Magdalena Knedler
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Magdalena Knedler 
  • języki: 2 
  • Nauki humanistyczne 
  • Wyczyść

Polska pisarka, autorka kilkunastu popularnych powieści należących do bardzo różnych gatunków. Ma w swoim dorobku Magdalena Knedler książki obyczajowe, historyczne oraz kryminały. W ciągu zaledwie kilkuletniej kariery wydała aż kilkanaście powieści i kilka opowiadań w publikacjach zbiorowych. Z wykształcenia filolożka i logopedka, pracowała jako trenerka dykcji i wymowy scenicznej. Członkini Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Magdalena Knedler urodziła się w 1983 r. we Wrocławiu. Tam też dorastała oraz mieszka i pracuje do dziś. Na Uniwersytecie Wrocławskim ukończyła filologię polską. Jak sama mówi, kocha polski język i polską fonetykę. Zanim postanowiła pisać książki, Magdalena Knedler zajmowała się korektą dykcji oraz prowadziła warsztaty i lekcje wymowy scenicznej. Przez pierwsze lata łączyła pracę logopedki z pisaniem, jednak ten tryb życia okazał się zbyt wyczerpujący, co zmusiło ją do dokonania wyboru. Wybrała pisanie i od trzeciej książki Magdalena Knedler poświęciła się wyłącznie pracy literackiej. Podobno najlepsze pomysły przychodzą pisarce do głowy na urlopie, dlatego choć na wakacje nie zabiera komputera, by móc je zapisać, ma zawsze przy sobie notatnik.

Autorka jest wielka miłośniczką sztuki i swoją pasją stara się dzielić z czytelnikami. Poza kontaktem ze sztuką do szczęścia potrzebuje jeszcze, czarnej kawy i podróży. Jak twierdzi, zbyt długie siedzenie w jednym miejscu źle na nią działa. Wyjazd natomiast pozwala na odzyskanie równowagi, złapanie dystansu i zdobycie nowych doświadczeń oraz zmianę perspektywy. Poza rodzinnym Wrocławiem pisarka kocha Wiedeń oraz Włochy, gdzie do woli może chodzić po muzeach, co wprost uwielbia.

Swoją literacką karierę Magdalena Knedler zaczynała w 2013 r. od zwycięstwa w konkursie weird fiction. W ramach nagrody w antologii Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku ukazało się jej opowiadanie pt. W labiryncie Sapmi. Rok później, dzięki wygranej w kolejnych konkursach, publikacji doczekały się jej dwie kolejne krótkie fabuły: Biała w projekcie Literacka podróż po Gdańsku oraz L’art pour l’art, zamieszczone w zbiorze Kryminalny Olsztyn. Koszary. Również w 2014 r. jej opowiadanie Gaijin, nasiona wiśni i czarny kot zwyciężyło w konkursie Żorskie Opowieści 2014, a historia zatytułowana Martwe kamienice zajęła II miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Komornickiej. Po tych sukcesach wydanie przez autorkę pierwszej dłuższej fabuły było jedynie kwestią czasu.

Pierwsze książki Magdaleny Knedler

Swoją pierwszą powieść pt. Pan Darcy nie żyje Magdalena Knedler w ręce czytelników oddała w 2015 r. Historia morderstwa na planie filmowej adaptacji klasyka Jane Austen została ciepło przyjęta i zyskała młodej debiutantce wiele sympatii. Przyniosła jej również aż dwie nominacje: do nagrody Radia Wrocław Kultura EMOCJE 2015 oraz nagrody WARTO 2016, przyznawanej przez wrocławską Gazetę Wyborczą. W 2016 r. ukazały się dwie kolejne powieści pisarki: Winda oraz, Klamki i dzwonki, które zdobyły nagrodę Emocje 2016. Za swoją kolejną fabułę Dziewczyna z daleka Magdalena Knedler została doceniona nagrodą Książka Roku 2017 portalu Granice.pl.

Magdalena Knedler i Anna Lindholm

Choć w większości książki Magdaleny Knedler są dość eklektyczne i trudno przyporządkować do jednego gatunku, ma ona na swoim koncie cykl powieści, który można zaliczyć do literatury gatunkowej. W jego skład wchodzą trzy kryminały, stylistyką oraz miejscem akcji nawiązujące do skandynawskiej odmiany gatunku, których główną bohaterką jest szwedzka policjantka, komisarz Anna Lindholm. Pierwszy tom serii pt. Nic oprócz strachu Magdalena Knedler opublikowała w 2016 r. Druga odsłona losów pani komisarz, Nic oprócz milczenia, ukazała się jeszcze w tym samym roku, a finałowy tom pt. Nic oprócz śmierci do księgarń trafił w 2017 r.

Magdalena Knedler, Córka Jubilera i Ocean odrzuconych

W 2019 r. retropowieścią w formie dziennika pt. Córka Jubilera Magdalena Knedler otworzyła swój, osadzony w historycznych realiach początku XX w., cykl Ocean Odrzuconych. Bohaterką i narratorką książki jest 17-letnia Lotte, córka wiedeńskiego jubilera, Żyda pochodzącego z Polski. Jej oczami patrzymy na stolicę Austrii schyłku belle epoque i coraz większą tragedię, trwającego właśnie, pierwszego światowego konfliktu. Córka Jubilera Magdaleny Knedler to fascynująca wyprawa do świata, którego już nie ma, uchwyconego w momencie kluczowej zmiany. Jeszcze w tym samym roku ukazała się drugi tom cyklu pt. Klątwa Wiecznego Tułacza.

Magdalena Knedler i Położna z Auschwitz

Najnowsza książka Magdaleny Knedler Położna z Auschwitz, opowiada niezwykłe dzieje autentycznej postaci, Stanisławy Leszczyńskiej, która w oświęcimskim obozie zagłady odebrała ponad 3000 porodów. Hart ducha i odwaga cywilna pozwoliły jej nie tylko przetrwać piekło Auschwitz, ale i nieść pomoc potrzebującym wsparcia kobietom. Nie zważając na rozkazy samego Anioła Śmierci – dr. Mengele, Leszczyńska, przed wojna zawodowa położna, dokonywała cudów, by ulżyć rodzącym w obozie kobietom. Aby powstała Położna z Auschwitz, Magdalena Knedler, podobnie jak w przypadku wydanej w 2019 r. powieści Moje przyjaciółki z Ravensbrück, wykonała ogromną pracę dokumentacyjną. Dzięki temu jej książki zaliczyć można do jednych z najlepszych, tytułów literatury popularnej dotyczących tych strasznych czasów.