznych, można ja było spotkać i usłyszeć m.in. podczas międzynarodowego festiwalu IFOA w Toronto, w 2013 roku, festiwalu Writers Unlimited 2018 w Hadze, spotkaniach z cyklu Głosy Europy na Uniwersytecie Bostońskim w Centrum Studiów Europejskich, także konferencji United in Diversity. W Polsce regularnie bywa na Off Festiwalu, Apostrof. Międzynarodowym Festiwalu Literatury, Big Book Festival, Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, gdzie prowadzi Letnią Szkołę Pisania.
Debiutancka powieść pisarki, Pudełko ze szpilkami, do księgarń trafiła w 2002 r. I chociaż historia znajdującej się na życiowych rozstajach bohaterki, która po raz pierwszy musi zdecydowanie określić samą siebie wobec świata i innych, była bez wątpienia pozycją bardzo ciekawą, nie stała się z miejsca bestsellerem. Głośniej o autorce stało się za sprawą Dziewczyn z Portofino, oszczędniej, lecz mocnej narracji będącej prawdziwie nową jakością w XXI-wiecznej polskiej literaturze. To opowieść o kobiecych losach, czterech przyjaciółkach z warszawskiego osiedla z wielkiej płyty, wspólnie dorastających i wchodzących w życie w szarych realiach PRL. To rzecz o kobiecej sile, drodze ku wolności, mimo opresji kulturowej.
W wydanej wiele lat później powieści Pani Furia Grażyna Plebanek ponownie koncentruje się na tych uniwersalnych zagadnieniach (obecnych praktycznie w całej jej twórczości), tym razem skupiając się na doświadczeniach Alii, córce mieszkających w Europie imigrantów z Afryki. Za sztukę na podstawie książki autorka została doceniona nagrodą Komisji Artystycznej Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz nagrodą specjalną w II konkursie dramaturgicznym Strefy Kontaktu.
Bardzo ciekawym tytułem dorobku pisarki są Nielegalne związki, powieść pisane z perspektywy męskiego głównego bohatera. Została ona przetłumaczona na angielski i docenione przez zagraniczna krytykę – jej entuzjastyczną recenzja ukazała się w Publishers Weekly, z kolei These Little Words uznało ja za powieść roku 2012.
„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”
Tysiące ebooków i audiobooków
Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.
Napisali o nas: