Helen Fielding
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Helen Fielding 
  • języki: 2 
  • Kryminał 
  • Wyczyść

Brytyjska pisarka, dziennikarka i scenarzystka. Twórczyni kultowej postaci Bridget Jones. Jedna z najpopularniejszych pisarek końca XX i początku XXI w. W ankiecie z 2004 r. przeprowadzonej dla BBC roku została uznana za 29. najbardziej wpływową osobę w kulturze brytyjskiej. W 2014 r. znalazła się w gronie 20 pisarzy uwzględnionych na liście 500 najbardziej wpływowych Brytyjczyków The Sunday Times. Niemal wszystkie książki Helen Fielding osiągnęły status światowych bestsellerów sprzedawanych w milionowych nakładach.

Helen Fielding urodziła się w 1958 r. Morley w West Yorkshire, niewielkim miasteczku włókienniczym na obrzeżach Leeds. Tam też spędziła, wraz z trójką rodzeństwa – Jane, Davidem i Richardem, dzieciństwo i wczesną młodość. Jej ojciec kierował położoną nieopodal ich domu fabryką produkującą odzież górniczą. Pisarka uczęszczała do miejscowej Wakefield Girls 'High School. Naukę kontynuowała w St. Anne's College w Oksfordzie, gdzie studiowała anglistykę. Prowadziła intensywne i bogate życie studenckie, które zaowocowało wieloma ciekawymi znajomościami, np. z Richardem Curtisem czy Rowanem Atkinsonem.

W Fielding 1979 r. Helen Fielding rozpoczęła pracę w magazynie informacyjnym BBC, Nationwide. Później awansowała na kierownika produkcji przy programach dla dzieci i lekkich programach rozrywkowych. W połowie lat 80-tych zajęła się poważną tematyką ówczesnych kryzysów humanitarnych. Aktywnie wspierała założoną przez Richarda Curtisa w 1985 r. Comic Relief, organizację zbierającą fundusze na pomoc dla głodującej Afryki. Wyprodukowała m.in. filmy dokumentalne o Afryce dla pierwszych dwóch zbiórek Comic Relief. W 1989 r. pracowała przy telewizyjnym serialu Thames TV pt. Where Hunger is a Weapon (Gdzie głód jest orężem) poświęconym wojnie w Sudanie Południowym. Te doświadczenia stały się inspiracją debiutanckiej książki Helen Fielding pt. Cause Celeb.

W latach 90-tych jako dziennikarka i felietonistka publikowała w kilku krajowych gazetach, w tym w The Sunday Times, The Independent i The Telegraph. To właśnie wtedy narodziła się bohaterka, która przyniosła jej sławę i pieniądze. Początkowo bowiem perypetie Bridget Jones Helen Fielding opisywała w autorskiej kolumnie w The Independent. Popularność rubryki podsunęła jej pomysł na rozwinięcie historii tej postaci, co w krótkim czasie zaowocował jednym z największych wydawniczych fenomenów lat 90-tych.

Helen Fielding i Bridget Jones

Premiera pierwszej książki Helen Fielding Cause Celeb miała miejsce w 1994 r. Powieść opowiadająca historię Rosie Richardson, po latach pobytu w Afryce, wraca do Europy, by zdobyć pomoc dla głodujących, zebrała dobre recenzje, niestety sprzedawała się bardzo słabo. Wtedy też, z trudem wiążącej koniec z końcem autorce, londyński The Independent zaproponował stałą rubrykę. Miała ona opisywać swoje życiowe zmagania jako 30-letnia singielka. Tak formuła wydała się Helen Fielding zbyt osobista, wobec czego zaproponowała stworzenie fikcyjnej postaci, która w żartobliwy sposób wyrażałaby problemy wielkomiejskich samotnych kobiet. Dzięki tej konwencji dziennikarka mogła o wiele swobodniej, szczerzej i dosadniej mówić o doświadczeniach tej grupy. Wkrótce dostała propozycję rozwinięcia swojego pomysłu w pełnowymiarową fabułę. Helen Fielding Dziennik Bridget Jones napisała w dość błyskawicznym tempie i już w 1996 r. książka znalazła się w księgarniach. Chociaż na samym początku sprzedaż szła marnie, wkrótce powieść stała się światowym bestsellerem i jednym z założycielskich tekstów nurtu nazywanego chicklit. Sama bohaterka, zwariowana trzydziestolatka na życiowych rozstajach, stała się natomiast prawdziwą ikoną popkultury. W grudniu 2016 r. w radiu BBC Bridget Jones została uznana z jedną z siedmiu kobiet, które miały największy wpływ na brytyjską kulturę kobiecą w ciągu ostatnich siedmiu dekad. Z kolei w ankiecie przeprowadzonej przez dziennik The Guardian Dziennik Bridget Jones Helen Fielding wymieniono wśród dziesięciu powieści, które najlepiej opisują XX wiek.

Wobec wielkiego sukcesu pierwszej części przygód Bridget, kontynuacja jej historii była oczywiście jedynie kwestią czasu. Drugą odsłonę perypetii sympatycznej dziennikarki pt. W pogoni za rozumem: Dziennik Bridget Jones Helen Fielding w ręce stęsknionych czytelniczek oddała w 1999 r. Oba tomy opublikowano w 40 krajach i sprzedano w ponad 15 milionach egzemplarzy. Również dwa nakręcone na ich podstawie filmy w gwiazdorskiej obsadzie okazały się wielkimi kinowymi hitami. Przy wszystkich ekranizacjach (także przy trzecim, ostatnim, filmie) książek o Bridget Jones Helen Fielding pracowała jako współscenarzystka.

Po kilkunastu latach odpoczynku od swojej bohaterki pisarka zdecydowała się wrócić do formuły pisarskiej, która pod koniec zeszłego wieku wyniosła ją na szczyty sławy. Szczególnie, że wydana w 2004 r. szpiegowska powieść pt. Rozbuchana wyobraźnia Olivii Joules nie powtórzyła sukcesu dwóch pierwszych fabuł o przygodach panny Jones. W końcu, w 2014 r., wydała Helen Fielding Bridget Jones. Szalejąc za facetem, jedyną niezekranizowaną powieść z serii, a dwa lata później Dziennik Bridget Jones: Dziecko. Ostatni tom doczekał się adaptacji filmowej jeszcze w roku premiery wydawniczej.