Katarzyna Nosowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Katarzyna Nosowska 
  • języki: 2 
  • Prawo 
  • Wyczyść

Polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka. Jedna z najwybitniejszych i najciekawszych postaci polskiej sceny muzycznej ostatniego ćwierćwiecza. Od 1992 do 2017 r. wokalistka zespołu rockowego Hey. Zdobywczyni niezliczonych Fryderyków, kolekcjonerka złotych i platynowych płyt. Członkini Członkini Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video. Ponadto publicystka i pisarka. Kilka lat temu, z sukcesem, debiutowała na rynku wydawniczym. Za swoje książki Katarzyna Nosowska jest niemal tak samo ceniona, jak za swoją muzykę.

Katarzyna Nosowska urodziła się w 1971 r. w Szczecinie, tam też dorastała. Jej ojciec był marynarzem. W rodzinnym mieście artystka ukończyła technikum odzieżowe. Marzyła o karierze aktorskiej i po maturze przystąpiła do egzaminów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, nie udało jej się jednak dostać na studia. By się utrzymać, podjęła pracę na poczcie, gdzie zajmowała się wprowadzaniem danych.

Katarzyna Nosowska – tylko muzyka

Karierę wokalistki Katarzyna Nosowska zaczynała pod koniec lat 80-tych w zespole Szklane Pomarańcze, współpracowała również z innymi kapelami. Na początku lat 90-tych śpiewała w chórkach lub pojawiała się gościnnie u wielu zdobywających wówczas popularność wykonawców tj.: Świetliki, Dezerter, Voo Voo, Piotr Banach czy Pidżama Porno. W 1992 r. dołączyła jako wokalistka do założonego przez Piotra Banacha zespołu Hey, z którym związana była ponad 2 dekady. Wielka kariera grupy zaczęła się od występu na festiwalu w Jarocinie. Pierwsza studyjna płyta Hey pt. Fire ukazała się w 1993 r. i odniosła wielki sukces. Niemal z dnia na dzień Katarzyna Nosowska stała się gwiazdą. Razem z zespołem nagrała 11 płyt i zdobyła status kultowej wokalistki swojego pokolenia. W 1996 r. albumem puk puk, za który odebrała Fryderyka, rozpoczęła karierę solową. Kolejne płyty Nosowskiej również spotykały się z uznaniem, zarówno słuchaczy, jak i krytyki. Trzy razy pełniła funkcję dyrektorki artystycznej kultowego dziś projektu muzycznego Męskie Granie. W sumie, w różnych kategoriach (jako wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka), razem z Hey i indywidualnie odebrała kilkanaście Fryderyków, a także Paszport Polityki i (trzykrotnie) nagrody na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. W 2013 r. została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.

Katarzyna Nosowska – gwiazda mediów i publicystka

Ogromna popularność zdobyta na scenie szybko uczyniły z Nosowskiej osobowość medialną, prawdziwą gwiazdę radia i telewizji. Jeszcze pod koniec lat 90-tych występowała jako jurorka w programie dla dzieci, Mini Playback Show. Od 2009 r. przez blisko 2 lata była współprowadzącą programu Tranzytem do niebytu na antenie radia Roxy FM. Zaczęła także karierę felietonistki; jej teksty ukazywały się w Filipince, Muzie i Zwierciadle.

Katarzyna Nosowska książki i piosenki, czyli jeśli wiesz, co chcę powiedzieć…

W ciągu swojej długiej muzycznej kariery Katarzyna Nosowska zdobyła uznanie nie tylko jako wokalistka, ale i autorka tekstów. Również jej publicystykę znamionowała duża biegłość w posługiwaniu się słowem i naturalny talent narracyjny. Jak sama mówi, to właśnie pisanie jest dla niej najbardziej podstawową formą samorealizacji i autoekspresji. Tworząc teksty piosenek, felietony, czy wreszcie książki, Katarzyna Nosowska czuje się, mimo że jest to proces niełatwy, wręcz żmudny, najbardziej spełniona. Wszystkie teksty jej autorstwa, bez względu na charakter, opowiadają o tym samym: życiu w jego najróżnorodniejszych, także tych najbardziej prozaicznych, odsłonach, a ich źródło stanowi niezwykła zdolności autorki do wnikliwej zdystansowanej i empatycznej jednocześnie obserwacji świata. Swoje książki Katarzyna Nosowska, podobnie jak swoje piosenki, pisze mieszając, humor z poezją i ironię z czułością.

Katarzyna Nosowska i A ja żem jej powiedziała…

Jej kariera wydawnicza, biorąc pod uwagę staż na scenie, jest stosunkowo świeżej daty. Swoją debiutancki tytuł, A ja żem jej powiedziała, Katarzyna Nosowska w ręce czytelników oddała wiosną 2018 r. Książka spotkała się z dużą sympatią i uznaniem, czego wyrazem był tytuł Bestsellera Empiku oraz nominacja na książkę roku w plebiscycie LubimyCzytać. Dużym walorem wydawnictwa była również wspaniała szata graficzna, stanowiąca nie tylko ilustrację, ale rodzaj komentarza do tekstów piosenkarki. Na stronach A ja żem jej powiedziała Katarzyna Nosowska dzieli się swoimi refleksjami na temat różnych poziomów i fragmentów naszej codzienności; o kulturze, społeczeństwie, obyczajach, w skali makro, ale przede wszystkim mikro. Jej teksty skrzą się dowcipem i uwodzą bezpretensjonalnością, zapewniając zdrową dawkę ironicznego dystansu do życia.

Katarzyna Nosowska i Powrót z Bambuko

Drugą książkę swojego autorstwa pt. Powrót z Bambuko Katarzyna Nosowska wydała we wrześniu 2020 r. Powrót z bambuko nawiązuje stylistycznie do pierwszego tytułu autorki i podobnie jak w przypadku jej debiutu, ogromnym walorem publikacji jest szata graficzna. Nosowska z wyjątkowym talentem ubiera w słowa współczesne niepokoje i lęki, rozbrajając je jednocześnie swoim wyjątkowym poczuciem humoru.