Karolina Macios
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Karolina Macios 
  • Religia i duchowość 
  • Wyczyść

Polska pisarka, redaktorka i ghostwriterka. Z wykształcenia polonistka po specjalizacji teatrologicznej. Felietonistka Miasta Kobiet, autorka powieści obyczajowych oraz dwóch thrillerów psychologicznych. W swoim dorobku ma także Karolina Macios książki dla dzieci o przygodach znanej wszystkim pary łobuziaków, Bolka i Lolka, oraz dokument Górnicy.pl. Najnowsza fabuła jej autorstwa, mroczna i niepokojąca Nadciągająca fala, swoja premierę miała w marcu 2021 r.

Karolina Macios pochodzi z Wybrzeża – urodziła się w Gdyni, a dorastała w Gdańsku. Ostatecznie zaś życie zaprowadziło ją do Krakowa, w którym osiadła i mieszka do dziś z rodziną: mężem, synem i psem. Jako jedyna kobieta w tym układzie czuje się czasami uciskaną mniejszością, jednak przyjmuje swój los z prawdziwą godnością. Zanim zaczęła pisać własne przez całe lata redagowała (m.in. jako Kierowniczka Redakcji Literatury Pięknej w Wydawnictwie Znak) Karolina Macios książki innych autorów. Jej warsztatowi swój ostateczny kształt zawdzięczają m.in. powieści współczesnych mistrzów polskiego kryminału: Marka Krajewskiego i Wojciech Chmielarz. Spod jej ręki wyszły również teksty Macieja Siembiedy, Marty Guzowskiej czy Ałbeny Grabowskiej. Pracowała także jako ghostwriterka, a w ramach stworzonej przez siebie fundacji Znaczy się prowadzi kursy kreatywnego pisania, na których wszystkich marzących o karierze pisarskiej wprowadza w arkana sztuki ciekawej narracji.

Karolina Macios i książki obyczajowe

Swoje pierwsze książki Karolina Macios opublikowała pod koniec pierwszej dekady XXI w. Były to lekkie fabuły obyczajowe. Pierwsza z nich pt. Wszyscy mężczyźni mojego kota do księgarń trafiła w 2008 r. Pełne humoru, opisane z przymrużeniem oka perypetie 30-letniej wielkomiejskiej singielki, Ady, skradły serca wielu miłośników gatunku. Udany debiut spowodował, że już na początku następnego roku ukazała się kolejna odsłona przygód bohaterki, jej hiszpańskiego chłopaka oraz kota, który do którego tym razem dołącza pies. Pieskie życie mojego kota z pewnością nie ustępowało w niczym poprzedniej powieści pisarki i również znalazło wielu czytelników.

Mimo wszystko na pojawienie się kolejnej książki Karoliny Macios wszystkim miłośnikom jej pióra przyszło czekać 3 lata. Wdówki futbolowe, fabuła, w której jednym z motywów przewodnich jest zbytnie zaangażowaniem mężczyzn w kibicowanie rozgrywkom piłki nożnej, nie bez przyczyny zostały wydane wiosną 2012 r., tuż przed organizowanymi wspólnie przez Polskę i Ukrainę mistrzostwami Europy w tej dyscyplinie.

Karolina Macios i Górnicy Pl

Nową jakością w karierze pisarki jest, wydany w 2018 r., dokument Górnicy PL. Karolina Macios w tej zrealizowanej na podstawie serialu Discovery Channel książce prezentuje 7 różnych historii ludzi pracujących pod ziemią. Są to górnicy z różnych branż i kopalni: węgla kamiennego w Jastrzębiu-Zdroju czy Ornontowicach, kopalni miedzi w Lubiniu i soli w Kłodawie. Bohaterką jednej z narracji jest także kobieta, która opowiada o swoich niełatwych początkach w tym zdominowanym przez mężczyzn środowisku.

Karolina Macios i Czarne morze

W marcu 2020 r. w ręce swoich czytelników oddała Karolina Macios Czarne morze, swój pierwszy w karierze thriller psychologiczny. Pomysł na te historię, jak mówi sama autorka, dojrzewał dość długo. Momentem przełomowym dla jego krystalizacji były warsztaty prowadzone w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału przez Jakuba Żulczyka, w których pisarka brała udział i które pozwoliły jej ruszyć na poważnie z pracami nad tą narracją.

Mimo że akcję powieści Czarne morze Karolina Macios osadziła w swoich rodzinnych stronach, cała opowieść od początku do końca jest całkowicie fikcyjna. Jej główna bohaterka, Joanna, doświadcza bardzo dziwnych stanów, a w zasadzie wizji wyzwalanych przez dotyk. Ten przedziwny dar (lub raczej przekleństwo) towarzyszy jej od dzieciństwa. Podczas spaceru z rodziną po gdyńskim klifie ma miejsce zdarzenie, które sprawi, że Joanna z mężem w pośpiechu wsiada do samochodu, by natychmiast wrócić do Wrocławia, w którym mieszka. W drodze jednak dochodzi do wypadku w wyniku, którego Joanna ma kłopoty z pamięcią, nie wie co wydarzyło się nad morzem, co gorsza nie wie również, co stało się z jej mała córeczką.

Karolina Macios i Nadciągająca fala

W bardzo podobnym klimacie utrzymany jest również drugi, wydany rok po Czarnym morzu, thriller pisarki zatytułowany Nadciągająca fala. Karolina Macios umiejętnie buduje w nim napięcie wynikające z niepokojącej symetrii między dziwnymi wydarzeniami mającymi miejsce w przyrodzie i życiu bohaterów oraz niepewności, co do statusu doświadczeń Anny, głównej postaci tej opowieści, ponieważ nie jest jasne, czy mają one miejsce w rzeczywistości, czy tylko w umyśle kobiety.