Kamil Fejfer
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Politolog, analityk rynku pracy, badacz rozwarstwienia społecznego w Polsce, związany z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i środowiskiem Krytyki Politycznej. Twórca kultowego już Magazynu Porażka i autor dwóch książek, obecnie dziennikarz freelancer.

Mimo, że w przestrzeni publicznej aktywnie obecny jest już kilka lat i na koncie ma dwie wydane przez profesjonalne wydawnictwo, książki, Kamil Fejfer wciąż nie ujawnił zbyt wielu szczegółów dotyczących swojego życia. I choć już dawno zrezygnował z prób zachowania anonimowości i nie ukrywa się pod (wiele mówiącym) pseudonimem Staś Klęski, po wypłynięciu na szerokie medialne wody, wciąż bardzo dba zachowanie swojej prywatności.

Nieoczekiwanie trampoliną do popularności okazał się dla Fejfera założony w akcie gorzkiej autoironicznej frustracji internetowy Magazyn Porażka. Znajdował się on aktualnie na bezrobociu i przekroczywszy trzydziestkę, podsumowując swoją zawodową karierę, doliczył się tylko około 18 miesięcy przepracowanych w ramach umowy o pracę. Podczas przeglądania Magazynu Sukces, wpadł Fejfer na przekorny pomysł magazynu dla takich, jak on, czyli Magazynu Porażka. Ku zdumieniu wszystkich, łącznie z założycielami, Magazyn Porażka, o ironio, okazał się sukcesem i prawdziwym zjawiskiem w polskim Internecie. Profil Magazynu na Facebooku w ciągu miesiąca polubiło blisko 30 tys. osób, a sam Kamil Fejfer został nieoficjalnym głosem swojego (wciąż chyba jeszcze młodego?) pokolenia. Magazyn Porażka w prześmiewczy i zdystansowany, lecz konkretny sposób artykułował zawiedzione nadzieje ludzi, którym wolny rynek obiecał, że oszczędnością i pracą ludzie się bogacą. A gdy się okazało, że owszem, się bogacą, ale wciąż nie oni, wytłumaczono im, że śpią za długo i boją się wyjść ze swojej strefy komfortu.

To dla nich Magazyn Porażka obśmiewał absurdy i patologie polskiego rynku pracy oraz swojskiej, dość przaśnej, odmiany drapieżnego kapitalizmu, wyrastając przy okazji na coraz bardziej znaczący ośrodek lewicowej myśli społecznej i ekonomicznej.

Książki Kamila Fejfera

Kiedy Magazyn Porażka na dobre stal się forum wymiany myśli i, często mało budujących, historii, do jego założyciela zgłosiło się ze swoją ofertą wydawnictwo. Pomysł napisania książki Kamil Fejfer przyjął początkowo z charakterystycznym dla siebie dystansem, jednak podjął wyzwanie. Ogłosił w Internecie poszukiwania bohaterów swojej narracji i wkrótce rozpoczął pracę nad tekstem. Ponieważ zdobycie materiałów nie stanowiło żadnego problemu, nie trwała ona długo. We wrześniu 2017 r. wydał Kamil Fejfer Zawód. Opowieści o pracy w Polsce. To o nas, swoją pierwszą książkę. W zależności od strony konfliktu, została ona przyjęta albo jako ważna analiza społeczna, albo drugi Manifest Komunistyczny. Na książkę składa się zbiór reportaży opisujących zmagania młodych ludzi ze współczesnym rynkiem pracy i realiami ekonomicznymi naszego kraju, skomentowanych zestawem odpowiednich badań i statystyk. Lektura to mało wesoła, bo chociaż twórca Magazynu Porażka przyzwyczaił nas do sarkastycznego dystansu swoich wypowiedzi, Zawód Kamil Fejfer potraktował z bezwzględną powagą. Opuszczając zwyczajową gardę ironii, opowiedział 10 przejmujących historii o wieloletnim doświadczeniu bezsilności, beznadziei i poniżenia oraz o stopniowej utracie nadziei na lepszą przyszłość. I bez względu na to, czy konstatacje, analizy i wnioski, które na stronach tej książki Fejfer wyartykułował, są objawioną prawdą, czy komunistyczną propagandą, nie da się odmówić relacjom jej bohaterów siły wyrazu.

Swoja drugą książkę pt. O kobiecie pracującej. Dlaczego mniej zarabia, chociaż więcej pracuje Kamil Fejfer w ręce swoich czytelników oddał jesienią 2019 r. Tym razem na czynniki pierwsze autor rozkłada zjawisko gender gap w naszym kraju. Bada przyczyny, konkretne przykłady i konsekwencje ekonomiczne, społeczne i wszelkie inne tego zjawiska. Rozprawia się z wieloma liberalnymi mitami na temat niższych zarobków kobiet na porównywalnych stanowiskach i kilkadziesiąt lat po drugiej fali feminizmu jeszcze raz udowadnia, że prywatne jest polityczne. O kobiecie pracującej Kami Fejfer mówi, starając się uwzględnić wszystkie złożone mechanizmy kulturowe, historyczne, społeczne, składające się na dzisiejszą miejsce kobiet na polskim rynku pracy i w polskiej polityce.


„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”

Robert Drózd

Świat Czytników


Tysiące ebooków i audiobooków

Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.