Ildefonso Falcones
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Ildefonso Falcones 
  • języki: 3 
  • Poradniki 
  • Wyczyść

Hiszpański pisarz, autor jednego z najgłośniejszych debiutów ostatnich lat. Laureat wielu nagród, i bohater co najmniej jednego skandalu. Ze względu na dbałość o szczegóły i historyczne tło powieści, na napisanie książki Ildefonso Falcones zawsze potrzebuje kilku lat.

Ildefonso Falcones urodził się w 1958 r. w Barcelonie, ale wychowywał w nadmorskim Sitges położonym 40 km od stolicy Katalonii. W młodości był czynnym sportowcem; wyczynowo uprawiał jeździectwo i zdobył nawet w wieku 17 lat mistrzostwo kraju juniorów w skokach przez przeszkody. Idąc w ślady ojca, skończył studia prawnicze i zaczął praktykować jako adwokat w prywatnej kancelarii. Na napisanie pierwszej książki Ildefonso Falcones, ze względu na gromadzenie dokumentacji i konieczność łączenia pracy nad tekstem z zobowiązaniami w kancelarii, poświecił aż 5 lat. W 2015 r. pisarz został oskarżony o oszustwo skarbowe, w związku z wątpliwościami dotyczącymi sprzedaży praw do jego książek firmom spoza Hiszpanii. Zarzuty zostały oddalone, jednak sprawa nie została do końca zamknięta.

Katedra w Barcelonie Ildefonso Falconesa

Swoją debiutancką powieść pt. Katedra w Barcelonie Ildefonso Falcones wydał w 2006 r., z niemałym przytupem wchodząc na hiszpańska scenę literacką. Powieść w rodzinnym kraju autora okrzyknięta została prawdziwą rewelacją, a on sam został gwiazdą. W krótkim czasie książka został przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i stała się nr. 1 na światowych listach bestsellerów, zaś imię jej autora poznali czytelnicy na wszystkich kontynentach. Dotychczas na całym świecie sprzedało się ponad 6 milionów egzemplarzy Katedry w Barcelonie.

Tak wielki sukces był wspaniałą nagrodą za długie 5 lat pracy, które autor poświecił stworzeniu tej prawdziwie epickiej historii osadzonej w XIV-wiecznej Hiszpanii. Dopracowana w szczegółach, napisana z wielkim rozmachem powieść musiała zrobić wrażenie na czytelnikach. Na stronach Katedry w Barcelonie Ildefonso Falcones snuje opowieść o wielkim przedsięwzięciu budowy w stolicy Katalonii katedry Santa Maria del Mar. Jest to temat sam w sobie i jednocześnie tło dla życia jego bohaterów, nierozerwalnie splecionego i z samym miastem i z powstającą katedrą.

Powieść Dziedzice Ziemi Ildefonso Falcones oddał dekadę po wielkim sukcesie swojego debiutu. Jest to bardzo wyczekiwana kontynuacja historii opowiedzianej w Katedrze w Barcelonie. Głównym bohaterem staje się Hugo, chłopak przygarnięty przez Arnau Estanyola, będącego centralną postacią Katedry w Barcelonie. Zdaniem wielu wielbicieli twórczości pisarza, na kartach powieści Dziedzice Ziemi Ildefonso Falcones stworzył fabułę jeszcze lepszą niż w Katedrze, z ciekawiej splecioną z historyczną prawdą fikcją i lepiej zrytmizowaną akcją.

Ręka Fatimy i Bosonoga królowa Ildefonso Falconesa

Po sukcesie Katedry w Barcelonie Ildefonso Falcones nie miał innego wyjścia, musiał kontynuować tak obiecująco rozpoczętą literacko karierę. Prace nad nową, również historyczną, powieścią ponownie zajęły mu kilka lat. W 2009 r. do księgarń trafiła Ręka Fatimy, Ildefonso Falconesa druga książka. Tym razem autor na warsztat bierze historię XVI wieku. Hiszpania, po zakończonej Rekonkwiście i przywróceniu panowania religii katolickiej na Półwyspie Iberyjskim, prześladuje mniejszość muzułmańską wciąż zamieszkującą Andaluzję. Zdesperowani Arabowie decydują się na walkę o godność, jednak powstanie nie ma szans powodzenia. W walkach bierze udział Hernando, syn zgwałconej przez duchownego Arabki, który ze względu na swoje pochodzenie jest człowiekiem nienależącym do żadnej ze ścierających się kultur. To właśnie Hernando staje się głównym bohaterem opowieści Felconesa, a jego miłość do pięknej Fatimy najważniejszym jej tematem.

Temat ludzi wykluczonych i prześladowanych pozostaje pisarzowi bliski również w kolejnym jego dziele. Powieść pt. Bosonoga królowa Ildefonso Falcones publikuje 5 lat po premierze Ręki Fatimy. Na jej blisko ośmiuset stronach opisuje okrutne prześladowania hiszpańskich Cyganów, mające miejsce w połowie XVIII w. Pochyla się też nad tragiczną historią czarnoskórych niewolników, którzy pracowali i umierali na plantacjach w zamorskich koloniach imperialnej Hiszpanii. Jedną z bohaterek książki jest wyzwolona niewolnica z Kuby. Jej podróż do metropolii kończy się pobiciem i zmuszaniem do nierządu. Z pomocą przychodzą jej Cyganie, którzy przyjmują Caridad do swojej społeczności. Od nich niedawna niewolnica uczy się, czym jest wolność. Bo choć sami więzieni, prześladowani i pozbawieni wszelkich praw, potrafią Cyganie pozostać prawdziwie wolnymi ludźmi. I to właśnie o wolności, w gruncie rzeczy, opowiada Bosonoga królowa Ildefonso Falconesa.