Justyna Kopińska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Justyna Kopińska 
  • języki: 4 
  • Prawo 
  • Wyczyść

Justyna Kopińska to bez wątpienia najjaśniejsza dziś gwiazda polskiego reportażu i literatury faktu. To też najbardziej znana za granicą i najczęściej nagradzana polska dziennikarka. Z wykształcenie jest socjologiem, co z pewnością jest dużą pomocą a w jej pracy, jako że autorkę interesują tematy trudne i delikatne społecznie. Justyna Kopińska przez wiele lat związana była z Gazetą Wyborczą, pisała teksty m.in. do Dużego Formatu. W 2018 r. zakończyła ten etap w swojej zawodowej karierze. Aktualnie co tydzień można czytać jej felietony w polskim Voque.

W młodości, zanim zaczęła pisać, Justyna Kopińska chciała być policjantką. Miała nadzieję, że praca w policji będzie jej wkładem zmienianie świata na lepsze. Złudzeń pozbawiły ją w wieku 19 lat rozmowy z policjantami, którzy bez ogródek opowiadali, z jakimi ograniczeniami, a często także kompromisami moralnymi, wiąże się praca w organach ścigania. Rozczarowana tymi realiami, przyszła pisarka, dokonała szybkiej rewizji swoich młodzieńczych założeń i doszła do wniosku, że większy wpływ na najbliższą rzeczywistość niż służba w policji zapewni jej praca dziennikarki śledczej.

Reportaże Justyny Kopińskiej

Zanim wydała swoje wielokrotnie nagradzane książki Justyna Kopińska publikowała swoje reportaże w prasie, m.in. w Gazecie Wyborczej. Każdy z jej tekstów był i jest społecznie zaangażowany, dotykający jakiegoś bolesnego problemu. Poza wyczerpującym wysłuchaniem relacji pokrzywdzonych, dziennikarka nigdy nie zaniedbuje dokładnego sprawdzenia zebranego materiału. Siła jej tekstów, mimo szokującej tematyki, tkwi właśnie w ich rzetelności i wiarygodności autorki. Zarówno w artykułach, jak i później, pisząc książki, Justyna Kopińska nigdy nie szukała niezdrowej sensacji, i ponieważ jej intencją zawsze było spowodowanie zmiany w opisywanej rzeczywistości, nie wahała się podawać imion i nazwisk osób odpowiedzialnych za popełnione zło.

Zaangażowanie oraz warsztat autorki docenili jednomyślnie czytelnicy i krytyka. Nie tylko książki Justyny Kopińskiej, ale i jej publikacje prasowe, były wielokrotnie nagradzane. Za, opublikowany w Dużym Formacie, reportaż Oddział chorych ze strachu uhonorowano ją Nagrodą Grand Press 2015. Natomiast za tekst, wydany później formie książki, Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Justyna Kopińska w 2014 r. odebrała Pióro Nadziei – dziennikarską nagrodę Amnesty International

Książki Justyny Kopińskiej

Pierwszy raz swoje reportaże oddała czytelnikom w formie książki Justyna Kopińska w 2015 r., kiedy do księgarń trafiło Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?. Wstrząsająca historia całych dekad znęcania się sióstr boromeuszek nad swoimi małymi podopiecznymi, w zabrzańskiej placówce prowadzonej przez zakon, nikogo nie mogła pozostawić obojętnym. W Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Justyna Kopińska, bez eufemizmów i nie oszczędzając swoich odbiorców, zadaje pytanie, które jest fundamentalne zresztą dla całej jej pracy i twórczości – Jak to możliwe, że tak straszne rzeczy się dzieją tu i teraz? Nie na końcu świata, nie dawno, dawno temu, ale w Polsce XXI w., tak blisko nas?

Rok później wydaje Justyna Kopińska Polska odwraca oczy, książkę będąc zbiorem reportaży o najbardziej drastycznych sprawach karnych ostatnich lat. W Polska odwraca oczy Kopińska umieściła publikowane wcześniej teksty, w tym uhonorowany Piórem Nadziei oraz, European Press Prize, czyli europejskim Pulitzerem, Oddział chorych ze strachu. W spisie treści znalazła się również, nigdy niepublikowana, rozmowa z żoną Mariusza Trynkiewicza, odizolowanego w ośrodku w Gostyninie, wielokrotnego mordercy dzieci. Za całą książkę Justyna Kopińska odebrała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Mimo ogromnego psychicznego obciążenia podejmowanymi tematami, może jednak Justyna Kopińska dzięki swoim tekstom mieć poczucie sporej satysfakcji. Tak, jak zawsze pragnęła, jej reportaże przyczyniają się do napiętnowania i ukarania winnych oraz do wprowadzenia zmian w prawie i procedurach prawnych.

W 2018 r. wydała Justyna Kopińska Z nienawiści do kobiet, swoją trzecią książkę. Jest to również, podobnie jak Polska odwraca oczy, zbiór reportaży, jednak tym razem ich tematyka koncentruje się na specyficznie kobiecych doświadczeniach. W Z nienawiści do kobiet Kopińska porusza takie tematy jak pedofilia, czy molestowanie kobiet służących w armii. Całość otwiera natomiast opowieść syna Violetty Villas o swojej matce. Co najważniejsze, książki Justyny Kopińskiej są nie tylko bardzo potrzebne, ale i bardzo chętnie czytane. Czytelnicy serwisu LubimyCzytać Z nienawiści do kobiet uznali np. za Książkę Roku LubimyCzytać.pl.

W ostatnich wywiadach reporterka zdradziła, że w ciągu najbliższych trzech lat planuje wydanie pierwszej w jej dorobku fabuły. Będzie to najprawdopodobniej powieść kryminalna.