Nie znaleziono wyników
Polska pisarka, copywriterka, specjalistka od marketingu i PR. A także blogerka. Z wykształcenia, co ciekawe biolog entomolog. Swoje humanistyczne ciągoty realizuje, wyżywając się literacko. Współtwórczyni gliwickiego Klub Książki Kobiecej. Justyna Wydra książki zaczęła wydawać w połowie zeszłej dekady i od tego czasu publikuje regularnie. Najnowsza powieść jej autorstwa pt. Ja matką? Ratunku! Do księgarń trafiła pod koniec stycznia 2022 r.
Justyna Wydra pochodzi z Gliwic, gdzie dorastała i mieszka do dziś. Z rodzinnym miastem i Śląskiem czuje się silnie związana, co znajduje odzwierciedlenie także w jej twórczości. Po maturze zdanej w gliwickim V L.O im. Andrzeja Struga zdecydowała się na studia biologiczne, co dziś, z perspektywy czasu, uznaje za rozminięcie się z powołaniem. Być może dlatego jej kariera zawodowa nie miała i nie ma nic wspólnego ze zdobytym, niemałym przecież wysiłkiem, wykształceniem. Jedynym echem tamtych czasów jest niesłabnąca fascynacja owadami i umiłowanie do ich podglądania. Nie bacząc więc na zainwestowane w dyplom lata, od samego początku postanowiła związać swoją zawodową ścieżkę ze słowem pisanym. Droga do literackiej kariery nie była jednak ani krótka, ani prosta i zanim zaczęła regularnie wydawać Justyna Wydra książki, minęły lata. W tym czasie swoje talenty wykorzystywała w działalności dziennikarskiej, marketingowej, PR, oraz copywriterskiej, wciąż zresztą zajmuje się jako freelancerka zleceniami w tych obszarach; pisze teksty na potrzeby stron internetowych, treści reklamowe i prowadzi profile w mediach społecznościowych. Kiedy już jednak, co niekiedy się zdarza, czuje przesyt obróbką słowa – rusza w podróż.
Co nie jest specjalnie zaskakujące w przypadku pisarzy, jest zapaloną czytelniczką. Sięga po bardzo różne konwencje literackie i nie wykazuje w tym względzie specjalnych preferencji czy uprzedzeń – w swojej biblioteczce ma Justyna Wydra książki popularnonaukowe, fabuły science-fiction (od Lema po Gluchovsky’ego), polską i zagraniczną beletrystykę. Jej drugą wielka pasją jest motoryzacja – uwielbia piękne i szybkie samochody, a ostatnio jej serce bije szybciej również za sprawą motocykli.
Swoją debiutancką, wydaną w 2015 r., powieść zatytułowała Justyna Wydra Esesman i Żydówka. Osadzona w czasach II wojny światowej fabuła opowiada o niezwykłym uczuciu, które połączyło oficera SS i żydowską uciekinierkę z transportu do obozu zagłady. To historia miłości niemożliwej, małego światełka w mroku wojennego okrucieństwa. Jak przyznaje Justyna Wydra, Esesman i Żydówka to narracja, która powstała z głębokiej osobistej potrzeby poradzenia sobie ze świadomością, że ludzie zdolni są wobec siebie do najgorszej przemocy. Opowieść o miłości Debory i Brunona to sposób na przywrócenie równowagi i wiary w człowieka.
Do dramatycznego okresu II wojny światowej pisarka powraca 3 lata później. Na stronach powieści Zaniemówienie Justyna Wydra koncentruje się na niezwykle trudnej i tragicznej historii rodzinnego regionu, bowiem to właśnie zagmatwane losy Ślązaków świetnie ilustrują absurd i bezwzględność wojny, są także, co oczywiste, najbliższe samej autorce. Tym bardziej, że inspirację dla niektórych postaci i wątków stanowiła historia ciotecznej babki autorki, która poślubiwszy pilota Luftwaffe, opuściła Śląsk na zawsze, oraz fragmenty losów innych autentycznych postaci.
Ważne miejsce w dorobku pisarki zajmuje również powieść Ponieważ wróciłam. Współczesna, szalenie oryginalna narracja, której główna bohaterka otrzymuje szansę na nowe życie. Magdalena stara się swój czas na ziemi wykorzystać jak najlepiej, a by nie zakończył się on zbyt prędko dba również jej…anioł stróż.
Nie mniej niebanalną propozycją jest Warkoczyk, publikacja z początku 2021 r. Powieść trudno przyporządkować, jednak najbliżej jej do baśniowego klimatu fantasy, choć w świecie przedstawionym brakuje magii będącej jednakowoż jednym z wyznaczników gatunkowych tej odmiany literatury popularnej. Jest to historia dość brutalna, w której nie brakuje przemocy i mocnych scen. Opowieść koncentruje się wokół Tesy, porwanej w przeddzień ślubu przez krwawych górskich zbójców córki bogatego owczarza z doliny. To historia przemiany dziewczyny w silną kobietę, która mimo doznanej przemocy nie traci kontroli nad swoim życiem.
Lubiąca odmianę autorka w swojej najnowszej powieści po raz kolejny próbuje całkowicie nowej stylistyki. Wydana na początku 2022 r. narracja, którą zatytułowała Justyna Wydra Ja matką? Ratunku! to współczesna obyczajowa fabuła, której bohaterami jest para trzydziestolatków stających przed ogromną życiową rewolucją, jaką jest rodzicielstwo. Dotychczas raczej ślizgający się po powierzchni życia ludzie będą musieli odpowiedzieć na kilka fundamentalnych pytań.