Hilary Mantel
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Hilary Mantel 
  • języki: 3 
  • Literatura popularnonaukowa 
  • Wyczyść

Brytyjska prozaiczka, publicystka i krytyczka. Uważana za jedną z najwybitniejszych współczesnych pisarek. Pierwsza autorka dwukrotnie nagrodzona prestiżową nagrodą Bookera. Stała recenzentka The Guardian, London Review of Books i New York Review of Books. Książki Hilary Mantel na stałe weszły do światowego kanonu najnowszej literatury. Jej trylogia z czasów Tudorów to jeden z największych międzynarodowych hitów wydawniczych ostatnich lat. Także w Polsce jej najsłynniejsze powieści cieszą się dużym powodzeniem. Najnowsza książka Hilary Mantel, Lustro i światło, zamykająca trylogię Cromwella ukazała się w 2020 r. Aktualnie pisarka pracuje nad dokumentalnym wydawnictwem opowiadającym o Stanisławie Przybyszewskiej zatytułowanym The Woman Who Died of Robespierre.

Pisarka urodziła się w 1952 r. jako Hilary Thompson, pierwsze dziecko Margaret i Henry’ego Thompsonów. Jej rodzice, z pochodzenia Irlandczycy, wychowywali ją w tradycji katolickiej i posłali do katolickiej szkoły. Nie zaowocowało to jednak szczególnym przywiązaniem ich córki do religii, której pisarka jest otwartą i ostrą krytyczką.

Małżeństwo Thomsponów rozpadło się dość wcześnie i Hilary nie miała kontaktu z ojcem odkąd skończyła 11 lat. Ważną role za to odegrał w jej życiu ojczym, Jack Mantel, którego nazwisko przyjęła. Zanim jednak sygnowane nazwiskiem Hilary Mantel książki pojawiły się w księgarniach, przyszła autorka bestsellerów próbowała innych pomysłów na życie. Interesowało ją prawo i w 1970 r. rozpoczęła studnia na tym kierunku w renomowanej London School of Economics, jednak dyplom Bachelor of Jurisprudence trzy lata później odebrała już na University of Sheffield. Nie podjęła jednak pracy w wyuczonym zawodzie, była za to sprzedawczynią oraz pracownicą socjalną w szpitalu geriatrycznym. Jeszcze w czasie studiów poślubiła geologa Geralda McEwena, z którym zresztą rozwiodła się i pobrała później ponownie. Ze względu na pracę męża, wiele lat pisarka spędziła za granicą, w Botswanie i Arabii Saudyjskiej. Mantel nie była zadowolona z wyjazdów, szczególnie z pobytu na Bliskim Wschodzie, i z ogromną ulgą w połowie lat 80-tych wróciła do Wielkiej Brytanii. Tym większą, że przez całą młodość zmagała się z ciężka chorobą, endometriozą, którą źle zdiagnozowano i latami źle leczono i która w bardzo wczesnym wieku zniszczyła jej zdrowie i spowodowała bezpłodność pisarki. O swojej trudnej drodze do sukces, w tym o chorobie i jej konsekwencjach, opowiedziała Hilary Mantel na stronach niezwykle osobistej wspomnieniowej książki pt. Giving up the Ghost. Po powrocie do ojczyzny pisarka postawiła na karierę literacka i publicystyczną (m.in. w latach 1987-1991 była krytykiem filmowym tygodnika The Spectator).

Pierwsze książki Hilary Mantel

Choć międzynarodową sławę przyniosły Hilary Mantel książki historyczne, a przede wszystkim jej trylogia Cromwella, pisarka ma w swoim dorobku także kilka współczesnych tytułów, z których większość oparta jest na jej własnej biografii. Debiutowała w 1985 r. powieścią Every Day is Mother's Day, czerpiącą z doświadczeń zdobytych podczas pracy w szpitalu. Rok później zaś ukazała się kontynuacja tej fabuły pt. Vacant Possession. W wydanej w 1988 r. powieści Eight months on Gazzah street pisarka oparła z kolei na bliskowschodnich przeżyciach.

Kogo śmierć nie dosięgnie Hilary Mantel

W 1992 r. w ręce czytelników oddała Hilary Mantel Kogo śmierć nie dosięgnie, swoją pierwszą historyczną fabułę. Osadzona ona została w czasach Rewolucji Francuskiej, a jej głównym bohaterami pisarka uczyniła trzy kluczowe postacie tamtego okresu: Dantona, Robespierre’a i Desmoulins’a. Co ciekawe, mimo że powieść ukazała się dopiero na początki lat 90-tych, jej początek jest dużo wcześniejszy, bowiem historie, która później została wydana jako Kogo śmierć nie dosięgnie Hilary Mantel zaczęła spisywać jeszcze w latach 70-tych.

Hilary Mantel i trylogia Cromwella, czyli proza na miarę Bookera

Największym, jak do tej pory, sukcesem autorki jest osadzona w epoce Tudorów trylogia, której centralna postacią jest Tomasz Cromwell, mąż stanu i jedna z najważniejszych osób na dworze Henryka III. Pierwszy tom cyklu, który zatytułowała Hilary Mantel W komnatach Wolf Hall, swoją premierę miał w 2009 r. Książka okazała się ogromnym międzynarodowym sukcesem i przyniosła pisarce najbardziej prestiżową obok Nobla Nagrodę literacką na świecie, Man Booker Prize. Nie mniejszym powodzeniem cieszył się opublikowany trzy lata później sequel pt. Na szafocie, który również został doceniony Bookerem. Był to pierwszy przypadek w historii tej nagrody, żeby zarówno pierwsza jaki druga część cyklu zostały laureatami. Wiosną 2020 r. w ręce czytelników oddała Hilary Mantel Lustro i światło, wyczekiwany na całym świecie finałowy tom trylogii. Nie zawiodła oczekiwań miłośników dobrej literatury, czego najlepszym dowodem jest nominacja tytułu do nagrody Bookera.