Katarzyna Droga
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Katarzyna Droga 
  • Poradniki do gier 
  • Wyczyść

Polska pisarka, z wykształcenia polonistka, z zawodu nauczycielka, autorka popularnych beletryzowanych biografii oraz fabuł obyczajowych, najbardziej znana z sagi rodzinnej Pokolenia. Katarzyna Droga książki wydaje od blisko 15 lat i ma w swoim dorobku 8 tytułów. Najnowszy z nich, Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny, premierę miał w październiku 2021 r.

Katarzyna Droga na świat przyszła w 1965 r. na Podlasiu, gdzie spędziła dzieciństwo i które do tej pory zajmuje szczególne miejsce w jej sercu. Dorastanie w sielskiej, położonej nad malowniczą Narwią, wsi na zawsze zaszczepiło w niej miłość do podlaskiego krajobrazu i dzikiej przyrody. Dlatego też, chociaż od lat mieszka i jest związana zawodowo z Warszawą, kiedy tylko może, pisarka wraca w pełne ciepłych wspomnień rodzinne strony, których piękno opisała w swoich powieściach. Zanim jednak w księgarniach pojawiły się sygnowane jej nazwiskiem książki, Katarzyna Droga spełniała się jako pedagożka i dziennikarka. Ukończyła Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i po dyplomie podjęła trud nauczania młodego pokolenia ojczystego języka. Później współpracowała z prasą kobieca i zajmującą się edukacją; miała swój udział przy powstawaniu pierwszych skierowanych do młodzieży czasopism edukacyjnych: Cogito i Victor. Od 2009 do 2017 r. szefowała psychologicznemu magazynowi Sens. Rozwój zdrowie piękno Wydawnictwa Zwierciadło, a aktualnie pisze także dla magazynu Twój Styl i portalu styl.pl. Jak wiedzą zapewne jej wierni czytelnicy, Katarzyna Droga książki często poświęca postaciom wybitnych i ciekawych kobiet, jednak ta fascynacja kobiecymi biografiami nie ogranicza się wyłączne do literackiej twórczości pisarki; również w swojej publicystyce czy reportażach często portretuje ona niezwykłe kobiety.

Katarzyna Droga i Pokolenia

W charakterze powieściopisarki debiutowała stosunkowo późno, bo zbliżając się do pięćdziesiątych urodzin. W 2013 r. wydała Katarzyna Droga Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca, pierwszą część swojej dylogii obyczajowej, która przyniosła jej popularność i sympatię wszystkich miłośników pełnej wzruszeń i emocji prozy obyczajowej. Jest to książka szalenie osobista, wręcz intymna, powstała na bazie rodzinnej historii i wspomnień przodków samej autorki, która nie ukrywa, że praca nad ta narracją była dla niej ogromnym przeżyciem. Jak podkreśla Katarzyna Droga, Pokolenia powstały, by ocalić od zapomnienia tamtych ludzi i tamten świat, splecione z podlaską przyrodą i dramatyczną polską historią zwykłe-niezwykłe życiorysy. Poznajemy je widziane oczyma Janki, prowadzącej pamiętnik młodej dziewczyny ze Stokowa, która pragnie zachować dla potomności opowieść o sobie i swojej rodzinie. Dwa lata po tym niezwykle udanym debiucie w ręce czytelników oddała Katarzyna Droga Pokolenia. Powrót do domu, kontynuację losów Janki i jej najbliższych.

Katarzyna Droga i Sekrety przodków

Wokół kwestii rodzinnej historii i rodzinnej pamięci skoncentrowana jest jeszcze jedna, książka pisarki. W 2018 r. wydała Katarzyna Droga Sekrety przodków, czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem?, bardzo oryginalną publikację stanowiąca nieco poradnikowe, proste wprowadzenie do psychogenealogii. Swoje rozważania autorka ilustruje własnymi rodzinnymi opowieściami, proponuje również szereg podstawowych ćwiczeń dla wszystkich chcących nieco zgłębić przeszłość własnej familii.

Katarzyna Droga i Hanka, czyli pierwsza powieść o Ordonównie

W 2019 r. spod pióra zafascynowanej losami niezwykłych kobiet pisarki wyszła beletryzowana biografia pierwszej damy przedwojennej polskiej estrady, Hanki Ordonówny, którą zatytułowała Katarzyna Droga Hanka, czyli pierwsza powieść o Ordonównie. Była to druga tego typu książka w jej dorobku; blisko rok wcześniej do księgarń trafiła Kobieta, którą pokochał Marszałek, jej barwna opowieść o Aleksandrze Piłsudskiej, długoletniej towarzyszce życia i drugiej żonie jednego z największych polskich bohaterów narodowych.

Katarzyna Droga, Doktor Irka, miłość wojna i medycyna

W połowie 2020 r. do księgarń trafiła kolejna, również oparta na prawdziwych wydarzeniach, narracja autorki. Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna to poruszająca powieść inspirowana życiem i pamiętnikami doktor Ireny Ćwiertni, która pierwsze lekarskie szlify zdobywała na konspiracyjnej Akademii Medycznej i podczas powstania warszawskiego.

Do zagadnień związanych z historią polskiej medycyny wychowana w lekarskiej rodzinie pisarka wraca także w swojej najnowszej publikacji. Katarzyna Droga Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny poświęca, często niedocenianym, sylwetkom niezwykłych, upartych i silnych kobiet, pionierkom przecierającym szlak przyszłym pokoleniom medyczek.