Amerykański topowy pisarz regularny gość najważniejszy list bestsellerów. Specjalizuje się w powieściach będących połączeniem thrillera, przygody i sensacji. Swoje książki James Rollins zapełnia sensacyjnie zaprezentowanymi wątkami historycznymi, tajemnicami religijno-ezoterycznymi, przyprawiając teoriami spiskowymi przez co bywa określany jako skrzyżowania Dana Browna i Roberta Ludluma.
Pisarz urodził się w Chicago w 1961 r. jako James Paul Czajkowski w rodzinie o polskich korzeniach. Podobno już jako dziecko pragnął zostać pisarzem i tworzył pierwsze fabuły, odgrywane później do spółki z dość licznym rodzeństwem. Jednak, mimo dziecięcych marzeń, ostatecznie u progu dorosłości postanowił zdobyć jakiś stabilny zawód. Dlatego też zanim zaczął pisać James Rollins książki przynoszące nie tylko popularność, ale i niemałe pieniądze, skończył studia na University of Missouri i prowadził świetnie prosperującą praktykę weterynaryjną.
Początkowo publikował pod pseudonimem James Clemens, lecz dopiero wydane pod nazwiskiem James Rollins książki zdobyły uznanie i popularność. Już jako słynny pisarz założył Authors United, stowarzyszenie autorów wspierające amerykańskich weteranów. Z zamiłowania jest nurkiem i grotołazem, a echa tych zainteresowań nietrudno odnaleźć w jego twórczości.
Jako James Rollins pisarz debiutował w 1999 r. powieścią Podziemny labirynt. Jednak dopiero za sprawą cyklu o Sigma Force zapoczątkowanego powieścią Burz piaskowa James Rollins trafił do grona najpopularniejszych amerykańskich autorów. Do tego czasu do księgarń trafiło kilka przygodowo-sensacyjnych fabuł pisarza, w tym bardzo ciekawa Amazonia, James Rollins za ich sprawą nie podbił jednakowoż rynku wydawniczego. To właśnie pomysł na Sigma Force okazał się strzałem w dziesiątkę i przełomem w całej jego karierze. Wymyślając supertajny wydział DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) podlegający Departamentowi Obrony USA, pisarz autentycznie trafił idealnie w zapotrzebowanie i gusta sporej grupy odbiorców. W Sigma Force James Rollins zatrudnił ludzi będących skrzyżowaniem świetnie wyszkolonych elitarnych żołnierzy z światowej klasy naukowcami, specjalizującymi się w rożnych dziedzinach wiedzy. Ich zadaniem jest tropienie i neutralizowanie wszelkich nietypowych źródeł zagrożeń.
Tajemnicą sukcesu serii jest niesamowita wprost fantazja połączona z dużą elokwencją naukową, którą wykazuje się autor przy konstruowaniu fabuły. Sigma Force to po prostu gwarancja emocjonującej rozrywki. Na kartach każdej, należącej do cyklu, książki James Rollins zabiera czytelników w daleką, pełną przygód podróż, pozwalając im przeżyć historię razem z bohaterami. I choć nierzadko w stylu Dana Browna balansuje na granicy jakiegokolwiek prawdopodobieństwa, jego talent narracyjny sprawia, że w ramach świata przedstawionego, trudno kwestionować toczącą się akcję. W tomie Wirus Judasza James Rollins każe Sigma Force ratować świat przed zagładą wywołaną przez tajemniczy wirus pochodzący z głębin Oceanu Indyjskiego. Sposób na jego powstrzymanie zaś zakodowany jest w pochodzącym z początków czasów języku aniołów. Z kolei w Diabelskiej koronie polskiego czytelnika z pewnością zainteresują liczne wątki nawiązujące do naszego kraju. Akcję książki James Rollins umiejscawia bowiem m.in. na wybrzeżach Bałtyku czy czeluściach kopalni w Wieliczce.
Na dzień dzisiejszy całość liczy 14 powieści, z czego najnowsza, wydana w 2019 r. pt. Crucible nie jest jeszcze dostępna w polskim przekładzie.
Jak wielu innych poczytnych pisarzy, twórca Sigma Force, do snucia niezwykłych historii niekiedy zaprasza swoich kolegów po piórze. Jeden ze współautorskich cykli nawiązuje bezpośrednio do bestsellerowego Sigma Force. Jest to najnowszy wydawniczy projekt pisarza.
Powieścią Wyłącznik awaryjny James Rollins i Grant Blackwood zapoczątkowali serię, której bohaterem jest ranger Tucker Wayne, który wraz ze swoim partnerem, belgijskim owczarkiem o imieniu Kane, zostaje zatrudniony przez Sigma Force. Po angielsku dostępna jest jeszcze druga część przygód tej niezwykłej pary.
Wartym wspomnienia przykładem niezwykle owocnej współpracy pisarza z innym autorem jest cykl Zakon Sangwinistów napisany w parze z Rebeccą Cantrell. W trzech tomach: Ewangelia krwi, Niewinna krew i Diabelska krew James Rollins razem z partnerką budują niezwykłą historię odwiecznej walki dobra ze złem łączącą wątki religijne, mitologiczne, historyczne wartką akcją najlepszej prozy sensacyjnej.