Małgorzata Warda
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Małgorzata Warda 
  • Biznes, rozwój 
  • Wyczyść

Polska pisarka i plastyczka. Autorka kilkunastu poczytnych fabuł obyczajowych, które przyniosły jej niemałą popularność wśród miłośników poruszających życiowych historii. Laureatka grand prix Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach. W swoim dorobku ma również wielokrotnie nagradzane książki dla dzieci. Już jej pierwsza narracja przeznaczona dla młodych czytelników pt. 5 sekund do lo otrzymała tytuł Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY, a także bardzo prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie White Ravens 2016. Ten sam tytuł w 2016 r. znalazł się również na liście książek polecanych przez Internationale Jugendbibliothek. Najnowszą powieść, będącą kontynuacją jej bestselerowej fabuły Dziewczyna z gór, Małgorzata Warda w ręce swoich fanów oddała jesienią 2021 r.

Pisarka urodziła się w 1978 r. w Gdyni, tu się wychowała i mieszka do dziś. Z rodzinnym miastem czuje się silnie związana i, jak wielokrotnie podkreślała w wywiadach, zupełnie nie wyobraża sobie życia w innym miejscu. Co ciekawe, autorka wielu bestsellerowych powieści, z wykształcenia jest rzeźbiarką, absolwentką gdańskiej ASP. Jako prawdziwie artystyczna dusza z pasją oddaje się również rysunkowi, malarstwu oraz dekorowaniu wnętrz, zdarzyło jej się także napisać teksty kilku piosenek, Mimo wszystko jednak, jak zapewnia Małgorzata Warda, książki są jej największą miłością i ze wszystkich uprawianych przez nią sztuk to właśnie literatura zajmuje najważniejsze miejsce w jej sercu. Pisarka żałuje jedynie, że los poskąpił jej zupełnie talentu muzycznego, ponieważ bardzo chciałaby stworzyć wspólny projekt z mężem, muzykiem i kompozytorem.

Jako czytelniczka wybiera Małgorzata Warda książki różnych gatunków; są to przede wszystkim powieści, ale od czasu do czasu sięga również po wspomnienia, biografie czy reportaże. Do swoich ulubionych autorów zalicza m.in. Donnę Tartt, Elizabeth Flock, Emmę Donoghue, Waldemara Łysiaka i Stephena Kinga.

W swoich powieściach pisarka najczęściej porusza bolesne problemy społeczne tj. przemoc domowa, seksualna, szczególnie zaś, nie takie rzadkie w naszym kraju, porwania i zaginięcia, której to kwestii poświeciła aż kilka swoich tytułów. Jak mówi Małgorzata Warda, książki te pozwalają jej przepracować i w efekcie nieco oswoić zło tego świata. Być może dlatego na co dzień udaje jej się zachować niezachwiany optymizm i pchającą ją wciąż ku nowym wyzwaniom pozytywną energię. Bardzo często inspiracją dla jej fabuł są losy prawdziwych ludzi, którzy zechcieli podzielić się z nią swoją historią.

Pierwsze książki Małgorzaty Wardy

W 2004 r. w zbiorze Wesołe historie ukazało się opowiadanie Małgorzaty Wardy Bajka o laleczce, jednak za jej właściwy debiut literacki uznaje się opublikowaną rok później powieść Dłonie. Nie zdobyła ona co prawda szczególnego rozgłosu, jednak bez wątpienia stanowiła dla początkującej pisarki niezwykle cenne doświadczenie. Większym sukcesem okazały się dwie kolejne fabuły, wydane w Serii z cynamonem (Prószyński i S-ka) Ominąć Paryż i Czarodziejka. W 2007 r. do księgarń trafiła jej kolejna powieść, Środek lata, będąca pierwszą z licznych fabuł pisarki poświęconej zaginionym.

Małgorzata Warda i książki o tych, którzy zniknęli bez śladu

Jednym z najczęściej powracających w twórczości pisarki motywów są bez wątpienia zaginięcia. Jak podkreśla w wywiadach autorka, problem ten wcale nie jest marginalny i w naszym kraju rocznie ginie bez wieści blisko 20 tys. ludzi, a związana z tym trauma staje się udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób, członków rodzin zaginionych. Wobec tych faktów nie dziwi, że w dorobku tej niezwykle wrażliwej na ludzką krzywdę pisarki, problem ten wielokrotnie się powtarza. Po środku lata, wydała Małgorzata Warda Nikt nie widział, nikt nie słyszał, wstrząsającą fabułę o dramacie jakim jest zniknięcie ukochanej osoby, zaś 3 lata później do księgarń trafiło Jak oddech, kolejna powieść poświęcona temu zagadnieniu.

Małgorzata Warda i Dziewczyna z gór

Pewną wariację tej tematyki znajdziemy również w dylogii, którą zatytułowała Małgorzata Warda: Dziewczyna z gór. Jej główna bohaterką jest Nadia, która w wieku 11 lat znika spod rodzinnego domu. Zostaje uprowadzona i przez lata przetrzymywana w odciętej od świata Bieszczadzkiej chacie. W tym czasie jej jedyne towarzystwo stanowi porywacz, z którym nawiązuje szczególną więź. Jego, bardzo ciekawie wykreowana, postać to druga najważniejsza osoba w tej prowadzonej z punktu widzenia ofiary narracji. W będącym kontynuacja losów Nadii tomie Dziewczyna z gór. Śniegi Małgorzata Warda odwraca nieco sytuację; tym razem zaginionym jest Jakub, mężczyzna, który przed laty zabrał dziewczynę z rodzinnego domu, a poszukującą sama Nadia, teraz już dorosła i wolna, wciąż jednak nie wyzwolona ze skomplikowanej więzi łączącej ją z człowiekiem, który w tak fundamentalny sposób zaważył na całym jej życiu.