Marcel Woźniak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Marcel Woźniak 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Polski scenarzysta, muzyk, twórca filmów krótkometrażowych oraz pisarz. Autor poczytnej toruńskiej trylogii kryminalnej z detektywem Brodzkim w roli głównej. Admirator twórczości i biograf Leopolda Tyrmanda, autor dwóch poświęconych jego postaci książek. Pierwszą z nich zatytułował Marcel Woźniak: Tyrmand. Pisarz o białych oczach, a drugą Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie.

Marcel Woźniak na świat przyszedł w 1984 r. w Kwidzynie i tam też dorastał. Po zdaniu matury w II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Kwidzynie po dalszą edukację wyjechał z rodzinnego miasta. W Warszawskiej Szkole Filmowej zgłębiał tajniki adaptacji filmowej, a w 2017 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończył, z wyróżnieniem, studia magisterskie na filologii polskiej. Swoją wiedzę pogłębia dalej na studiach doktoranckich.

Od wczesnej młodości interesował się różnymi rodzajami sztuki. Jeszcze jako nastolatek udzielał się aktorsko w Stowarzyszeniu Teatralnym SCENA 2. Brał też udział w niezależnych produkcjach filmowych oraz próbował swoich sił jako scenarzysta teatralny. Jego sztuka pt. Niech mnie ktoś uszczypnie doczekała się wystawienia przez ST Scena 2 m.in. na festiwalu Prima Sezona w czeskim Nachod w 2005 r. Na początku drugiej dekady XXI w. Woźniak współpracował też z Teatrem SZLABAN w Solcu Kujawskim oraz Teatrem Jaworski, gdzie występował w spektaklach kukiełkowych. Później działał w Kabarecie Polefka, który zwyciężył w programie Swobodny Poligon Kabaretowy w Polsacie. Zanim zaczął wydawać książki, Marcel Woźniak udzielał się jeszcze na gitarze w rockowej grupie Kosmodrom, a później w preferującym nieco mocniejsze granie zespole No Exit. Jako frontmen i tekściarz był także częścią innej kapeli, Sitelight. W swojej barwnej biografii pisarz ma również epizod radiowy; przez blisko dwa lata pracował jako dziennikarz w toruńskim oddziale Radia Plus 92,8fm. Przez parę lat zanim ukazała się jego pierwsza biografia Leopolda Tyrmanda Marcel Woźniak realizował się w branży reklamowej jako copywriter.

Jako że literatura zalicza się do sztuk mimetycznych, za jeden z najważniejszych przymiotów pisarza Marcel Woźniak uważa wyostrzony zmysł obserwacji, a szczególnie ucho do języka i ciekawych dialogów.

Marcel Woźniak i Tyrmand

Pracę nad biografią Tyrmanda Marcel Woźniak rozpoczął w 2015 r., jednak postać autora Złego fascynował go o wiele dłużej, już od momentu pierwszego kontaktu z jego twórczością. Co ciekawe, mimo że Dziennik 1954 i powieść Zły były i są jednymi z najważniejszych, wręcz kultowych tekstów polskiej literatury powojennej, na rynku nie było żadnej poświęconej ich twórcy biografii. Tę zadziwiającą lukę postanowił zapełnić student polonistyki UMK Marcel Woźniak. Tyrmand to dla niego jednak nie tylko ciekawy prozaik, ale i niezwykły, warty poznania człowiek, którego losy spokojnie mogłyby stać się podstawą niejednej fascynującej powieści. Swoje doświadczenia zdobyte podczas pracy nad wydaną w 2016 r. książką Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak życie autor wykorzystał później w swojej dysertacji magisterskiej zatytułowanej Badania nad biografią Leopolda Tyrmanda. Metodologia pracy.

Na tym jednak temat, jak się okazuje nie został wyczerpany. Drugą biograficzną opowieść o pisarzu pt. Tyrmand. Pisarz o białych oczach Marcel Woźniak w ręce czytelników oddał w ręce czytelników jesienią 2020 r.

Marcel Woźniak i trylogia o Leonie Brodzkim

Swoją pierwszą fabułę zatytułował Marcel Woźniak Powtórka. Książka otwierała osadzoną w Toruniu kryminalną trylogię, której głównym bohaterem jest emerytowany śledczy Leon Brodzki. Mimo że powinien on cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem i wreszcie zająć, zaniedbywaną podczas lat policyjnej pracy, rodziną, sytuacja w mieście nie pozwala mu na bezczynność. Jego przełożeni wzywają go niczym Batmana, by bronił miasto przed złem. Jeszcze w tym samym roku co Powtórka do księgarń trafiło Mgnienie, druga część przygód Brodzkiego, a w 2018 r. opublikował Marcel Woźniak Otchłań, powieść zamykająca trylogię.

Marcel Woźniak i Tysiąc obsesji

W swoim dorobku oprócz pozycji poświęconych Leopoldowi Tyrmandowi i klasycznych kryminałów o Brodzkim ma Marcel Woźniak Tysiąc obsesji, napisany wspólnie z Gabrielą Gargaś romans erotyczno-sensacyjny. Obaj autorzy poznali się dzięki wspólnemu wydawcy i znajomość przerodziła się w przyjaźń. Tego typu pisarska kooperacja dla obojga była nowym doświadczeniem, jednak jej owoc okazał się całkiem udany. Każdy z autorów wniósł do książki odmienny temperament i spojrzenie na różne sprawy, co dało ciekawy rezultat zarówno w warstwie stylistycznej, jak i fabularnej, a przede wszystkim w kreacji bohaterów.