Nie znaleziono wyników
Amerykańska pisarka specjalizująca się w niebanalnych romansach historycznych. Autorka niezliczonych bestsellerów, w tym bijącej rekordy popularności serii o rodzinie Bridgerton, na podstawie której w 2020 r. powstał cieszący się ogromnym powodzeniem serial Netfliksa. Kilkukrotna laureatka RITA Awards. Julia Quinn książki pisze już ćwierć wieku i w swoim dorobku ma kilkadziesiąt tytułów, w tym kilka cyklów powieściowych przetłumaczonych na blisko 30 języków.
Julia Quinn urodziła się jako Julie Cotler w 1970 r. w Nowym Yorku i tam też dorastała, choć po rozwodzie rodziców wiele czasu spędzała również w Kalifornii. Jej ojciec, Steve Cotler, jest także pisarzem, autorem cieszących się sympatią małych czytelników historii dla dzieci z serii Cheesie Mack. Nic więc dziwnego, że późniejsza Julia Quinn książki kochała od wczesnego dzieciństwa, mimo że nie wszystkie jej lektury wzbudzały entuzjazm jej ojca, który krytykował szczególnie czytane przez córkę w okresie wczesnonastoletnim fabuły z serii Sweet Dreams i Sweet Valley High, uznając je za mało wartościowe. Do dziś zresztą uważająca się za feministkę pisarka na każdym kroku stara się walczyć ze stereotypem, że inteligentne kobiety nie czytają ani nie piszą romansów. A bez wątpienia autorka Bridgertonów należy do kobiet inteligentnych, jest absolwentką historii sztuki na Harvardzie i niedoszłą lekarką. Jednak mimo kilku lat poświęconych medycynie, kiedy ukazały się jej pierwsze książki, Julia Quinn bez dłuższego wahania porzuciła studia medyczne na Yale, by poświęcić się literaturze.
Jej kariera zaczęła się w 1995 r. od cyklu Splendid Trilogy, który okazał się sporym, jak na debiutantkę, sukcesem i dobrym punktem wyjścia do dalszej kariery. W 2000 r. powieścią Mój książę Julia Quinn otworzyła swój, aktualnie chyba najpopularniejszy, cykl poświęcony rodzinie Bridgertonów. Dziś, po 25 latach na rynku wydawniczym, jest jedną z najpopularniejszych współczesnych amerykańskich autorek romansów, kilkukrotną zdobywczynią nagrody RITA i jedną z kilkunastu twórczyń w zaliczonych w poczet Romance Writers of America Hall of Fame.
Nie byłoby zbytnim nadużycie zapewne nazwanie pisarki szczęściarą, bowiem trudno oprzeć się wrażeniu, że jej pula życiowego powodzenia jest wręcz ekstraordynaryjna. Poza sukcesami zawodowymi autorka nie może narzekać na pecha także w życiu prywatnym. Jak zapewne wiedzą jej czytelnicy, Julia Quinn książki dedykuje ukochanemu mężowi, Paulowi, swojemu księciu, który poza tym, że leczy ludzi, jest jeszcze alpinistą, utytułowanym szermierzem i, jak mówi sama Julia, doskonałym człowiekiem. Ale na tym nie koniec, warto wspomnieć bowiem, że w 2001 r. pisarka wygrała blisko 80 000 dolarów w popularnym teleturnieju The Weakest Link.
Specjalnością Julii Quinn są stylowe historyczne, choć nie do końca klasyczne romanse. Jej fabuły w dużo większym niż przewiduje to gatunkowa konwencja stopniu opierają się na postaciach. To bohaterowie, a przede wszystkim bohaterki, są najważniejszym elementem jej powieści. Również tło historyczne traktuje autorka dosyć swobodnie, a swoje protagonistki obdarza cechami daleko bardziej właściwymi współczesnym kobietom niż XIX-wiecznym damom. Wynika to z dwóch powodów: po pierwsze zabieg ten ma uatrakcyjniać akcję, po drugie obdarzona feministycznym zacięciem pisarka lubi kreować silne i wyraziste postaci kobiece. W 2020 r. za sprawą premiery szeroko reklamowanego serialu Netfliksa renesans popularności przeżywa jeden z jej najsłynniejszych cyklów powieściowych, saga rodziny Bridgertonów.
Pierwszą część swojej bestsellerowej serii zatytułowała Julia Quinn Mój książę. Książka ukazała się w 2000 r. i szybko stała się bestsellerem. Osadzona w artystycznie podrasowanych realiach Anglii początków XIX w. opowieść o perypetiach miłosnych licznego rodzeństwa Bridgertonów z miejsca podbiła serca czytelniczek. Jeszcze w tym samym roku do księgarń trafiła druga część serii pt. Ktoś mnie pokochał, a niedługo później trzecia pt. Propozycja dżentelmena. Już w 2002 r. wydała Julia Quinn Miłosne tajemnice, a kilka miesięcy później Oświadczyny, 4. i 5. część swojego cyklu. Ostatecznie jego główny trzon zamknął w 8 powieściach, jednak wokół serii powstał kilka tekstów dodatkowych tj. tom Happily ever after, zawierające narracje będące epilogami historii każdego z rodzeństwa czy opowieści o Madame Whistledown. Ze światem przedstawionym Bridgertonów mniej lub bardziej powiązane są inne książki Julii Quinn, przede wszystkim seria o rodzinie Rokesby.