Nie znaleziono wyników
Polska poetka i pisarka, autorka poczytnej prozy dziecięcej i młodzieżowej, słusznie uznawana za prawdziwą specjalistkę od opowieści o blaskach i cieniach dorastania. Z wykształcenia anglistka, z zawodu literatka, hobbystycznie gitarzystka, kompozytorka oraz malarka. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz laureatka nagrody literackiej Polskiej Sekcji IBBY i wyróżnień w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Joanna Jagiełło książki wydaje od dekady i ma w swoim dorobku ponad 30 tytułów. Najnowsza powieść jej autorstwa pt. Nie wiesz o mnie wszystkiego do księgarń trafiła w sierpniu 2021 r.
Joanna Jagiełło urodziła się w 1974 r. w Warszawie. Jest absolwentką Instytutu Anglistyki Uniwersytu Warszawskiego i przez wiele lat ponosiła konsekwencje swojego wykształcenia, pracując jako nauczycielka języka angielskiego w szkołach ponadpodstawowych i jako wykładowczyni na macierzystej uczelni. Zajmowała się także redakcją podręczników do nauki angielskiego oraz kolumny poetyckiej w periodyku Perspektywy. Od lat z sukcesami pisarka oddaje się także swoim pasjom artystycznym: muzyce i malarstwu. W 2017 roku zajęła I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wierszy i Piosenki Miłosnej w Warszawie, a kilkanaście miesięcy później znalazła się w półfinale 36. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2018 oraz wydała płytę Skrzypek bez dachu z autorskimi piosenkami.
Jednak w jej życiu spośród wszystkich sztuk zawsze to literatura odgrywała najważniejszą rolę. Joanna Jagiełło książki uwielbia od wczesnego dzieciństwa; od momentu, kiedy posiadła umiejętność samodzielnego składania liter, pokochała literaturę szczerą i wieczną miłością. Jako nastolatka zaczęła tworzyć poezję (1997 r. ukazał się jej debiutancki tomik zatytułowany Moje pierwsze donikąd) jednak cały czas czuła, że jej prawdziwym powołaniem jest pisanie powieści. Bowiem, jak mówi Joanna Jagiełło, książki to prawdziwa magia, niepowtarzalna możliwość kreacji własnych światów i bohaterów. W końcu, będąc już po trzydziestce, zdecydowała się podążać za swoim marzeniem; w 2006 r. dołączyła do Grupy Literacko-Artystycznej KORALE oraz przerwała pracę nad doktoratem, by skoncentrować się na pisaniu swojej pierwszej fabuły. Powieść została wysłana na konkurs literacki, jednak nie podbiła serca jury. Na szczęście to drobne niepowodzenie nie zniechęciło początkującej autorki, która już wkrótce znalazła wydawcę dla swojego powieściowego debiutu.
Narracja, którą zatytułowała Joanna Jagiełło: Kawa z Kardamonem, ukazała się w 2011 r., stając się początkiem ciekawej literackiej kariery. Napisana z dużym wyczuciem i empatią historia kończącej gimnazjum Linki – jej problemów rodzinnych i szkolnych, przyjaźni i pierwszej miłości – wystawiała zarówno warsztatowi, jak i wyobraźni autorki bardzo pochlebne świadectwo. Tytuł zdobył nominację do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY i nagrody Donga oraz znalazł się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Za sprawą tej książki Joanna Jagiełło stała się jednym z najgorętszych nazwisk na rynku literatury dziecięco-młodzieżowej.
Historię swojej pierwszej bohaterki rozwinęła w trzech kolejnych powieściach (Czekolada z Chili, Tiramisu z truskawkami i Mleko z miodem), na stronach których czytelnicy towarzyszą Lince podczas kolejnych etapów jej dojrzewania; kibicują relacji z ukochanym, trzymają kciuki w trudnych chwilach i razem z nią przeżywają konieczności podjęcia fundamentalnych życiowych decyzji.
Mimo że tworzenie dla dorosłych daje o wiele większy prestiż i uznanie, pisanie dla dzieci i młodzieży było bardzo świadomym wyborem pisarki. Jak podkreśla Joanna Jagiełło, książki dla młodych czytelników są niezwykle istotne, ponieważ mogą stanowić nieocenioną pomoc i wsparcie w trudnym procesie dorastania. Dlatego też pisarka stara się w swoich utworach mówić o ważnych problemach i pomagać odnaleźć odpowiedzi na ważkie pytania mogące pojawić się w życiu młodych ludzi. Przy okazji udaje jej się, co jest niełatwą sztuką, ustrzec nachalnego dydaktyzmu i moralizatorstwa, które nierzadko potrafią zepsuć całą przyjemność z lektury. Praktycznie każda z fabuł jej autorstwa poza atrakcyjną formą i wciągająca treścią może mieć także znaczenie terapeutyczne, być źródłem wiedzy, jak również punktem wyjścia do poważnej refleksji. W powieści Urodziny Joanna Jagiełło zajmuje się np. bolesną kwestą odrzucenia przez grupę rówieśniczą, z kolei Jak ziarnka piasku to poruszająca opowieść o tym, jak radzić sobie z traumą samobójstwa bliskiej osoby, zaś w najnowszym Nie wiesz o mnie wszystkiego odnaleźć można takie problemy jak przemoc w związku i brak tolerancji wobec odmienności.