Jacek Getner
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Jacek Getner 
  • Książki podróżnicze 
  • Wyczyść

Polski prozaik, scenarzysta, dramatopisarz i bloger. Autor wielu scenariuszy oraz dialogów do takich popularnych seriali jak: Klan, Daleko od noszy, Ale się kręci i Malanowscy i partnerzy. W swoim portfolio ma również warstwę tekstową do gry Wiedźmin 2. Jacek Getner książki wydaje od niemal dwóch dekad; pisze opowiadania, kryminały, zdarza mu się również popełnić wiersz ora libretto do jakiegoś musicalu. Jako powieściopisarz debiutował w 2003 r. fabułą political fiction Trzynasty minister, a w lutym 2012 r. ukazała się jego najnowsza książka, komedia kryminalna pt. Podejrzany jak diabli.

Jacek Getner na świat przyszedł w 1973 r. i podobno jako mały chłopiec marzył, o tym by zmienić historię polski i jako przywódca prowadzić do zwycięstwa powstania narodowe. Gdy plany te, z oczywistych przyczyn, stały się nieaktualne, potrzebował nieco czasu na odnalezienie swojego życiowego powołania. Z powodów, których on sam już chyba dzisiaj nie pamięta, po maturze zdecydował się na studia prawnicze. O ile jednak bardzo odnalazł się w studenckim życiu, to prawo okazało się tak mało pociągające, że mimo wszelkich plusów żakowskiego stanu, nie udało mu się wytrwać do dyplomu. Szukając jakiegoś sposobu na zarabianie, zorientował się, że całkiem nieźle idzie mu rzeźbienie w słowie. Tym sposobem trafił do branży reklamowej i od 1997 r. do 2005 r. pracował głównie jako copywriter. Był również redaktorem literackim serialu Na kocią łapę, a później realizował się jako scenarzysta sitcomu Daleko od noszy, Ale się kręci i paradokumentalnej produkcji kryminalnej Polsatu Malanowski i Partnerzy. Od kilku lat zajmuje się głównie tworzeniem literaturą oraz dialogów do kultowej telenoweli TVP Klan. Jacek Getner książki publikuje regularnie od 2003 r., kiedy to ukazała się jego pierwsza powieść Trzynasty minister. Od tego czasu do księgarń trafiło już kilkanaście tytułów z jego nazwiskiem na okładce, w tym 8-tomowa seria o przygodach Pana Przypadka.

Mimo wykonywania wolnego zawodu pisarz bardzo dba o równowagę miedzy życiem zawodowym a prywatnym – stara się nie pracować więcej niż osiem godzin dziennie, a weekendy w całości rezerwuje dla rodziny. Z najbliższymi zresztą najbardziej lubi spędzać czas wolny, najchętniej na wędkowaniu, zbieraniu grzybów i śledzeniu poczynań polskich sportowców. Jako czytelnik preferuje Jacek Getner książki zaliczane do szeroko pojętej klasyki, wielkie narracje historyczne, a ostatnio przede wszystkim autobiografie. Bardzo ceni sobie wolność twórczą, którą daje mu literatura. Jako pisarz nie musi się bowiem martwić o budżet i możliwości realizacyjne, jak w przypadku twórczości na zamówienie przemysłu telewizyjnego.

Pomysły na swoje książki Jacek Getner czerpie głównie z otaczającej go rzeczywistości, podzielając przekonanie Andrzeja Bobkowskiego, że dobry pisarz to nie ten, który dobrze pisze, ale który dużo zauważa.

Pierwsze książki Jacka Getnera

Od czasu publikacji debiutanckiej powieści, pisarz publikuje bardzo regularnie. W 2005 r. do księgarń trafił pierwszy kryminał Jacka Getnera pt. Dajcie mi jednego z was oraz zbiór opowiadań Brzydka miłość. Rok później do księgarń trafił kolejny tom krótkich form, zatytułowany Sekstelefon. Jego proza ukazywała się również w prasie oraz antologiach.

Jacek Getner i książki o Panu Przypadku

Najbardziej znany bohater pisarza, prywatny detektyw z przypadku, nomen omen Jacek Przypadek zresztą, światło dzienne ujrzał w 2012 r. Wtedy to ukazał się Pan Przypadek i Trzynastka, pierwszy tom, 8-częściowego już, a planowanego na 14 części, cyklu o jego przygodach. Centralna postać serii to skrzyżowanie Sherlocka Holmesa (niezwykła umiejętność dedukcji), porucznika Borewicza (urok i duża dawka dezynwoltury) oraz dra House’a (zdolność do irytowania ludzi). Trzydziestoletni Jacek ku rozpaczy swojego ojca, szanowanego prawnika, będąc około trzydziestki, wciąż szuka swojego miejsca na ziemi, a jego kolejne pomysły nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością. W końcu, za sprawą pewnej koincydencji, ten syn marnotrawny odkrywa w sobie talent detektywistyczny.

Jacek Getner i podejrzany jak diabli Bazyli Jacak

Poza serią o Panu przypadku pisarza w swoim dorobku ma także inne pisane z przymrużeniem oka kryminały. W 2019 r. opublikował Jacek Getner Podejrzanego na wieki wieków, pierwszą fabułę o perypetiach pechowego duetu składającego się z Barbary Kotuli, korpowoman, i Bazylego Jacaka, copywritera. Para ta popada ciągle w pada w tarapaty i wyjątkowo łatwo ściąga na siebie podejrzenia o niecne uczynki. Na początku 2012 r. w ręce czytelników oddał Jacek Getner Podejrzanego jak diabli, drugi tom cyklu poświęconego Basi i Bazylemu.