Harmel Kristin
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Harmel Kristin 
  • języki: 4 
  • Atlasy i albumy 
  • Wyczyść

Amerykańska pisarka i dziennikarka. Zadeklarowana frankofilka, miłośniczka dobrego wina i klasycznego Supermena z Christopherem Reevem. Autorka bestsellerowych historii obyczajowych często osadzonych w realiach II wojny światowej. Kristin Harmel książki pisze od 15 lat i ma w dorobku kilkanaście tytułów. Publikowała również pod pseudonimem – jako Kiki Sullivan wydała przeznaczoną dla młodszych czytelników serię young adult The Dolls. Polskiego tłumaczenia doczekało się dotychczas tylko 6 jej powieści. Na lato 2021 r. zapowiadana jest premiera najnowszej fabuły pisarki pt. The forest of vanishing stars.

Kristin Harmel na świat przyszła w 1979 r. w położonym na obrzeżach Bostonu Newton i tam też spędziła pierwsze lata dzieciństwa. Później mieszkała w Columbus w stanie Ohio i St. Petersburgu na Florydzie. Aktualnie osiadła wraz z mężem i synem w Orlando.

Jako dwudziestolatka na dłuższy czas zatrzymała się w Paryżu, co zaowocowało jej trwająca do dziś bezwarunkową miłością do tego miasta, Francji, francuskiej kultury i jedzenia. Każdy, kto czytał książki Kristin Harmel, z pewnością zauważył, że akcja wielu z nich choćby częściowo osadzona jest we Francji lub związana z nią w inny sposób, np. poprzez bohaterów. Oczarowana Paryżem od dwudziestu lat wraca tam regularnie i wciąż planuje kolejne wyjazdy, ponieważ nigdy nie ma dość jego niepowtarzalnej atmosfery. Podobnie jak francuskiego wina, którego jest wielką koneserką. Jak żartuje, gdyby nie została pisarką, z pewnością wybrałaby karierę sommeliera.

Zanim jednak zaczęła wydawać Kristin Harmel książki, które uczyniły jej nazwisko znanym na całym świecie, realizowała się jako dziennikarka. Pracę w zawodzie zaczęła bardzo wcześnie, bo jeszcze jako 16-letnia uczennica Northeast High School we florydzkim St. Petersburgu. Pracowała wówczas jako reporterka sportowa dla St. Petersburg Times oraz magazynu Tampa Bay AllSports. Po maturze studiowała na University of Florida, gdzie ukończyła dziennikarstwo i uzyskała stopień z języka hiszpańskiego. Po dyplomie kontynuowała karierę żurnalistki, pisała m.in. dla Men's Health, Glamour, YM, Teen People, People en Español, Runner's World. W 2000 r. zaczęła się jej współpraca z PEOPLE, a później także z telewizją przy programach śniadaniowych (pojawiała się m.in. w The Daily Buzz i Good Morning America). Jest ponadto współtwórczynią i prowadzącą podcastu internetowego Friends & Fiction . Mimo że zawsze ciągnęło ją do pisania, ostatecznie decyzję o wydaniu książki Kristin Harmel podjęła pod wpływem lektury dzienników Anny Frank, które uświadomiły jej, że słowa mają ogromną moc, być może nawet moc zmieniania świata.

Pierwsze książki Kristin Harmel

Pierwsza powieść pisarki pt. How to sleep with a movie star ukazała się w 2006 r., a już rok później do księgarń trafiły dwie kolejne fabuły jej pióra: The Blonde Theory i The art Of French kissing. Na premierę następnej książki Kristin Harmel czytelnicy również nie musieli czekać zbyt długo, bo w 2008 r. w ich ręce trafiło When you wish. Pierwsza przetłumaczona na język polski powieść autorki to Moje rzymskie wakacje z 2009 r., lekka i urocza historia miłości rozgrywająca się w pięknych dekoracjach Wiecznego Miasta. Polskiego przekładu doczekała się także wydana rok później, utrzymana w dużo poważniejszym, słodko gorzkim tonie, opowieść zatytułowana Plan na życie.

Kristin Harmel, Słodycz zapomnienie i książki czasów wojny

W 2012 r. powieścią Słodycz zapomnienia Kristin Harmel zapoczątkowała całą serię książek, których akcja rozgrywa się we Francji podczas II wojny światowej. Są to poruszające historie o zwykłych-niezwykłych ludziach (najczęściej kobietach), którzy w tych potwornych realiach starali się ocalić swoje życie i człowieczeństwo. Na stronach wydanego w 2018 r. bestsellerowego Domu przy ulicy Amelie Kristin Harmel opowiada o losach trzech bohaterów: mieszkającej we Francji Amerykanki, żydowskiej dziewczynki i angielskiego pilota. Ich biografie się splatają, a każde z niech będzie musiało w wojennym chaosie i grozie hitlerowskiej okupacji podjąć walkę o przetrwanie i wartości bliskie ich sercom. Dzięki sugestywnej narracji i świetnym kreacjom głównych postaci pisarce udało się i nie tylko oddać grozę tamtej rzeczywistości, ale także stworzyć wciągającą, pełną napięcia opowieść.

Również w następnej powieści, zatytułowanej Żona winiarza, Kristin Harmel udaje się ta sztuka. Autorka po raz kolejny powraca do okupowanej Francji, łącząc wojenne historie ze współczesną, osadzoną w Stanach Zjednoczonych, narracją.

Kristin Harmel i Księga zapomnianych imion

W 2020 r. w ręce czytelników oddałaKristin Harmel Księgę zapomnianych imion, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami powieść, którą również można zaliczyć do, zapoczątkowanego Słodyczą zapomnienia, wojennego nurtu twórczości. Tu także przeplatają się dwa plany czasowe i fabuła nieustannie krąży wokół wydarzeń mających miejsce podczas koszmaru ostatnie światowej wojny. Nie brakuje w niej również tajemnic, które przed czytelnikiem, wspominając wydarzenia z czasów swojej młodości, stopniowo odkrywa Eva, pewna, bibliotekarka z Florydy.