Khaled Hosseini
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Khaled Hosseini 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Afgański lekarz i pisarz tworzący po angielsku. Jeden z najsławniejszych i najbardziej uznanych autorów nowego stulecia. Swoje książki Khaled Hosseini sprzedał dotychczas w ponad 40-milionowym nakładzie w blisko 70 krajach.

Khaled Hosseini urodził się w 1965 r. w Kabulu. Jego ojciec był dyplomatą zatrudnionym w afgańskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a matka nauczycielką w liceum. W 1976 r. wraz z rodziną wyjechał do Paryża, dokąd został służbowo wysłany jego ojciec. W stolicy Francji zastała ich inwazja Związku Radzieckiego na Afganistan. Wobec tragicznej sytuacji w Afganistanie, rodzina Hosseiniego uzyskała azyl w Stanach Zjednoczonych i w 1980 r. przeniosła się do San Jose w Kalifornii. Przyszły pisarz ukończył tam szkołę średnią i studia medyczne. Zanim zaczął pisać Khaled Hosseini książki, które przyniosły mu międzynarodową sławę, praktykował medycynę jako lekarz internista w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles. Pisarz jest założycielem The Khaled Hosseini Foundation, zajmująca się pomocą humanitarną dla ludności Afganistanu. Wraz z żoną i dziećmi mieszka w Kalifornii.

Chłopiec z latawcem Khaleda Hosseiniego

Powieść pt. Chłopiec z latawcem Khaled Hosseini wydał w 2003 r., stając się niemal z miejsca najgorętszym nazwiskiem na amerykańskim, a niewiele później światowym, rynku wydawniczym. Ta piękna, nostalgiczna, ale i wstrząsająca historia mówi o sprawach najważniejszych w każdym czasie i pod każdą szerokością geograficzną. Na kartach Chłopca z latawcem Khaled Hosseini wspaniałym językiem opowiada o przyjaźni, miłości, zdradzie i zadośćuczynieniu, a tłem tej opowieści jest trudna afgańska historia. Nic dziwnego więc, że powieść gościła na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa blisko dwa lata, a krytyka i czytelnicy, wyjątkowo zgodnie, byli nią oczarowani. W 2007 r. na ekrany kin weszła ekranizacja książki Khaleda Hosseiniego pod tym samym tytułem. Film powszechnie był uznawany za dzieło udane i oddające ducha oryginału, a jego ścieżka dźwiękowa została nawet nominowana do Oskara.

Tysiąc wspaniałych słońc Khaleda Hosseiniego

O ile Chłopiec z latawcem opowiadał głównie o męskich relacjach i męskich doświadczeniach, o tyle kolejna książka autora była jej symetrycznym uzupełnieniem. Na stronach powieści Tysiąc wspaniałych słońc Khaled Hosseini koncentruje się bowiem na losie afgańskich kobiet, specyfice ich doświadczeń, ram, które wyznacza im polityka, religia i kultura Afganistanu. To także wzruszająca opowieść o kobiecej przyjaźni i więzi matki z córką. Tysiąc wspaniałych słońc Khaled Hosseini w ręce czytelników oddał w 2007 r. i była to jedna z najbardziej oczekiwanych premier ostatnich lat. Jak przyznawał sam pisarz, ogromne oczekiwania, które wykreował sukces jego debiutu, bardzo utrudniały mu pracę nad kolejnym tekstem. Mimo wszystko jednak, udało mu się stworzyć kolejną ponadczasową historię, która podbiła serce zarówno krytyki, jak i czytelników na całym świecie. Tylko podczas pierwszego tygodnia od premiery w Stanach Zjednoczonych sprzedano blisko milion egzemplarzy powieści, a prawa filmowe do tekstu zostały wykupione jeszcze w tym samym roku.

I góry odpowiedziały echem Khaleda Hosseiniego

W swojej trzeciej powieści zatytułowanej I góry odpowiedziały echem Khaled Hosseini zmienia styl pisania. Jest to zabieg celowy, związany z autorską intencją uniknięcia jednostronności historii skupionej na jednej postaci. W I góry odpowiedziały echem Khaled Hosseini dąży do osiągnięcia narracyjnej polifonii, aby osiągnąć bardziej wielowymiarową, złożoną konstrukcję bohaterów. Każdy z 9-ciu rozdziałów opowiedziany jest z perspektywy innego bohatera, ale osią fabularną i narracyjną tych relacji jest historia wspaniałej więzi miedzy rodzeństwem; trzyletnią Pari i o siedem lat starszym Abdullahem, próbującym swojej siostrzyczce zastąpić ojca i zmarłą matkę. Kiedy ich ojciec, z powodu panującej w domu biedy, decyduje się sprzedać Pari bezdzietnemu małżeństwu z Kabulu, Abdullah odprowadza ja do nowego domu. Pogmatwane losy różnych postaci, będące pokłosiem tej, podjętej w 1952 r., decyzji rozpisane są aż do pierwszej dekady XXI w. Powieść przetłumaczono na 40 języków.

Modlitwa do morza Khaleda Hosseiniego

Najnowsza książka Khaleda Hosseiniego, jest głosem sprzeciwu pisarza wobec tragedii wojny w Syrii. Opowiadanie Modlitwa do morza to hołd złożony wszystkim ofiarom tego strasznego konfliktu, któremu od lat, praktycznie bez większych już emocji, przygląda się świat. Ale jest to też próba upamiętnienia jednego, konkretnego trzyletniego chłopca, Alana Kurdi, który zginął na Morzu Śródziemnym podczas próby przedostania się do Europy. Modlitwa do morza została opublikowana w 3. rocznicę jego śmierci.