Kapka Kassabova
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Kapka Kassabova 
  • Książki podróżnicze 
  • Wyczyść

Pochodząca z Bułgarii pisarka, poetka i publicystka, autorka jedynych w swoim rodzaju, wielokrotnie nagradzanych reportaży, których liryczne piękno urzeka czytelników i wzbudza podziw krytyki. Wielka pasjonatka argentyńskiego tanga. Swoją najsłynniejszą książkę, opowieść o mało znanym zakątku południa Europy zatytułowaną Granica, Kapka Kassabova wydała w 2017 r. Publikacja ta doczekała się, tak jak i pozostałe najważniejsze tytuły pisarki, polskiego tłumaczenia. Artykuły i eseje pisarki regularnie ukazują się na łamach najbardziej prestiżowych periodyków na świecie, m.in. w: The Guardian, The Financial Times, The Sunday Times, The Economist, 1843 Magazine, Granta Magazine, World Literature Today, The Spectator, Vanity Fair i Vogue. Na 2023 r. planowana jest premiera nowej książki Kapki Kassabovej zatytułowanej Elixir.

Kapka Kassabova na świat przyszła w 1973 r. w stolicy Bułgarii, Sofii. Dorastała w inteligenckiej rodzinie o naukowych tradycjach. Oboje rodzice byli pracownikami naukowymi i przykładali dużą wagę do wykształcenia córki, która uczęszczała do liceum francuskiego w Sofii. W 1992 r. całą rodzina zdecydowała się na emigrację i osiadła w Nowej Zelandii. Tam pisarka studiowała literaturę francuska i rosyjską na Uniwersytecie Otago oraz kreatywne pisanie i literaturę angielską na Uniwersytecie Wiktorii w Wellington. Autorka Granicy jest dwujęzyczna – posługuje się biegle bułgarskim i angielskim (w tych językach pisze) – zna ponadto jeszcze w różnym stopniu francuski, rosyjski i hiszpański. Pisarka jest również bardzo aktywną publicystką i często bywa również, ze względu na swój autorytet, zapraszana do mediów; radia i telewizji, oraz do jury różnych konkursów i nagród.

Pierwsze książki Kapki Kassabovej

Kilka lat po przyjeździe do Nowej Zelandii zaczęła wydawać Kapka Kassabova książki, początkowo skupiając się na poezji. Debiutowała w 1997 r. tomem All Roads Lead to the Sea, który został bardzo ciepło przyjęty, a 2 lata później ukazał się jej drugi zbiór wierszy, Reconnaissance, doceniony Nagrodą Stowarzyszenia Pisarzy Wspólnoty Narodów. Na początku XXI wieku pisarka spróbowała swoich sił w prozie, wydając liryczną opowieść pt. Love in the land of Midas. W 2003 r. powróciła do liryki ciekawym tomikiem Someone else’s life.

Kapka Kassabova i Szkocja

W 2005 r. pisarka przeprowadziła się do Edynburga, skąd po kilku latach przeniosła się w piękne, choć surowe, Highlandy. W nowym kraju nadal zajmowała się literaturą i publikowała. Z pewnością na uwagę zasługuje wydana w 2008 r. (nieprzetłumaczona na polski), pełna wspomnień opowieść o Bułgarii zza Żelaznej Kurtyny pt. Street without a name, która została nominowana do Europejskiej Nagrody Książkowej oraz Nagrody im. Williama Dolmana. Na swoim koncie ma również Kapka Kassabova Bułgarię. Last minute, napisany dla wydawnictwa Pascala przewodnik po swojej ojczyźnie.

Kapka Kassabova i Dwanaście minut miłości, czyli opowieść o tangu

W 2011 r. w ręce czytelników oddała Kapka Kassabova Dawnascie minut miłości. Opowieść o tangu, bezprecedensową, pełną pasji narrację poświęconą w całości temu najbardziej namiętnemu z tańców. Autorka zakochała się w tangu kilkanaście lat temu i nieustannie doskonali swoją technikę oraz odkrywa kolejne poziomy tanecznego, wręcz mistycznego wtajemniczenia w ten taniec. Ten wspaniale napisany przewodnik po świecie tanga spotkał się z dużym uznaniem krytyki, czego wyrazem była nominacja do Nagrody Szkockiej Rady Sztuki.

Kapka Kassabova i Granica

Najpopularniejszą i najbardziej znaną książką autorki jest Granica. Kapka Kassabova na jej stronach ponownie wraca do ojczystej Bułgarii, eksplorując tym razem jej turecko-greckie pogranicze. W ujęciu pisarki jest to pełna piękna i dzika kraina o skomplikowanej, trudnej historii. Mieszkańcy tego regionu mają niejednoznaczne korzenie i życiorysy, nieco nieuchwytną, jedyną w swoim rodzaju tożsamość. Pisząc Granicę, Kapka Kassabova nieustannie balansuje na granicy różnych gatunków literackich. Chociaż narracja ta określana bywa mianem reportażu literackiego, autorka podkreśla, że nie jest reporterką, lecz pisarka i poetką, co bez wątpienia jest w tej książce doskonale widoczne. Jej niezwykłe piękno i urok przyniosły publikacji szereg nominacji i nagród, w tym: Nagrodę im. Nayefa Al-Rohana przyznawaną przez British Academy, Nagrodę im. Edwarda Stanforda i Williama Dolmana.

Kapka Kassabova i W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój

W podobny sposób co swój bestseller skomponowała Kapka Kassabova W stronę Ochrydy, relację z wyprawy na kolejne pogranicze. Tym razem autorka zabiera swoich czytelników nad Jezioro Ochrydzkie i Prespę podzielone między Macedonię, Albanię i Turcję. To dla autorki podróż szalenie osobista, a przez to niełatwa, bowiem z tych rejonów pochodzą przodkowie jej matki i tu też należy szukać źródeł części rodzinnych traum. To zaangażowanie emocjonalne pisarki nie szkodzi narracji – wręcz przeciwnie – stanowi o sile jej wyrazu. W stronę Ochrydy Kapka Kassabova traktuje trochę jako szansę na osobiste katharsis, co sprawia, że jest to znakomita, nieszablonowa, warta każdej poświęconej jej minuty proza.