Liza Marklund
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Liza Marklund 
  • Nauki humanistyczne 
  • Wyczyść

Szwedzka pisarka i dziennikarka. Jedna z najpopularniejszych współczesnych skandynawskich twórczyń literatury gatunkowej. Autorka kilkunastu bestsellerowych kryminałów. Sławę przyniosły Marklund książki z serii poświęconej Annice Bengtzon, w Polsce wydane w ramach Czarnej Serii.

Eva Elisabeth Marklund urodziła się w 1962 roku w Pitea, niewielkim miasteczku leżącym na Północy Szwecji. Lizą nazwał ją jej młodszy brat i, jak widać po okładkach powieści pisarki, tak już zostało. Chociaż od dziecka chciała pisać, zanim wydała swoje pierwsze książki, Liza Marklund przeszła długą i ciekawą drogę. Dekadę zajmowała się dziennikarstwem śledczym, a później kilka lat pracowała jako redaktorka prasowa i telewizyjna. Jej artykuły ukazywały się w wielu szwedzkich i zagranicznych tytułach, m.in. Expressen, Financial Times, Welt am Sonntag. Debiutowała w połowie lat 90-tych opartą na faktach powieścią Gömda. Już dzięki pierwszej części kryminalnej serii, której bohaterką jest Annika Bengtzon, Liza Marklund zyskała popularność, a wkrótce została prawdziwą gwiazdą skandynawskiej literatury popularnej. Na początkującą autorkę spadł prawdziwy deszcz nagród i wyróżnień, m.in. Nagroda dla najlepszej szwedzkiej powieści kryminalnej roku 1998 napisanej przez kobietę, Nagroda za najlepszy debiut 1998 r., tytuł Szwedzkiego Pisarza Roku 1999. W kolejnych latach, wydając następne bestsellerowe książki Lisa Marklund, umacniała swoją literacką renomę i pozycję na rynku wydawniczym. Jej sława szybko przekroczyła nie tylko granice rodzinnego kraju, ale i Europy. Wkrótce jej nazwisko stało się znane także w Stanach Zjednoczonych. Za sprawą napisanej wspólnie z autorem wielu hitów, Jamesem Pattersonem, powieści pt. Pocztówkowi zabójcy, Liza Marklund została jedną z trojga skandynawskich autorów (obok Stiega Larssona i Jo Nesbo), których powieści znalazły się na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa. Jej książki zostały przełożone na 40 języków oraz sprzedane na całym świecie w imponującym nakładzie niemal 25 milionów egzemplarzy.

Jednak pisarka nie ogranicza swojej działalności jedynie do literatury. Angażuje się w szereg akcji społecznych i humanitarnych. Swoim nazwiskiem wspierała kampanie przeciwko przemocy domowej i wobec kobiet. Za serial dotyczący tych zjawisk pt. Little Strokes Can Endure , dostała w 2004 r. nominację za najlepszy szwedzki dokument telewizyjny. Na początku 2007 r. zaś swoją telewizyjną premierę miał film o dzieciach żyjących z HIV i AIDS w Rosji i Kambodży. Przez ponad 10 lat była Lisa Marklund również ambasadorką UNICEF-u.

Jako prawdziwa kobieta interesu, potrafiła również z sukcesem inwestować. Od wielu lat jest wspólniczką w trzecim co do wielkości szwedzkim wydawnictwie, Piratförlag. Nie oznacza to bynajmniej, że zajęta karierą i biznesem pisarka zaniedbała życie prywatne. Będąc dziennikarką, publicystką, a w końcu pisząc książki, Liza Marklund znalazła jeszcze czas, by razem ze swoim mężem Mikaelem, wychować trójkę dzieci. Aktualnie pisarka dzieli swój czas miedzy dom w Sztokholmie i słoneczną Hiszpanię, w której lubi spędzać chłodne i ciemne w północnej Europie miesiące zimowe.

Liza Marklund i Annika Bengtzon

Bez wątpienia początkiem spektakularnej kariery pisarki była seria kryminałów, których główną postacią jest Annika Bengtzon. Lisa Marklund swoją najsłynniejszą bohaterkę wykreowała czerpiąc w pewnym stopniu z własnego życiorysu. Annika, podobnie jak niegdyś pisarka, jest rzutką i energiczną dziennikarką śledczą, tropiącą sensacje dla sztokholmskiego tabloidu. Wielkim nakładem sił stara się łączyć karierę z macierzyństwem, jednak zmagania te są stałym źródłem jej wewnętrznego konfliktu. W całej serii zresztą, nie brakuje wątków i kontekstów społecznych istotnych z punktu widzenia kobiet i ta feministyczna poniekąd perspektywa z pewnością na przełomie wieków, kiedy ukazywały się pierwsze książki Marklund z Anniką w roli głównej, wyróżniała jej pisarstwo na tle klasycznej literatury gatunkowej. W serii ukazało się kilkanaście tytułów, z których najpopularniejsze to: Raj, Czerwona wilczyca, Testament Nobla czy Miejsce w słońcu. Aż 8 tomów przygód ciekawskiej dziennikarki doczekało się ekranizacji.

Farma pereł – nowa książka Lizy Marklund

Swoja najnowszą powieść pt. Farma pereł Liza Marklund w ręce czytelników oddała wiosną 2020 r. Tym razem nie jest to typowy kryminał, lecz raczej dramat z domieszką tajemnicy i sensacji. Głowna bohaterka książki, pracująca na pacyficznej farmie pereł, Kiona, niczym mała syrenka, ratuje rozbitka. Eryk, którego stan zdrowia nie pozwala na żadną podroż zmuszony jest zostać na odludnej wyspie, gdzie wyrzuciły go fale. Miłość, którą obdarzy go Kiona, zburzy w końcu harmonijne życie dziewczyny. Eryk ma bowiem swój sekret rzucający cień na sielski świat poławiaczki pereł. Na stronach Farmy pereł Liza Marklund nie epatuje szybką akcją i jej kolejnymi zwrotami, stawia raczej ważne pytania, na które odpowiedzieć będzie musiał sobie prędzej czy późnej niemal każdy z nas.