Jonathan Franzen
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Jonathan Franzen 
  • Literatura popularnonaukowa 
  • Wyczyść

Amerykański pisarz i eseista, dość powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych prozaików. Ponadto wielki miłośnik i zapalony obserwator ptaków oraz fan punkrockowej grupy The Mekons. Laureat licznych nagród, w tym National Book Award za świetne Korekty, które znalazły się także w finale Nagrody Pulitzera. Autor niespiesznych narracji w stylu wielkiego realizmu, imponujących nie tylko warsztatem, głębią obserwacji czy przenikliwą kreacją bohaterów, ale i objętością coraz rzadziej spotykaną w literaturze ery sms-ów i Twittera. Z tej przyczyny niekiedy, całkowicie zresztą słusznie, bywa nazywany współczesnym Tołstojem. Jonathan Franzen książki wydaje już ponad 30 lat i w swoim dorobku ma kilka tomów opowiadań i esejów oraz kilkanaście powieści. Najnowsza z nich pt. Na rozdrożu, pierwsza część trylogii Klucz do wszystkich mitologii, do polskich księgarń trafiła w grudniu 2021 r.

Jonathan Franzen urodził się w 1959 r. w Western Springs, w stanie Illinois w rodzinie o europejskich korzeniach. Jego ojciec był synem szwedzkiego imigranta, zaś przodkowie matki pochodzili z Europy Wschodniej. Pisarz dorastał na przedmieściach St. Louis, które posłużyło mu za scenerię debiutanckiej powieści zatytułowanej Dwudzieste siódme miasto. Studiował germanistykę i płynnie mówi po niemiecku; na początku lat 80-tych przebywał na stypendium Fulbrighta na Freie Universität w Berlinie. Zanim wydał Jonathan Franzen Dwudzieste siódme miasto, swoją debiutancką powieść, przez kilka lat zatrudniony był na Wydziału Nauk o Ziemi i Planetarnych Uniwersytetu Harvarda jako asystent naukowy. W 1987 r. razem ze swoją pierwszą żoną przeprowadził się do Nowego Jorku, a od dłuższego czasu mieszka w domu nad oceanem w Santa Cruz w Słonecznej Kalifornii, gdzie ma wiele okazji do oddawania się swojej drugiej po literaturze wielkiej pasji – obserwacji ptaków. Ptakom poświęcił również kilka tekstów, m.in. esej My bird problem, angażował się także w popularyzowanie wiedzy o tych pięknych zwierzętach i ich ochronę, współpracując z wieloma i organizacjami, w tym z National Geographic, przez niemal dekadę zasiadał też w zarządzie American Bird Conservancy.

W 1992 r. i 1994 r., chociaż Jonathan Franzen książki pisał wówczas od niedawna i sam był na początku swojej pisarskiej drogi, prowadził na Swarthmore Collage, dość dobrze wspominane przez studentów kursy kreatywnego pisania. W pierwszej połowie lat 90-tych rozpoczęła się także jego długoletnia współpraca z prestiżowym New Yorkerem, na łamach którego ukazało się wiele ważnych tekstów pisarza.

Jonathan Franzen, Silny wstrząs i Dwudzieste siódme miasto

W 1988 r. opublikował Jonathan Franzen Dwudzieste siódme miasto swoją debiutancką powieść, która osadził w literacko przeobrażonym St. Luis, miejscu, gdzie upłynęło jego dzieciństwo i pierwsza młodość. Obszerna, niespieszna narracja ilustruje koniec pewnej epoki, schyłek niegdyś prężnego i ważnego ośrodka miejskiego powoli, acz nieuchronnie, ulegającego wraz z jego mieszkańcami degradacji. Choć na stronach książki Jonathan Franzen nie zaprezentował jeszcze pełni swojego talentu oraz warsztatowych możliwości, bez wątpienia fabuła ta przyciągnęła uwagę krytyki wyrażającej się z dużą nadzieją o początkującym autorze. Entuzjazmu tego nie podzielili jednak czytelnicy i pierwsze wydanie powieści nie okazało się finansowym sukcesem. Podobny los spotkał także następną powieść jego pióra, Silny wstrząs, który ukazał się w 1992 r.

Jonathan Franzen i Korekty

Po pierwszych niepowodzeniach sprzedażowych pisarz potrzebował niemal dekady na wydanie kolejnej pełnometrażowej fabuły. W międzyczasie uprawiał krótsze formy i publicystykę. Dopiero w 2001r. w ręce czytelników oddał Jonathan Franzen Korekty, narrację, która okazał się prawdziwym przełomem w jego literackiej karierze. Ta nieco gorzka opowieść o współczesnej Ameryce i Amerykanach została okrzyknięta wydarzeniem roku, zyskując ogromny rozgłos i powszechne uznanie oraz, nareszcie, doskonały wynik finansowy. Na stronach książki autor zdecydowanie potwierdził nieśmiałe nadzieje pokładane w nim przed wielu laty i zaprezentował prawdziwą pisarską klasę. Jonathan Franzen Korekty tworzył kilka lat i z pewnością dobrze wykorzystał ten czas, osiągając całkowitą dojrzałość, co potwierdziły liczne wyróżnienia: National Book Award, finał nagrody Pulitzera i James Tait Black Memorial Prize.

Jonathan Franzen i Wolność

Następna powieść, którą zatytułował znacząco Jonathan Franzen: Wolność, premierę miała po kolejnych 9 latach. Długo i niecierpliwie oczekiwana została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników i krytykę. Autor, jako pierwszy literat od 2000 r., kiedy to ten zaszczyt spotkał Stephena Kinga, trafił nawet na okładkę Time’a. Jak mówił Jonathan Franzen, Wolność, tragikomiczna historia rozpadu amerykańskiego snu, marzeń i życiowych iluzji, miała do pewnego stopnia korzenie w śmierci jego przyjaciela, również pisarza, Davida Fostera Wallace’a.

Jonathan Franzen i Bez skazy

W 2015 r., wydał Jonathan Franzen bez skazy, piątą w swojej karierze powieść. Chociaż książka wywołała mieszane uczucia wśród krytyki, renoma autora, cieszącego się wówczas statusem niekwestionowanej literackiej gwiazdy, w żaden sposób na tym nie ucierpiała.

Jonathan Franzen i Na rozdrożu

Najnowsza książka, której autorem jest Jonathan Franzen, Na rozdrożu zarówno światową, jak i polską premierę miała w 2021 r. Jest to pierwszy tom, planowanego jako trylogia, cyklu Klucz do wszystkich mitologii. Autor zabiera swoich czytelników do Ameryki szalonych lat 70-tych, czasów dynamicznych zmian i ogromnych zmian kulturowych.