Lucyna Olejniczak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Lucyna Olejniczak 
  • Atlasy i albumy 
  • Wyczyść

Polska pisarka, autorka cieszących się dużą sympatią fabuł obyczajowych, przede wszystkim szalenie popularnej sagi Kobiety z Ulicy Grodzkiej. Jej syn, Tomasz, jest uznanym twórcą fantastyki, za jedno z opowiadań nominowanym do prestiżowej nagrody im. Andrzeja Zajdla (publikuje pod pseudonimem Jewgienij T. Olejniczak). Mimo że Lucyna Olejniczak książki zaczęła wydawać dopiero na emeryturze, może pochwalić się niemałym dorobkiem; od 2007 r. wydała kilkanaście powieści. Najnowsza z nich pt. Dziedzictwo, drugi tom Apteki pod Złotym Moździerzem, prequela bestsellerowego cyklu o kobietach z ulicy grodzkiej, do księgarń trafiła pod koniec września 2021 r.

Pisarka urodziła się i obecnie mieszka w Krakowie, chociaż niemałą część życia spędziła na emigracji; w Stanach Zjednoczonych i Francji (powieść, którą zatytułowała Lucyna Olejniczak Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela, inspirowana jest w dużej mierze biografią autorki). Chociaż uwielbia podróżować i poznawać świat, docenia też urok rodzinnego miasta, którego jest wielka miłośniczką i najzagorzalszą promotorką. Z tego też powodu akcję swoich powieści pisarka często osadza w stolicy Małopolski, stanowiącej, co trzeba przyznać, świetne tło dla stylowych i klimatycznych fabuł historycznych. Co ciekawe, zanim zaczęła wydawać Lucyna Olejniczak książki kochane przez wszystkie fanki poruszającej prozy obyczajowej, nie miała nic wspólnego z literaturą. Z zawodu jest laborantką, ukończyła analitykę medyczną na Medycznym Studium Zawodowym nr 4 w Krakowie i przez wiele lat pracowała zgodnie z wykształceniem. Szukając dla siebie i dzieci lepszego życia, zdecydowała się na emigrację zarobkową. Zatrudnienie, wielu przyjaciół i nie jedną przygodę znalazła w Stanach Zjednoczonych i Francji. Mimo że brakowało jej Polski, ani w Ameryce, ani we Francji nie czuła się Lucyna Olejniczak obca, dość szybko dostosowywała się do miejscowych warunków i zawierała znajomości, z których wiele przetrwało do dziś. Po powrocie do ojczyzny znalazła zatrudnienie w Katedrze Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś zostawszy emerytką poczuła pisarski zew, któremu od razu uległa i od kilkunastu już lat swoją niespożytą energię poświęca spisywaniu kolejnych historii.

Pierwsze książki Lucyny Olejniczak

Debiutowała w 2007 r. fabułą Wypadek na ulicy Starowiślnej. Na kartach książki Lucyna Olejniczak odtwarza nie tylko pewien fragment biografii swojego pradziadka, ale i proces jej pisania. Towarzyszy bohaterce (nie przez przypadek Lucynie) od momentu znalezienia informacji prasowej o przodku z 1900 r., poprzez gromadzenie dalszej dokumentacji i trudy pisarskich początków. Trzy lata później ukazał się kolejny tytuł autorki, Dagerotyp. Tajemnica Chopina, historia gorącego, choć całkowicie fikcyjnego, romansu największego polskiego pianisty z pewną młodą francuską malarką, Marie, podobiznę której (tytułowy dagerotyp właśnie) w starym domu w Szampanii znajduje para polskich turystów.

Trzecia, tym razem współczesna, powieść pisarki, Jestem blisko, premierę miała w 2012 r. Fabuła zawiera elementy mrocznej tajemnicy i choć nie jest to thriller, nie brakuje w niej napięcia i zupełnie niespodziewanych zwrotów akcji. Dość nietypową powieścią jest także w dorobku Lucyny Olejniczak Księżniczka, poruszająca opowieść o brzemieniu, jakim jest traumatyczne dzieciństwo, piekło zgotowane przez najbliższych ludzi.

Lucyna Olejniczak i saga o kobietach z ulicy Grodzkiej

W 2015 r. powieścią Hanka Lucyna Olejniczak otworzyła swoją bestsellerowa sagę Kobiety z ulicy Grodzkiej. Cykl poświęcony jest potomkiniom krakowskiego aptekarza Franciszka Bernata, których losy śledzimy na przestrzeni kilku pokoleń. W pierwszym tomie poznajemy źródło trudnych biografii kobiet należących do rodziny, którym jest rzucona przez umierającą służącą klątwa, mająca ścigać wszystkich pochodzących od Franciszka. Jeszcze w tym samym roku ukazał się drugi tom sagi, poświęcony wchodzącej w dorosłość córce Franciszka Bernata, Wiktorii. W następnych latach do księgarń trafiały opowieści o kolejnych pokoleniach kobiet (Matyldzie, Weronice, Emilii i Aleksandrze) z tej niezwykłej rodziny, które na przestrzeni dekad zmagają się z własnymi słabościami i burzliwą XX-wieczną historią.

Lucyna Olejniczak i Apteka pod Złotym Moździerzem

Kobiety z ulicy Grodzkiej okazały się dużym sukcesem. Ta pełna wzruszeń i emocji saga podbiła serca wszystkich miłośniczek wciągających narracji obyczajowych w historycznych dekoracjach. Po 6. tomie cyklu trudno było uwierzyć, że to już koniec przygody z tym świetnie wykreowanym światem przedstawiony. Na szczęści dla wszystkich fanek serii pisarka postanowiła dopisać co nieco, do rodzinnej kroniki krakowskich aptekarzy. W wydanej jesienią 2020 r. powieści Obca Lucyna Olejniczak, cofa się w czasie do pierwszej połowy XIX w. i historii powstania samej apteki. Jej założycielką jest Magda, która łamie wiele ówczesnych kulturowych tabu, by mimo swojej płci realizować marzenia. Chociaż jej start życiowy jest wyjątkowo trudny, nigdy się nie poddaje i odważnie stawia czoła wszelkim przeciwnościom losu. W 2021 r. w ręce czytelniczek oddała Lucyna Olejniczak Dziedzictwo, drugi tom dylogii Apteka pod Złotym Moździerzem.