Grzegorz Kasdepke
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Grzegorz Kasdepke 
  • języki: 2 
  • Fantasy 
  • Wyczyść

Można zaryzykować stwierdzenie, że urodzony w 1972 r. na Podlasiu, a konkretnie w Białymstoku, Grzegorz Kasdepke to najbardziej utytułowany, popularny i najbardziej lubiany współczesny autor literatury dziecięcej. Niemal wszystkie tytuły z jego, liczącej blisko 40 pozycji, bibliografii zyskały status bestsellera.

Z wykształcenia jest on dziennikarzem (absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW), z powołania pisarzem, a przy okazji jeszcze scenarzystą. Zanim na dobre zaczął pisać Grzegorz Kasdepke książki, w latach 1995-2000 pełnił funkcję redaktora naczelnego magazynu Świerszczyk, najstarszego polskiego periodyku dla dzieci, a także publikował na łamach Polityki.

Pierwsze książki Grzegorza Kasdepke

Biorąc pod uwagę obecnie przez niego zajmowaną pozycję najpoczytniejszego polskiego twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej, ciekawy jest fakt, że jako dziecko Grzegorz Kasdepke książki traktował ze sporym dystansem. W zasadzie to czytać nie lubił i nie chciał. Jak sam opowiada, jego niechęć do lektury przełamała dopiera mocno zdeterminowana ciotka, która w tym celu nie wahała się użyć przemocy. Dzięki niej, tylko w towarzystwie książki, Grzegorz Kasdepke (wtedy jeszcze Grześ Kasdepke) spędził cały dzień zamknięty w pokoju. Z braku innych możliwości sięgnął on w końcu po zostawioną w pokoju powieść. Przygody dzielnego Winnetou pochłonęły go wówczas bez reszty i zmieniły całkowicie pogląd na czytanie. Wtedy też postanowił pisać Grzegorz Kasdepke książki, a na początek nowe zakończenie historii Winnetou, gdyż to z którym się zapoznał nie spełniło zdecydowanie jego oczekiwań. O ile nowe, szczęśliwe, zakończenie perypetii najbardziej znanego Indianina na świecie powstało bardzo szybko (gdy autor był w 4 klasie szkoły podstawowej), o tyle na prawdziwy debiut literacki przyszło mu czekać nieco dłużej.

W 1995 r. ukazał się drukiem pierwszy, przeznaczony dla dzieci, tytuł przyszłego pisarza pt. Miasto misiów. Przeszedł on jednak właściwie bez echa. Dlatego za właściwe rozpoczęcie pisarskiej kariery uważa Grzegorz Kasdepke Kacperiadę. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko, wydane w 2001 r. Kacperiada okazała się absolutnym hitem. Została uznana Książką Roku 2001 polskiej sekcji IBBY oraz zdobyła wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2001. Za napisanie tej książki Grzegorz Kasdepke został również doceniony Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Od tego momentu pisarz nieprzerwanie tworzy i wydaje nawet po kilka pozycji rocznie skierowanych do młodego odbiorcy. Już w 2002 r., niedługo po wielkim sukcesie Kacperiady, publikuje Grzegorz Kasdepke Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń, za które został uhonorowany Nagrodą Edukacja XXI w 2003. Wielką popularnością cieszą się od lat wśród dzieci i ich rodziców wszystkie, także inne niż papierowe, formaty książek Kasdepke; audiobooki i ebooki również.

Cykl Detektyw Pozytywka i seria Kuba i Buba

W 2005 r. w pojawia się po raz pierwszy w twórczości Grzegorza Kasdepke Detektyw Pozytywka, bohater wyjątkowy (jako broni używający kaktusa), który z miejsca pokochany przez dzieci, towarzyszy swojemu twórcy przez kolejne lata jego pracy literackiej. Obecnie do serii Detektyw Pozytywka należy sześć tytułów: Detektyw Pozytywka, Nowe kłopoty detektywa Pozytywki, Pamiątki detektywa Pozytywki, Wielka księga detektywa Pozytywki, Wakacje detektywa Pozytywki, Wielki powrót detektywa Pozytywki.

Kolejnymi bohaterami, z którymi nie może się rozstać Grzegorz Kasdepke są Kuba i Buba, którzy po raz pierwszy pojawili się w 2004 r. w tomie Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu, z miejsca podbijając serca czytelników i krytyki (nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2004, nominacja do nagrody Bestsellerek 2003). Kolejne części przygód niesfornej pary to: Słodki rok Kuby i Buby, Kuba i Buba w szpitalu.

Na kłopoty książki Grzegorza Kasdepke

Choć swoje książki Grzegorz Kasdepke adresuje do najmłodszych, nie oznacza to, że nie podejmuje w swojej twórczości tematów poważnych i/lub trudnych. Wręcz przeciwnie – wiele swoich tekstów pisarz poświęca oswojeniu dzieci ze skomplikowanymi tematami tj. choroba, śmierć, odmienność, radzenie sobie z emocjami, ponieważ jego zdaniem ich pomijanie byłoby tchórzostwem. Jednak przedstawienie tego typu zagadnień w sposób taktowny, interesujący i, co ważne, zrozumiały dla dziecka jest nie lada sztuką, w której pisarz bez wątpienia osiągnął mistrzostwo. Od lat więc książki Kasdepke pomagają rodzicom omówić z ich pociechami niełatwe sprawy, z którymi prędzej czy później każdemu z nich przyjdzie się zmierzyć. Nic wiec dziwnego, że tytuły tj. Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami, Horror! Czyli skąd się biorą dzieci, Kuba i Buba w szpitalu cieszą się wielką i niesłabnącą popularnością.