Marcin Kącki
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Marcin Kącki 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Polski dziennikarz śledczy specjalizujący się w tematyce społecznej. Jeden z najwybitniejszych reporterów i publicystów ostatnich dekad. Za swoje artykuły i książki Marcin Kącki był wielokrotnie nagradzany. W jego dorobku znajduje się m.in. tytuł Dziennikarza Roku, Grand Press, 2 nagrody Watergate oraz MediaTory. Za reportaż Białystok. Biała siła, czarna pamięć Marcin Kącki w 2016 r. zdobył nominację do Nagrody Nike.

Marcin Kącki urodził się w 1976 r., pochodzi ze Stargardu. Po maturze podjął naukę na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak nie udało mu się ukończyć studiów. Już w 1997 r. rozpoczął karierę dziennikarską. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w prasie lokalnej, najpierw w redakcji Expressu Poznańskiego, a później Gazety Poznańskiej. W 2003 r. przeszedł do Gazety Wyborczej, w której poznańskim oddziale przez jakiś czas dowodził działowi śledczemu. Od lat jego teksty ukazują się w Dużym Formacie.

Zanim jego reportaże zaczęły ukazywać się jako książki, Marcin Kącki wyrobił sobie renomę i pozycję zawodową dzięki publikacjom prasowym. Szybko wyspecjalizował się w zaangażowanym społecznie dziennikarstwie śledczym. Nie unikał i nie bał się tematów i działań kontrowersyjnych, podejmując je zawsze z odwagą i pełną odpowiedzialnością za swoje decyzje. Jego postawę dwukrotnie doceniło, przyznawaną za odwagę cywilna nagrodą virtutti civili, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

W 2003 r. dziennikarz ujawnił odrażający proceder molestowania seksualnego dzieci w Poznańskiem Chórze Dziecięcym. Trzy lata później był autorem głośnego artykułu Praca za seks, ukazującego bezmiar patologii w Samoobronie. W następnym roku Kąckiemu udało się udokumentować kupowanie podpisów poparcia wyborach do sejmu przez Renatę Beger, która dzięki materiałom dziennikarskim została skazana prawomocnym wyrokiem. Przyniosło to reporterowi wiele dowodów uznania; m.in. nagrody Watergate i tytuł Dziennikarza Roku.

Pierwsze książki Marcina Kąckiego

Pierwsza osobna publikacja jego autorstwa, pt. Lepperiada ukazała się w 2013 r. Na stronach książki Marcin Kącki odtwarzał i analizował niezwykłą historię kariery i upadku Andrzeja Leppera oraz całego projektu zwanego Samoobrona. Wiedzę o Samoobronie i jej liderze dziennikarz zdobywał latami, a przed ukazaniem się Lepperiady spod jego pióra wyszło wiele, niekiedy przełomowych, artykułów dotyczących tej tematyki.

Również do wydania swojej następnej książki Marcin Kącki materiał zbierał bardzo długo, bo blisko 10 lat. Maestro to wstrząsający dokument opowiadający o trwającym dekady molestowaniu przez słynnego dyrygenta, Wojciecha Krollopa, chłopców z najsłynniejszego polskiego chóru dziecięcego. To także przerażająca opowieść o zmowie milczenia wobec tego procederu, w której czasami brali udział nawet rodzice chórzystów. Kącki był pierwszym, który już w 2003 r. pisał o tej strasznej sprawie.

Marcin Kącki, Białystok i inne miasta

W 2016 r. reportażem literackim Białystok. Biała siła Czarna pamięć, Marcin Kącki rozpoczął, liczący aktualnie już trzy tytuły, cykl, których bohaterem są miasta i ich mieszkańcy. Na stronach tej bardzo niepokojącej książki autor analizuje, jak to się stało, że niegdyś wielokulturowe miasto, w którym powstało, będące symbolem porozumienia ponad podziałami, Esperanto, jest dzisiaj uważane za bastion polskiej ksenofobii. Jak to się stało, że największe z podlaskich miast, przesiąknięte jest dyskursem nienawiści, niekiedy o zabarwieniu narodowo-neofaszystowskim. Za ten miejscami niezwykle poruszający reportaż o tym, czym był kiedyś i czym jest teraz Białystok, Marcin Kącki został doceniony nominacją do Nagrody Nike.

W wydanej rok później monografii Poznań. Miasto grzechu, Marcin Kącki na warsztat bierze stolicę Wielkopolski. Próbuje opisać całą złożoną i wewnętrzną sprzeczność tego nowoczesnego i konserwatywnego jednocześnie miasta oraz jego mieszkańców – pozornie poukładanych liberałów, zanurzonych niekiedy jednocześnie po uszy w bigoterii. Opisuje kącki Poznań jako rosnący w siłę ośrodek innowacyjności, miejsce wielkich szans, przyciągające ludzi przedsiębiorczych i inwestorów, ale przypomina, że jest to też miasto, które wydało i latami hołubiło Wojciecha Kroloppa czy arcybiskupa Paetza.

W maju 2020 r. w ręce czytelników oddał Marcin Kącki Oświęcim. Czarna zima, reportaż poświęcony chyba najbardziej naznaczonemu przez historię z polskich miast. Nie uciekając od przeszłości, autor stara się opowiedzieć o współczesności tego miejsca, o tym, co to znaczy żyć w drugiej dekadzie XXI w. w cieniu największego nazistowskiego obozu zagłady. Pisząc Oświęcim, Marcin Kącki mierzy się z niezwykle trudną materią, potrafi jednak swoją narrację poprowadzić autentycznie i ciekawie, nie epatując makabrą, której miasto było świadkiem, uznając to doświadczenie jednak za fundamentalne dla jego powojennego kształtu.

Fak maj lajf – Marcin Kącki i jego pierwsza fabuła

W 2017 r. fabułą Fak maj lajf Marcin Kącki debiutował jako powieściopisarz. Napisana w oryginalnym stylu historia o świecie celebrytów, polityki i brukowej prasy, była jednym z ciekawszych debiutów ostatnich lat.