Nie znaleziono wyników
Polska pisarka, autorka kilkunastu poczytnych powieści, specjalistka od trudnych tematów i silnych emocji. Miłośniczka literatury grozy i fanka talentu Stephena Kinga. Jej repertuar jest niezwykle szeroki i różnorodny – w swoim dorobku ma Katarzyna Misiołek książki obyczajowe, pisane pod pseudonimem Daria Orlicz thrillery oraz powieści obyczajowe sygnowane nazwiskiem Olga Haber, od których zaczęła się jej przygoda z literaturą.
Katarzyna Misiołek na świat przyszła w 1974 r. w Krakowie. Ukończyła studia polonistyczne w tamtejszej Wyższej Szkole Pedagogicznej i przez długi czas nic nie wskazywało na to, że jej udziałem stanie się kariera literacka. Co prawda od zawsze lubiła czytać, co zresztą znalazło swoje odbicie także w wyborze kierunku studiów, jednak za pióro chwyciła dopiero po trzydziestce. Wcześniej próbowała swoich sił w różnych zawodach i zanim do księgarń trafiły sygnowane jej nazwiskiem książki, Katarzyna Misiołek pracowała jako hostessa, radiowa prezenterka prognozy pogody, tłumaczka. Kilka lat swojego życia spędziła w Rzymie i Włochy do dziś zajmują szczególne miejsce w jej sercu. Pisarka ponadto jest wielką miłośniczką literatury grozy, wszelkiej maści horrorów i thrillerów, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości mistrza strasznych historii Stephena Kinga, którą zna w całości i która jeszcze nigdy jej nie zawiodła, choć jej lektury nie ograniczają się do tego gatunku. Ponadto jej pasją jest psychologia oraz tarot, a także podróże i gdyby miała zdecydować się na jakiś niezwiązany z literatura zawód, chciałaby pracować w branży turystycznej (marzy jej się również wielka podróż po Europie i Stanach Zjednoczonych).
Jak na razie jednak Katarzyna Misiołek książki wydaje z taką regularnością, że kwestia jej ewentualnego przekwalifikowania pozostaje w sferze całkowitej teorii. Jak sama mówi, mimo że pisarstwo początkowo miało być jedynie hobby, szybko stało się nieodłączną częścią życia. Być może stało się tak dlatego, że autorka należy do osób, którym łatwiej jest pisać niż mówić.
Pierwszą książkę Katarzyna Misiołek opublikowała pod pseudonimem Olga Haber. Na początku literackiej kariery swoich sił pisarka postanowiła spróbować w swoim ulubionym gatunku i była to fabuła grozy. Ta debiutancka, wydana w 2014 r., powieść zatytułowana Oni, rozgrywała się na oddalonej od cywilizacji prowincji, która zdając się być na pierwszy rzut oka sielskim azylem przed chaosem i zgiełkiem współczesności, w rzeczywistości kryje niejedną mroczną i niebezpieczną tajemnicę. Kolejny horror jej autorstwa, Wyklęci, do księgarń trafił w 2015 r.
Jeszcze w 2014 r. miejsce miała premiera pierwszej obyczajowej książki Katarzyny Misiołek. Niekochana to poruszająca opowieść o samotności we dwoje, małżeństwie, które zamiast być ostoją staje się pułapką i źródłem cierpienia. Julia jest ofiarą własnej miłości i okrucieństwa męża. Kolejne próby wyrwania się z tej matni nie kończą się powodzeniem, jednak kobieta walczy o siebie i własną godność. Następną obyczajową fabułę (z elementami thrillera psychologicznego) swojego pióra zatytułowała Katarzyny Misiołek Dziewczyna, która przepadła. Poruszająca historia walki głównej bohaterki o przetrwanie, najpierw podczas uwięzienia w rękach psychopaty, a po uwolnieniu w świecie nie będącym już jednak rzeczywistością znaną sprzed tragedii. Monika też zresztą nie jest już tą samą osobą, co kiedyś…
Mimo że najbardziej znana jest ze swoich powieści obyczajowych w swoim dorobku, oprócz nich i horrorów, ma Katarzyna Misiołek książki, które można określić mianem mrocznych kryminałów. Jest to zapoczątkowany w 2018 r. i wydany pod pseudonimem Daria Orlicz 5-tomowy cykl Stracone dusze. Jego głównym bohaterem jest młodszy aspirant Krzysztof Bugaj, policjant z nadmorskiego kurortu, walczący nie tylko z okrutnymi mordercami, ale i własnym uzależnieniem.
Większość tytułów wydanych przez pisarkę zaliczyć można do szeroko pojętej literatury obyczajowej. Są to często fabuły doprawione elementami thrillera psychologicznego i/lub odrobiną erotyki. Wznowioną w 2021 r. powieść Katarzyny Misiołek Ostatni dzień roku również można zaliczyć do tego nurtu twórczości autorki. Jest to, jak deklaruje pisarka, jej ulubiona ze wszystkich napisanych przez nią fabuł, a także pierwsza publikacja, która ma zostać przetłumaczona na język angielski i wydana na zagranicznych rynkach jesienią 2021 r.