Katherine Rundell
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Katherine Rundell 
  • Powieści przygodowe i historyczne 
  • Wyczyść

Brytyjska pisarka, autorka cenionej na całym świecie prozy dziecięco-młodzieżowej. Z wykształcenia literaturoznawczyni, ekspertka od twórczości jednego z największych poetów angielskich, Johna Donne’a. Laureatka licznych nagród, w tym Costa Children's Book Award, Waterstones Children's Book Prize i Blue Peter Book Award. Napisane przez Katherine Rundell książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i cieszą się międzynarodowa popularnością. Najnowsza powieść jej pióra, Złodziejaszki, polską premierę miała wiosną 2020 r.

Katherine Rundell na świat przyszła w 1987 r. w Anglii, jednak sporą część dzieciństwa spędziła w Zimbwabwe, gdzie jej ojciec pełnił służbę dyplomatyczną. Później rodzina przeniosła się do Brukseli, co było dla nastoletniej Kathrine dużym szokiem kulturowym – swoboda dorastania w otoczeniu piękniej przyrody stała jedynie wspomnieniem, a belgijska rzeczywistość jawiła się jako ponura i męcząca. Dość szybko jednak udało jej się dostosować do nowej sytuacji, choć do dziś zdarzają jej się literackie złośliwości pod adresem tego kraju.

Po szkole średniej pisarka wybrała studia z literatury angielskiej na Oksfordzie, a po licencjacie udało jej się uzyskać niezwykle prestiżowe stypendium na oksfordzkim All Souls College. Doktoryzowała się na podstawie badań i pracy poświęconym postaci jednego z najwybitniejszych twórców w historii angielskiej literatury, żyjącego na przełomie XVI i XVII w. mistycznego poety Johna Donne’a. Jeszcze na studiach, pod wpływem przeczytanej książki, Katherine Rundell zainteresowała się wspinaczką dachową, która pozostaje jej prawdziwą pasją do dziś i która znalazła odbicie w jej twórczości. Pisarka fascynuje się także awiacją i uczy się nawet pilotażu.

Pierwsze książki Katherine Rundell

Pisarka debiutowała w 2011 r. powieścią The Girl Savage (w wersji na rynek amerykański wydanej pt. Cartwheeling in Thunderstorms) inspirowaną jej afrykańskim dzieciństwem. Jest to historia Wilhelminy dziewczynki, która po śmierci swojego ojca zostaje wysłana z Zimbabwe, gdzie dorastała, do angielskiej szkoły z internatem. Jak zdradza w wywiadach Katherine Rundell, książki w jej życiu zawsze odgrywały dużą rolę i odkąd tylko zdała sobie sprawę, że są tworzone przez ludzi, dla których jest to zawód, chciała być jednym z nich. Początkowo nie myślała o pisaniu literatury dziecięcej, jednak w pewnym momencie zdała sobie sprawę, że książki nigdy nie mają tak ogromnego znaczenia, jak właśnie w dzieciństwie. Na umysł dziecka narracja oddziałuje bowiem w szczególny sposób i to właśnie lektury czytane w dzieciństwie zostawiają najwyraźniejszy ślad w pamięci i sercu. Wyobraźnia i emocjonalność małego człowieka sprawiają, że czerpane z książek opowieści żyją własnym, magicznym życiem – jak mówi pisarka: jeżeli dla dziecka zbudujesz dom, ono zrobi z niego zamek. Dlatego ostatecznie zdecydowała się tworzyć właśnie dla najmłodszych czytelników.

W 2016 r. opublikowała Katherine Rundell Dachołazy, swoją drugą powieść, która okazała się prawdziwym przełomem w jej karierze. Opowieść o dziewczynce, która by uniknąć sierocińca, rusza w długą i niebezpieczną podróż w poszukiwaniu swojej uznawanej za zmarłą matki, podbiła serca zarówno europejskiej krytyki, jak i dzieci. Młoda autorka była powszechnie chwalona za swój warsztat, wspaniały język i niezwykłą wyobraźnię. Za Dachołazy Katherine Rundell została doceniona Waterstones Children's Book Prize and the Blue Peter Book Award a także nominacją do finału Carnegie Medal.

Katherine Rundell i Wilczerka

Kolejna publikacja Katherine Rundell, Wilczerka, również okazała się ogromnym sukcesem. Przygodowa, dynamiczna narracja, jak to zwykle u pisarki bywa, mocno eksponuje dziecięcą siłę i sprawczość – bohaterowie Katherine Rundell nie tylko przeżywają przygody, ale przede wszystkim przejmują kontrolę nad własnym życiem, podejmują ważne decyzje, a nawet zmieniają rzeczywistość. Tytułowa bohaterka to żyjąca na dalekiej północy carskiej Rosji dziewczynka. Fiedora mieszka w syberyjskim lesie z matką, w harmonii z wilkami, z którymi łączy ją szczególna więź. Kiedy jej matka zostaje porwana przez carskie wojska, Fiedora na grzbiecie wilka wyrusza jej na ratunek, rozpętując po drodze prawdziwą rewolucję.

Katherine Rundell i Odkrywca

Również w następnej książce, którą znacząco zatytułowała Katherine Rundell Odkrywca, mamy podobną konwencję. Grupa dzieci ocalałych z katastrofy lotniczej, pod wodzą Freda, który swoją odwagę i wiedzę czerpie z ulubionych książek przygodowo-podróżniczych, walczy z powodzeniem o przetrwanie w Amazońskiej dżungli, a ich przygody to lektura, od której trudno się oderwać młodym czytelnikom. Odkrywca ugruntował renomę autorki oraz przyniósł jej prestiżowa nagrodę Costa Children's Book Award.

Katherine Rundell i Złodziejszki

Najnowsza książka Katherine Rundell, Złodziejaszki, to także bez wątpienia prawdziwa perełka literatury dziecięco-młodzieżowej. Wspaniale wykreowany świat przedstawiony Nowego Jorku lat 20-tych poprzedniego stulecia, mistrzowsko oddany klimat epoki i nawiązująca do najlepszych tradycji powieści łotrzykowskiej fabuła przynoszą autorce zasłużony podziw. Czegóż w tej książce nie ma?! Jest i dynamiczna fabuła, z mafią w tle, wspaniale wykreowani bohaterowi i mądry przekaz. Złodziejaszkami Katherine Rundell udowadnia, że w tworzeniu pięknych, plastycznych i wartościowych opowieści dla młodzieży nie ma sobie równych.