Helena Kowalik
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Helena Kowalik 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Polska dziennikarka i pisarka, reporterka specjalizująca się w sprawozdawstwie sądowym i sprawach kryminalnych. Autorka wielu popularnych publikacji poświęconych tej tematyce. Wiceprzewodnicząca Rady Etyki Mediów. Ma również na swoim koncie Helena Kowalik książki fabularne: powieści Człenio (2008) i Córka Kaina (2009). Jej najnowsza książka pt. Słynne procesy II Rzeczpospolitej ukazała się jesienią 2020 r.

Urodzona w 1941 r. Helena Kowalik (właściwie Kowalik-Ciemińska) jest jedną z najbardziej doświadczonych polskich reportażystek. Już sama długość jej stażu zawodowego wzbudza szacunek, a dziennikarski dorobek niewątpliwie świadczy o tym, że były to lata dobrze wykorzystane. Będąca absolwentką polonistyki żurnalistka w trakcie swojej trwającej blisko półwieku kariery pracowała dla Życia Warszawy, Przeglądu Tygodniowego, Przeglądu, Prawa i Życia. Spod jej pióra wychodziły bardzo różnorodne teksty, jednak od dłuższego czasu są to przeważnie artykuły dotyczące głośnych spraw karnych, sądowe sprawozdania i pitawale.

Pod koniec pierwszej dekady XXI w. opublikowała także Helena Kowalik książki fabularne (Człenio, Córka Kaina), jednak pisanie powieści nie okazało się dla niej pracą bardziej pociągającą niż dziennikarstwo. Jej zdaniem Bowiem życie pisze o wiele bardziej zaskakujące i sensacyjne scenariusze niż wyobraźnia autora. Dlatego mimo że próbowała się swojego czasu, ze względu na wiek, poświęcić pisarstwu jako mniej angażującemu fizycznie zajęciu ( miała nawet zamówienie od wydawcy na kryminał) ostatecznie niewiele z tego wyszło. Siedzenie za biurkiem i wymyślanie historii, podczas gdy wokół nie brakowało sensacyjnych wydarzeń proszących się wręcz o opisanie okazało się zdecydowanie wbrew jej temperamentowi.

Pierwsze książki Heleny Kowalik

Książki Helena Kowalik zaczęła wydawać jeszcze pod koniec lat 70-tych. W ciągu niecałej dekady ukazało się aż kilka zbiorów reportaży jej autorstwa. W 1977 r. do księgarń trafiło Wyjście z lasu, rok później Wiesz Pan, skąd ja jestem? i Chleb który nie bodzie, a w 1981r. tom pt. Mali ludzie Gierka. Lata 90-te z kolei były dla dziennikarki mniej płodnym okresem; opublikowała w tym czasie zaledwie 3 książki. Helena Kowalik na rynek wydawniczy w wielkim stylu wróciła dopiero pod koniec pierwszej dekady nowego stulecia.

Helena Kowalik i Warszawa kryminalna

W 2010 r. opublikowała Helena Kowalik Warszawę kryminalną, tom opisywany jako pierwszy powojenny stołeczny pitawal. Jest to przerażający i fascynujący zarazem opis świata przestępczego i sądowych realiów początków III Rzeczypospolitej. Autorka tak dobrała sprawy składające się na publikację, by uzyskać różnorodność i pewien przekrój kryminalnej rzeczywistości całego okresu. Drugą część książki Helena Kowalik w ręce czytelników oddała dwa lata później. Oba tomy zawierają podsumowanie w postaci rozmowy z sędziami, adwokatami, a także biegłymi na temat nowego typu przestępczości i realiów procesowych.

Helena Kowalik, miłość, zbrodnia i kara

Jedna z najpopularniejszych książek Heleny Kowalik, Miłośc, zbrodnia i kara ukazała się w 2016 r. Na jej stronach znajdują się sprawozdania z blisko 40 procesów sądowych w sprawach karnych, których podłożem była, czasami zupełnie patologicznie rozumiana, miłość. Jak przyznaje sama autorka, nie jest to lektura łatwa, a ona sama mimo ogromnego doświadczenia pracując nad książką, zmuszona jest wkładać ogromny wysiłek w zachowaniem emocjonalnego dystansu wobec tego, co widzi i słyszy na sali rozpraw. Ogrom zła, który opisuje książka przytłacza również czytelnika i sprawia, że jej czytanie trzeba bezwzględnie rozkładać na raty.

Helena Kowalik przed sądem II RP, czyli słynne procesy II Rzeczypospolitej

W swoich książkach dziennikarka sięga również do historii polskiego sadownictwa i bez przesady można stwierdzić, że stała się w tym zakresie specjalistką od okresu dwudziestolecia międzywojennego, któremu poświęciła aż 2 tytuły. Na początku 2020 r. ukazały się Słynne procesy II Rzeczypospolitej, a kilka miesięcy później w ręce czytelników oddała Helena Kowalik Przed sądem RP, publikacje pokazującą, powszechnie idealizowany, czas odrodzenia państwa polskiego z zupełnie innej, mniej sielankowej i heroicznej strony.

Helena Kowalik i Peerel zza krat

W swoich wyprawach w przeszłość reporterka dłużej zatrzymała się także w okresie znanym jej o wiele lepiej niż dwudziestolecie, czyli czasach Polski Ludowej. Co ciekawe, obraz peerelowskiego wymiaru sprawiedliwości, jaki wyłania się z książki Heleny Kowalik Peerel zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989, daleki jest od jednoznacznie czarnego. Autorka po przeanalizowaniu wielu akt i prześledzeniu wielu procesów mających miejsce na przestrzenie niemal półwieku, doszła co więcej do wniosku, że poza okresem stalinowskim i stanem wojennym, zasadniczo działał on nie tylko sprawnie, ale i z zachowaniem zasady praworządności.