Nie znaleziono wyników
Jako Ilona Andrews książki wydaje małżeński i pisarski duet rosyjsko-amerykański, autorzy popularnych cykli powieściowych głównie nurtu urban fantasy. Najbardziej znani z bestsellerowego cyklu o Kate Daniels.
Ilona i Andrew Gordon poznali się podczas studiów na wydziale biochemii Western Carolina University. Ilona urodziła się w 1976 r. w ówczesnym Związku Radzieckim i jako nastolatka wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Jak sami mówią, nigdy nie chcieli być pisarzami, tylko naukowcami. Choć jeszcze nie jako Ilona Andrews, książki zaczęli wspólnie pisać po narodzinach dzieci, kiedy siłą rzeczy kariera naukowa Ilony znalazła się w pewnym zawieszeniu.
Na początku tworzenie fikcji fantasy było rozrywką, którą Ilona próbowała urozmaicić sobie monotonię urlopu macierzyńskiego. Po napisaniu jednak kilku historii zaczęła się zastanawiać nad możliwością ich wydania i ta myśl nie chciała jej opuścić. W ramach przygotowania do ewentualnej publikacji, w twórczość żony włączył się Andrew, którego zadaniem było językowe wygładzenie tekstu. Tak się jednak wciągnął w świat literackiej fikcji, że ani się obejrzeli a zaczęli tworzyć razem.
W 2007 r. ukazała się pierwsza powieść sygnowana pseudonimem Ilona Andrews, Magia kąsa. Jest to pierwsza część, liczącego obecnie aż jedenaście tomów, cyklu. Jego główną bohaterką uczyniła (dla porządku gramatycznego przyjmijmy, że to ona) Ilona Andrews Kate Daniels, wyszczekaną, impulsywną i waleczną dwudziestokilkulatkę, w której żyłach płynie czysta magia. Świat przedstawiony cyklu wygląda, zresztą, równie interesująco. Na kartach swojej pierwszej książki Ilona Andrews stworzyła świat o naprawdę dużym potencjale (rozwijanym w każdym kolejnym tomie cyklu), łącząc science fiction z klasycznym fantasy. Z tej kombinacji wynurza się świat, w którym dochodzi do gwałtownej konfrontacji wysokorozwiniętej technologii i starej magii. Kiedy uderza fala magii, cała nowoczesna technologia przestaje działać. Sytuacja wraca zaś do normy, gdy fala magii się cofa. Futurystyczną Atlantę, w której rozgrywa się akcja tomu Magia kąsa, Ilona Andrews dodatkowo zaludnia jeszcze całym znanym z klasycznego fantasy bestiarium. Kate Daniels musi więc sobie radzić z różniej maści zmiennokształtnymi, potworami i wampirami, które nie mają nic wspólnego z pięknymi istotami rodem z estetyki wykreowanej przez literaturę w typie sagi Zmierzch. Stwory przemierzające Atlantę są nie tylko bardzo groźne, ale i naprawdę paskudne.
Ponieważ Magia kąsa została ciepło przyjęta, w 2008 r. w ręce czytelników oddała Ilona Andrews Magia parzy, kontynuację perypetii twardej Kate Daniels. Powieść zyskała jeszcze większe powodzenie niż jej poprzedniczka i trafiła na listę bestsellerów New York Timesa. Ostatni tom serii pt. Magia triumfuje ukazał się na świecie w 2018 r. jednak wciąż nie jest on dostępny w polskiej wersji językowej. W październiku 2019 r. w polskim wydaniu ukazała się 9. cześć bestsellerowej serii sygnowanej nazwiskiem Ilona Andrews, Magia zmienia.
Spośród, niemałego już, dorobku pisarskiego duetu polskiego przekładu doczekały się jeszcze pierwsze dwa tomy cyklu Na krawędzi. Książki Ilony Andrews z tej serii często opisywane są jako przygodowe fantasy z domieszką horroru i dużą dawką romansu. Główna bohaterka, Rose, żyje na pograniczu dwóch światów; pozbawionej magii Niepełni i na wskroś magicznej Dziwoziemi. Rose mieszkając na krawędzi obydwu, w miejscu zwanym Rubieżą, przemieszcza się między tymi dwoma obszarami. Ma w sobie silną magię oraz mnóstwo przyziemnych obowiązków w postaci opieki nad dwójką młodszych braci. Zdecydowanie, dziewczyna nie ma lekko. Drugą, kluczową, postacią dla uniwersum stworzonym przez Ilonę Andrews w Na krawędzi jest Declan, czarujący obywatel Dziwoziemi, który postanawia zdobyć Rose. W drugim tomie cyklu pt. Księżyc nad Rubieżą Ilona Andrews opowiada historię innej niż w pierwszym tomie, choć również związanej z Rubieżą, pary. Postacią nawiązującą do pierwszej fabuły cyklu jest William, samotny wilk. Dostaje on zadanie unieszkodliwienia groźnego przestępcy. Tropiąc go na bagnach Rubieży spotyka, zamieszkującą mokradła (wraz z szaloną rodziną) Cerise. Oczywiście iskry lecą, napięcie rośnie, a uczucie między tą dwójką kwitnie, ponieważ w tomie Księżyc nad Rubieżą Ilona Andrews, podobnie jak w pierwszej części, mocno wyeksponowała wątek romansowy.
Oryginalnie cykl jest tetralogią, jednak dwa ostatnie, wydane 2011 i 2012 r., tytuły wciąż nie doczekały się polskiego przekładu.