Joanna Kruszewska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka, autorka popularnych współczesnych fabuł obyczajowych, z wykształcenia pedagożka. Joanna Kruszewska książki pisze już ponad dekadę i ma w swoim dorobku kilkanaście tytułów. Najnowszy z niech, Czas powrotów, trzeci tom cyklu Czas leczy rany, Joanna Kruszewska w ręce czytelników oddała na początku 2022 r.

Pisarka na świat przyszła w 1976 r. w Białymstoku i tam też dorastała. Po maturze zdecydowała się na studia pedagogiczne w stolicy, jednak po uzyskaniu dyplomu Uniwersytetu Warszawskiego, postanowiła wrócić na rodzinne Podlasie. Jak mówi, mimo że uwielbia wielkomiejski klimat Warszawy – jej zgiełk i dynamikę – nie mogłaby mieszkać tam na stałe. Wybór Białegostoku był dla niej bowiem także wyborem ciągłości, zakorzenienia i bliskości z rodziną. Właśnie to miejsce bowiem nazywa domem. Nic więc dziwnego, że akcja wielu swoich powieści, w tym popularnego cyklu, który zatytułowała Joanna Kruszewska: Czas leczy rany, osadzona jest na Podlasiu. Dzięki temu zyskują one, według autorki na autentyczności i sile wyrazu. Pisanie o znanych, bliskich sercu miejscach i realiach jest jej zdaniem też bardziej naturalne, a przez to daje o wiele lepsze literacko efekty. Jak podkreśla Joanna Kruszewska, książki, mimo że jej wykształcenie i zawodowa kariera nie miały specjalnego związku z literaturą, zawsze były obecne w jej życiu. W rodzinie żywe były tradycje czytelnicze i ona sama od dzieciństwa lubiła sięgać po różnorodną literaturę, choć nigdy nie przekonała się do kryminałów (nawet komedii kryminalnych) i tego gatunku unika do dziś. Dość wcześnie też zaczęła przelewać swoje myśli na papier, początkowo w formie pamiętników. Później, za namową męża spróbowała swoich sił jako dziennikarka i ku własnemu zaskoczeniu jedna z lokalnych gazet nawiązała z nią współpracę. Kolejnym krokiem było zmierzenie się z prozą. Mimo obaw okazało się, że nie jest to wyzwanie ponad jej siły i od ponad 10 lat wydaje Joanna Kruszewska książki regularnie. Podobno, kiedy już ma w głowie pomysł na bohaterów i zarys fabuły, pisanie idzie jej bardzo sprawnie. Niewiele jest takich rzeczy, które by były w stanie rozproszyć wówczas jej uwagę, bądź odciągnąć od komputera, czego dowodem niemała liczba przypalonych obiadów. Jak większość pisarzy do pracy potrzebuje kawy (w dużych ilościach), lecz nie ma żadnych szczególnie osobistych pisarskich rytuałów. Pierwsze wersje swoich powieści zazwyczaj daje do przeczytania zaufanej przyjaciółce, której zdanie ceni i która potrafi wnieść do jej twórczości wiele cennych uwag.

Pierwsze książki Joanny Kruszewskiej

W 2009 r. opublikowała Joanna Kruszewska Aby do mety, swoją debiutancką powieść, opowiadającą o perypetiach uczuciowych trzydziestoletniej Miry stojącej przed najważniejszymi życiowymi decyzjami. Ta ciepła, pełna emocji i lekko napisana historia obyczajowa została dość ciepło przyjęta i dziesięć lat od premiery doczekała się nawet wznowienia. Okazało się, ku zdumieniu początkującej pisarki, że literacki start nie jest aż tak trudny, jak się początkowo wydawało. Idąc więc za ciosem, już na początku 2010 r., wydała Joanna Kruszewska Awarię uczuć, utrzymaną w podobnym co debiut klimacie narrację obyczajową. Jej bohaterką jest Matylda, której uporządkowane i pełne sukcesów życie, niespodziewanie zmienia się w najeżony wybojami odcinek specjalny. Obie książki to literatura pisana z kobiecej perspektywy i odwołująca się do specyficznie kobiecego doświadczenia, czego zresztą autorka się nie wypiera i co bez wątpienia stanowi o sile jej prozy.

Joanna Kruszewska i nic się nie kończy

W 2018 w ręce czytelników oddała Joanna Kruszewska Nic się nie kończy, pierwszy tom cieszącej się dużą popularnością sagi rodzinnej. Familia Bialickich stoi przed ważną życiową zmiana – problemy zdrowotne Zbyszka sprawiają, że nie jest on w stanie dłużej prowadzić, będącego w rękach rodziny od pokoleń gospodarstwa. Zapada decyzja o sprzedaży sadu i domu, w którym wychowały się pokolenia Bialickich, a wszyscy: Zbyszek, jego żona i dzieci, jak również nestorka rodu, Halina, muszą zostawić wszystko, co znali i kochali, by zacząć od nowa. Wydaje się, że to Halina, jako najstarsza, najgorzej poradzi sobie z tą sytuacją, szybko okazuje się jednak, że to właśnie starsza pani ma najbardziej sprecyzowany pomysł na swoją przyszłość. Chce zakupić domek nad morzem i tam spędzić resztę życia. Jej determinacja nie znajduje jednak zrozumienia u wszystkich członków rodziny. Marzeniu starszej pani kibicuje w zasadzie jedynie najmłodsza wnuczka, Marta. Jak mówi Joanna Kruszewska, Nic się nie kończy to opowieść o sile marzeń i miłości oraz o tym, że nigdy nie jest za późno, by przejąć kontrolę nad swoim życiem.

Druga cześć cyklu, którą zatytułowała znacząco Joanna Kruszewska: Wszystko się zaczyna, jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego tomu. Halina z Martą układają sobie życie w nowym domu, jednak niezałatwione sprawy i problemy nie zniknęły i domagają się rozwiązania. Trylogię o losach Bialickich zamyka powieść pt. Coś musi trwać mająca premierę wiosną 2019 r.

Joanna Kruszewska i Nie ufaj mi

Pod koniec tego samego roku wydała Joanna Kruszewska Nie ufaj mi, dość szczególną narrację w swoim, zdominowanym przez klasyczne obyczajowe historie, dorobku. W powieści bowiem poza wątkami obyczajowymi, znalazły się również elementy thrillera, a autorce dość sprawnie udało się zbudować napięcie i narastającą atmosferę niepewności.

Joanna Kruszewska i Czas leczy rany

W 2020 r. fabułą Czas leczy rany Joanna Kruszewska otworzyła kolejną, osadzoną oczywiście na Podlasiu, sagę. Rodzina Leszka i Iwony to na pierwszy rzut oka dobrze naoliwiona, działająca bez żadnych zgrzytów maszyna. Niczego im nie brakuje; córka ma dobrze prosperującą firmę, założyła już własną rodzinę i uczyniła, ku ich wielkiej radości, dziadkami. Tę harmonię psuje pojawienie się Małgorzaty, która okazuje się być córką Leszka, owocem jego pozamałżeńskiej przygody. Konsekwencje tego zdarzenia okażą się bardzo dalekosiężne. Druga część cyklu, pt. Czas nadziei do księgarń trafiła latem 2021 r., a kilka miesięcy później wydała Joanna Kruszewska Czas powrotów, finałową odsłonę opowieści o losach całej rodziny.


„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”

Robert Drózd

Świat Czytników


Tysiące ebooków i audiobooków

Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.