Grzegorz Kalinowski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Grzegorz Kalinowski 
  • języki: 4 
  • Proza obyczajowa 
  • Wyczyść

Polski pisarz i dziennikarz sportowy oraz twórca filmów dokumentalnych. Wielki fan piłki nożnej, z wykształcenia historyk. Autor poczytnych retropowieści sensacyjno-kryminalnych, w tym będącego polską (a w zasadzie warszawską) odpowiedzią na Peaky Blinders, cyklu Śmierć frajerom. Chociaż książki Grzegorz Kalinowski pisze od zaledwie kilku lat, zdołał zdobyć pisarską renomę i dużą popularność wśród czytelników. Laureat nagrody Złoty Pocisk w kategorii najlepszy polski kryminał, nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. W swojej najnowszej powieści Granatowy 44 Grzegorz Kalinowski sięga do dramatycznych czasów powstania warszawskiego.

Grzegorz Kalinowski urodził się w 1966 r. w Warszawie. W stolicy dorastał i spędził większość życia. Z rodzinnym miastem czuje się od zawsze mocno związany, co znajduje wyraz także w jego twórczości. Nie tylko miejscem akcji, ale i bohaterem, niejednej swojej książki Grzegorz Kalinowski uczynił właśnie Warszawę. Na stołecznym uniwersytecie ukończył studia historyczne. Jakiś czas szukał życiowej drogi, próbując swoich sił m.in. w pracy dydaktycznej jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego. Po paru latach zmienił jednak całkowicie ścieżkę kariery, czując powołanie dziennikarskie. Zaczynał od bardzo różnorodnej tematyki, był nawet korespondentem podczas wojny w byłej Jugosławii. Ostatecznie wyspecjalizował się w dziennikarstwie sportowym, którym zajmował się w ponad ćwierć wieku. Pracował dla NC+, platformy N, Wizji TV oraz TVN; komentował rozgrywki piłkarskiej Ligii Mistrzów, Ligi Europy, Pucharu Polski oraz polskiej Ekstraklasy. Ponadto współpracował przy produkcji teledysków (m.in. Brygada Kryzys), pisał dla miesięcznika Tylko Rock i robił filmy dokumentalne. Tworzył portal futbolfejs. Jego największą pasją niezmiennie od dekad pozostaje piłka nożna, której to poświecił nawet swój wydawniczy debiut, pisaną wspólnie z Wiktorem Bołbą biografię legendy stołecznej Legii, Lucjana Brychczego, zatytułowaną Kici. Był to początek nowego rozdziału w jego życiu.

W 2015 r. fabułą Śmierć frajerom Grzegorz Kalinowski debiutował jako powieściopisarz. W roku następnym ukazała się jej kontynuacja. Pierwsze tomy tego warszawskiego łotrzykowsko-sensacyjnego cyklu zostały na tyle ciepło przyjęte przez czytelników, że jego autor postanowił ograniczyć swoją działalność w mediach i zająć się literaturą na cały etat. Aktualnie w jego dorobku znajdują się trzy poczytne serie powieściowe, a ponieważ na brak pomysłów na kolejne książki Grzegorz Kalinowski nie może narzekać, jest to zapewne dopiero wstęp do pięknej pisarskiej kariery.

Grzegorz Kalinowski i Śmierć frajerom

Sympatię czytelników pisarz zdobył już swoją debiutancką trylogią Śmierć frajerom zyskał sobie wiernych czytelników. Niezwykle klimatyczny, z pięknie zobrazowaną Warszawą początku XX w. w tle, przygodowy cykl niemal z miejsca podbił ich serca. Wszystkie trzy (Śmierć frajerom, Śmierć frajerom. Złota maska i Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone) książki, Grzegorz Kalinowski poświęca barwnemu warszawskiemu półświatkowi, w którym swojego miejsca szuka jego bohater, Heniek Wcisło. Akcja serii rozgrywa się podczas niezwykle burzliwych na ziemiach polskich, jak i w całej Europie pierwszych trzech dekad XX stulecia. Wspaniale oddany koloryt tamtych czasów, dawnej Warszawy oraz jej mieszkańców, jak również ciekawe kreacje bohaterów to bez wątpienia jeden z największych atutów tej przygodowo-sensacyjnej serii.

Grzegorz Kalinowski i pogromca grzeszników Kornel Strasburger

O ile Śmierć frajerom była narracją sensacyjno-łotrzykowsko-przygodową w swojej następnej książce pisarz zaproponował swoim czytelnikom klasyczny retrokryminał. Pod koniec 2017 r. powieścią Pogromca grzeszników Grzegorz Kalinowski otworzył swój drugi powieściowy cykl, którego centralną postacią uczynił aspiranta Kornela Strasburgera. Prowadząc swoje śledztwa i tropiąc morderców, przemierza on najmroczniejsze zakamarki przedwojennej stolicy Polski. Tym razem akcja osadzona została w latach 30-tych, których atmosferę i specyfikę autor oddał z dużym talentem i dbałością o szczegóły. Kunszt autora doceniło jury Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2108 r. do księgarń trafiło Śledztwo ostatniej szansy, druga odsłona przygód Strasburgera. Ostatnią, jak do tej pory, część cyklu pt. Śmierć z ogłoszenia Grzegorz Kalinowski w ręce czytelników oddał w następnym roku.

Grzegorz Kalinowski i załoga, która gra w oczko

Pierwsza współczesna powieść pióra Grzegorza Kalinowskiego, Gra w oczko, ukazała się na początku 2019 r. Na jej potrzeby autor stworzył bardzo ciekawy duet bohaterów składający się z policjanta z duszą rockmena, Artura Koniecznego, i dziennikarki Joanny Becker, której kreacja jest hołdem dla królowej polskiego kryminału, Joanny Chmielewskiej. Ta świetnie dopełniająca się para wspólnie odkrywa brudne kulisy świata zawodowego sportu. Będącą kontynuacją losów tej dwójki powieść Załoga Grzegorz Kalinowski wydał w 2020 r.

W sierpniu tego samego miała miejsce premiera jeszcze jednej, trzeba przyznać, że ze wszech miar niebanalnej, jego książki. Jej akcja osadzona jest w dramatycznych realiach powstania warszawskiego. Granatowy policjant, i przy okazji oficer polskiego podziemia, ma za zadanie zlikwidować szalejących w ogarniętej płomieniem walk stolicy mścicieli dokonujących samosądów. Na stronach powieści Granatowy 44 Grzegorz Kalinowski próbuje swoich sił w nowej formule literackiej i wychodzi z tej próby zdecydowanie obronną ręką.