Zwana niekiedy królową polskiego kryminału, Katarzyna Bonda jest jedną z najpopularniejszych i najpoczytniejszych polskich autorek ostatnich lat. Książki Katarzyny Bondy dotychczas sprzedały się w Polsce w grubo ponad dwumilionowym nakładzie, a twórczość pisarki tłumaczona jest ponadto na wiele języków i wydawana w 13 krajach. Sławę i pieniądze przyniosły jej przede wszystkim dwie kryminalne serie: trylogia o profilerze Hubercie Meyerze oraz cykl Cztery żywioły Saszy Załuskiej.
Urodzona w 1977 r. w rodzinie o białoruskich korzeniach Katarzyna Bonda całe dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Hajnówce na Podlasiu. Tam chodziła do szkoły podstawowej i Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Jednak, jak sama mówi, ze swoim rodzinnymi stronami nie czuje specjalnie mocnej więzi. Tuż po maturze wyjechała na studia do Warszawy, w której mieszka do dziś. Z wykształcenia jest dziennikarką i scenarzystką. Zanim zaczęła pisać książki, Katarzyna Bonda kilkanaście lat przepracowała w różnych redakcjach m.in.: Super Expressu, Newsweeka, Wprost, TVP S.A., Expressu Wieczornego i Kuriera Podlaskiego. Dziennikarska przeszłość nie pozostała bez wpływu na pisarstwo Bondy, która znana jest ze sporządzania wnikliwego researchu oraz obszernej dokumentacji do każdej ze swoich książek.Swój literacki debiut, powieść Sprawa Niny Frank Katarzyna Bonda wydała w 2007 roku. Za sprawą tej książki Bonda od razu zyskała wiernych czytelników oraz nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru. Sprawa Niny Frank został też uznana przez wydawnictwo Media Express za Debiut Roku. Nic dziwnego, że debiutantka postanowiła kontynuować tak obiecująco rozpoczętą literacką karierę. Bohaterem swojej kolejnej książki Katarzyna Bonda ponownie uczyniła policyjnego profilera, Huberta Meyera. Publikacją w 2010 r. Tylko martwi nie kłamią Bonda ugruntowała swoją pozycję obiecującej młodej autorki. Zainteresowanie czytelników postacią i historiami stworzonymi przez pisarkę było tak duże, że w 2011r. do księgarń trafia Dziewiąta runa, nowa zmieniona wersja powieści Sprawa Niny Frank, a rok później trylogię z Meyerem dopełnia Katarzyna Bonda Florystką. Ze względu na jego popularność, w krótkim czasie pojawiły się, oprócz wersji papierowej z cyklem o Meyerze, ebooki i audiobooki.
Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy powstają książki o Hubercie Meyerze, Katarzyna Bonda, zaintrygowana pracą profilera i psychologicznym mechanizmem zbrodni, pracuje nad dwoma dokumentami. W 2008 r. w ręce czytelników oddaje Bonda Polskie morderczynie, a w roku następnym napisaną wspólnie z Bogdanem Lachem, jednym z pierwszych polskich specjalistów zajmujących się profilowaniem przestępców, Zbrodnię niedoskonałą. Zbrodnia niedoskonała to bardzo szczególna książka Bondy, oparta na studium polskich dochodzeń, w których kluczowe znaczenie dla pomyślnego zamknięcia śledztwa miało stworzenie profilu psychologicznego sprawcy.
Po tym, jak ukazuje się Florystka, Katarzyna Bonda przystępuje do prac nad nowym projektem literackim. Pisarka planuje cykl czterech książek z zupełnie nową główną postacią. Tak rodzi się profilerka Sasza Załuska, bohaterka serii Katarzyny Bondy Cztery żywioły Saszy Załuskiej. Pierwsza część pt. Pochłaniacz – Powietrze ukazała się w 2012 r. i ugruntowała pozycję autorki jako królowej polskiego kryminału. Czytelnicy pokochali Saszę tak samo, jak wcześniej jej kolegę po fachu, Huberta Meyera. Za tom Pochłaniacz Bonda została także uhonorowana w 2015 r. Nagrodą Wielkiego Kalibru. Druga część cyklu o Załuskiej Okularnik – Ziemia, to kolejny wielki sukces pisarki. Niezwykła popularność powieści przynosi jej tytuł Bestseller Empiku 2015. W rok później wydaje Bonda Lampiony – Ogień, a w 2018 r. serię zamyka finałowy Czerwony Pająk – Woda. Definitywne zakończenie historii Saszy Załuskiej zmartwiło nie tylko wiernych czytelników Bondy. Jak przyznała pisarka, było to trudne emocjonalnie przeżycie także dla niej.
Już w 2012 r. pisarka wpada na pomysł podzielenia się swoją wiedzą o literackim rzemiośle z tymi, którzy chcieliby pisać, ale jeszcze nie bardzo wiedzą jak. Z tą myślą zakłada Katarzyna Bonda Maszynę do pisania, działającą do dziś szkołę, w której prowadzi kursy kreatywnego pisania. Wszyscy chętni do zgłębiania tajników konstruowania powieści mogą napisać swoją pierwszą książkę pod jej okiem. Doświadczenia zdobyte w roli nauczycielki i mentorki pisarka wykorzystała w wydanym w 2015 r. podręczniku twórczego pisania. W książce Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania Katarzyna Bonda zbiera podstawową wiedzę na temat praktyki i teorii konstruowania tekstów literackich, a jej własna zawrotna kariera jest chyba dla tego tytułu najlepszą rekomendacją.