Polska pisarka, autorka popularnych powieści z nurtu fantasy i science fiction. Z zawodu lekarka wojskowa, kapitan wojska polskiego. Za swoje książki Magdalena Kozak była wielokrotnie nominowana do różnych nagród branżowych, w tym aż 3-krotnie do najbardziej prestiżowej Nagrody im. Andrzeja Zajdla. Do najpopularniejszych tytułów w jej dorobku należą 4 tomy składające się na cykl Wampiry w ABW i Minas Warsaw.
Urodzona w 1971 r. Magdalena Kozak to, jak pisze o niej wydawca, największa wojowniczka wśród polskich fantastów. Pisarka jest bowiem zaprawioną w bojach lekarką wojskową, a ponadto pasjonatką sportów walki i ekstremalnych. Jej militarna pasja jest nie mniejsza niż ta literacka. Kiedy więc nie pisze żadnej książki, Magdalena Kozak skacze ze spadochronem, trenuje strzelectwo sportowe (ma uprawnienia instruktorskie i sędziowskie) albo doskonali swoje umiejętności walki wręcz w systemach Krav Maga i Combat 56. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny i Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych, specjalizuje się w medycynie ratunkowej. Jest weteranką wielu zagranicznych misji. Dwukrotnie była w Afganistanie (podczas drugiej tury odniosła rany), za co w 2012 r. została odznaczona Gwiazdą Afganistanu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Aktualnie, w randze kapitana, odbywa służbę w 2. grupie poszukiwawczo-ratowniczej w Min´sku Mazowieckim.
Jako pisarka debiutowała opowiadaniem Nuda w sieciowym magazynie Fahrenheit, którego przez kilka lat była redaktorką. Teksty publikowała również w Nowej Fantastyki, Science Fiction czy Esensji. Swoją pierwszą powieść pt. Nocarz Magdalena Kozak w ręce czytelników oddała w 2008 r. Niedługo później ukazały się 2 kolejne tomy jej cyklu Wampiry z ABW; Renegat i Nikt. Wszystkie części trylogii zdobyły nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2017 r., fabułą zatytułowaną Młody, Magdalena Kozak wróciła do tej popularnej serii. Dziś w swoim dorobku pisarka ma już ponad 10 poczytnych tytułów.
Kiedy w 2008 r. ukazywał się Nocarz, Magdalena Kozak z pewnością nie przypuszczała, że ta niezwykła historia wampira pracującego w polskich służbach stanie się wstępem do tak dynamicznej kariery. Choć XXI wiek wyjątkowo obrodził w wampirzą literaturę, wciąż można uznać, że pomysł pisarki na wykorzystanie tego motywu był niebanalny. W świecie przedstawionym cyklu wampiry nie są jednolitą grupą. Są wśród nich krwiożerczych renegaci, ale i nocarze, którzy walczą z nimi, chroniąc ludzi. Głównego bohatera, Vespera poznajemy jeszcze jako człowieka, kandydata do ABW, później śledzimy jego poczynania w szeregach nocarzy. W kolejnym tomie cyklu pt. Renegat Magdalena Kozak opowiada natomiast o losach Vespera po drugiej stronie barykady. W kolejnej odsłonie jego przygód zatytułowanej Nikt zmienia się cała dynamika, wydawałoby się odwiecznego, konfliktu. Kiedy pojawia sie trzecia siła, obie strony: renegaci i ludzie wspomagani przez nocarzy, będą musiały poważnie przemyśleć swój priorytety. W 2017 r., tomem pt. Młody, Magdalena Kozak sfinalizowała całą serię, która doczekała się już tłumaczenia na język angielski.
Na początku swojej literackiej drogi autorka stworzyła niezwykle sympatyczną postać smoczycy Paskudy, pilnującej , oczywiście zamkniętej w wieży, księżniczki. Jej debiutanckie opowiadanie Nuda poświecona była tej właśnie bohaterce. Przewrotne, pełne humoru i dystansu wykorzystanie baśniowej konwencji niezwykle spodobało się czytelnikom. Powstawały kolejne teksty, aż zebrało się ich wystarczająco na cały tom. W 2015 r. opublikowała Magdalena Kozak Paskuda & Co, zbiór poświęcony jej zabawnym bohaterom prosto z bajki.
Na stronie każdej książki, Magdalena Kozak udowadnia siłę swojej wyobraźni. Po oryginalnej koncepcji wampirów z ABW spod jej pióra wychodziły nie mniej ciekawe fabuły. Na stronach wydanej 2010 r. powieści Fiolet Magdalena Kozak opowiada o inwazji, pochodzących z kosmosu, śmiercionośnych kwiatów, które sieją śmierć w stolicy Polski. Z kolei Łzy diabła to dziejące się na innej planecie fantasy, nieco przypominające dekoracjami teatr konfliktu w Afganistanie.
Prace nad swoją najnowszą, wydaną w 2020 r. książką, Minas Warsaw Magdalena Kozak rozpoczęła podczas misji w Kuwejcie. Mimo to akcja nie dzieje się w żadnej egzotycznej scenerii, lecz swojskiej Warszawie. Osią fabularną utworu jest przybycie do stolicy Polski, wraz z osobistym smokiem, najprawdziwszego czarodzieja, który za kwaterę główną obiera sobie Pałac Kultury. Do negocjacji z przybyszem zostaje wyznaczony młody informatyk z Urzędu Miasta, który zostaje jego paziem i łącznikiem z warszawską rzeczywistością. Ta niezwykła historia to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów niebanalnej fantastyki.