ks. Adam Boniecki
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • ks. Adam Boniecki 
  • Autobiografie i biografie 
  • Wyczyść

Katolicki publicysta i dziennikarz, marianin. Przez dekady związany z Tygodnikiem Powszechnym, w latach 1999-2011 jego redaktor naczelny. Kawaler wielu orderów oraz odznaczeń zarówno polskich, jaki zagranicznych: Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Komandorii Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej, Orderu Ecce Homo. Doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Pisze również od wielu lat ks. Adam Boniecki książki, z których wiele cieszy się ogromna popularnością tj. Abonent chwilowo nieosiągalny, strefa dobrego zasięgu, Lepiej palić fajkę niż czarownice).

Ks. Adam Boniecki przyszedł na świat w 1934 r. w Warszawie. Jego stryjeczny pradziad był znanym heraldykiem. Rodzinne pokrewieństwo łączy go również z prawnikiem, zasłużonym politykiem i działaczem katolickim, Andrzejem Wielowieyskim. Jako 18-latek wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, w 1960 r., otrzymał święcenie kapłańskie. Niedługo później podjął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Swoje wykształcenie uzupełniał również w latach 1973-1974 w Paryskim Instytucie Katolickim. Posługę pełnił jako katecheta w liceum i w ramach duszpasterstwa KUL-u. W połowie lat 60-tych związał się z Tygodnikiem Powszechnym, zaczynając w nim pracę na zaproszenie krakowskiego biskupa Karola Wojtyły, który już jako papież Jan Paweł II zaprosił ks. Bonieckiego do Rzymu i powierzył mu stanowisko redaktora naczelnego polskiego wydania L’Osservatore Romano. W tym czasie Adam Boniecki był również korespondentem Tygodnika Powszechnego w Watykanie. W 1991 r. powrócił do Polski i Tygodnika Powszechnego jako asystent kościelny, a w 1993 r. został generałem Zgromadzenia Księży Marianów. Po śmierci Jerzego Turowicza, objął jako redaktor naczelny kierownictwo w Tygodniku Powszechnym. Ze stanowiska zrezygnował w 2011 r, przechodząc na emeryturę. W 2007 r. rozpoczął współpracę z Religia.tv, nowo powstałą stacją należąca do ITI, w której prowadził m.in. audycje Rozmównica. Na emeryturze przeniósł się z Krakowa do Warszawy i zamieszkał na osiedlu Stegny w Warszawie, gdzie mieści się wspólnota Księży Marianów.

Przez całe dziesięciolecia wydawał również ks. Adam Boniecki książki, z których wiele zostało bestsellerami. Mimo jego bliskich relacji z Janem Pawłem II i popularności, którą się cieszył jako osoba obdarzona dużym zaufaniem społecznym, redaktor mediów katolickich oraz autor poczytnych książek, Ks. Boniecki nie uniknął kościelnej cenzury. W 2011 r. prowincjał jego zgromadzenia nałożył na niego zakaz wystąpień publicznych poza Tygodnikiem Powszechnym. Zakaz ten wywołał szereg kontrowersji i szeroką dyskusje opinii publicznej. Adam Boniecki zastosował się do polecenia przełożonego, ograniczając swoja działalność publicystyczną do Tygodnika i nie wypowiadając się w innych mediach. Zakaz cofnięto w 2017 r. jednak już kilka miesięcy później został on nałożony powtórnie. Oficjalny komunikat Zgromadzenia Marianów uzasadniał tę decyzje sprzecznością niektórych wypowiedzi ks. Bonieckiego z nauczaniem moralnym Kościoła.

Ks. Adam Boniecki – książki i publicystyka

Niemal przez całe swoje dorosłe życie ks. Boniecki był aktywnym dziennikarzem i publicystą. Profesjonalistą w każdym calu i żurnalistą niezwykle wszechstronnym, umiejącym napisać ciekawą korespondencję, reportaż felieton czy pogłębiony komentarz, a także, jako naczelny, pokierować pracami całej redakcji. Jako ksiądz publikował również teksty należące do gatunków o charakterze religijnym tj. medytacje czy kazania (Medytacje drogi krzyżowej). Jako bliski współpracownik Jana Pawła II ma w swoim dorobku Adam Boniecki także książki o papieżu; komentarze do encyklik i inne tytuły przybliżające wiernym jego spuściznę (Kalendarium życia Karola Wojtyły, Zrozumieć papieża: rozmowy o encyklikach).

W 1974 r. ukazała się jego debiutancka książka pt. Rozmowy niedokończone, będąca zbiorem różnorodnych tematycznie i gatunkowo (reportaże, szkice, eseje) tekstów jego autorstwa. W XX w. publikował ks. Adam Boniecki książki będące świetnym przykładem nowoczesnej literatury faktu: mówiące o sprawach najważniejszych żartobliwe i z lekkim dystansem, napisane przystępnym, choć wytwornym językiem, często w lubianej przez czytelników formie rozmowy czy alfabetu (Trzeba czasem żartować. Alfabet księdza Bonieckiego, Rozmowy o życiu). Premiera ostatniej książki ks. Bonieckiego Strefa dobrego zasięgu, będącej zbiorem jego publicystyki drukowanej na łamach Tygodnika Powszechnego w latach 2018-2019 ukazała się pod koniec 2019 r.