Nie znaleziono wyników
Polski dziennikarz i producent muzyczny, uznany fotograf i pisarz. Syn Lucjana Kydryńskiego i Haliny Kunickiej. Mąż Anny Marii Jopek. Autor wielu tekstów z repertuaru wokalistki. Legenda radiowej Trójki, prowadzący wielu kultowych audycji na jej antenie, m.in. kultowej Siesty. Znany miłośnik jazzu, w latach 90-tych dyrektor artystyczny festiwalu Jazz Jamboree. Ma w również w swoim bogatym dorobku Marcin Kydryński książki będące owocem jego licznych podróży.
Marcin Kydryński przyszedł na świat w 1968 r. w Warszawie. Jako syn znanych rodziców – dziennikarza, prezentera i publicysty, Lucjana Kydryńskiego oraz popularnej piosenkarki Haliny Kunickiej – od dzieciństwa obracał się wśród śmietanki towarzyskiej i kulturalnej ówczesnej Polski. Po maturze zdecydował się na studia w stołecznej PWST, gdzie ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze.
W 1989 r. rozpoczął trwającą ponad trzy dekady współpracę z Programem Trzecim Polskiego Radia, dołączając do grona największych osobowości tej kultowej rozgłośni. Słuchacze Trójki pokochali jego ciepły głos i wyrafinowany gust muzyczny, a prowadzone przez niego audycje stały się jednymi z najpopularniejszych w historii rozgłośni. Był członkiem powołanej w 2006 r. przez ówczesnego prezesa rozgłośni, Krzysztofa Skowrońskiego, Akademii Muzycznej Trójki, której zadaniem była dbałość o odpowiedni poziom i profil muzyczny programów. Początkowo Kydryńskiego można było usłyszeć przede wszystkim nocą w jego autorskich Trzech kwadransach jazzu i Około północy. W 2001 r. pojawił się z popołudniową audycja niedzielną Siesta, która nie schodziła z anteny przez niemal 20 lat. Dziennikarz formułę tę kontynuuje obecnie w ramach programu Pora sjesty w Radiu Nowy Świat, do którego przeszedł z Trójki latem 2020 r. Niemal dekadę szefuje także Marcin Kydryński Siesta Festivalowi, odbywającej się cyklicznie w Gdańsku imprezie, biorącej swój początek w kultowej audycji dziennikarza. Pierwsza edycja Siesta Festival odbyła się wiosną 2011 r. z okazji 10 rocznicy pierwszego odcinka radiowej Siesty.
W swoje bogatej biografii ma również dziennikarz epizod telewizyjny. W 2005 r. prowadził na antenie TVP poświęcony jazzowi program Około północy, na wzór audycji pod tym samym tytułem, którą tworzył wcześniej w Programie III Polskiego Radia. Kydryński ma również swój udział w sukcesie Anny Marii Jopek, dla której skomponował cześć piosenek i tekstów do nich. Wyprodukował on także kilka płyt artystki, w tym świetne Upojenie nagrane do spółki z Patem Methenym. Jest on też odpowiedzialny za kolejne albumy z serii Siesta, z których większość osiągnęła status platynowych. Marcin Kydryński jednak nie ogranicza się tylko do działalności na rynku muzycznym i odnosi niemałe sukcesy także w innych dziedzinach.
Drugą wielką pasją Marcina Kydryńskiego, poza muzyką, jest fotografia, której uczył się od Tomasza Tomaszewskiego. W ciągu dekad praktykowania tej sztuki zdołał wyrobić sobie niemałą renomę w branży fotograficznej. Jego zdjęcia są najczęściej owocem licznych podroży artysty, których najczęstszym celem jest Afryka. Na Czarnym Lądzie podobno spędził Kydryński w sumie niemal 10 lat swojego życia. Za wydany w 1999 r. album dokumentujący jedną z jego pierwszych afrykańskich wypraw został doceniony nagrodę Arkadego Fiedlera.
Poza zdjęciami ze swoich licznych podróży przywoził jeszcze Marcin Kydryński książki. Nie licząc jego pracy dyplomowej poświęconej musicalowi Metro, która została opublikowana w 1995 r. pt. Metro na Broadwayu: upadek jest formą lotu, za jego wydawniczy debiut uważa się Chwilę przed zmierzchem, literacki reportaż, który do księgarń trafił w tym samym roku i stanowił reminiscencje jego kilkumiesięcznej wyprawy po Afryce.
W 2013 r. wydał Marcin Kydryński Muzykę moich ulic, swoisty przewodnik muzyczny po Lizbonie. Na stronach okraszonej przepięknymi zdjęciami książki autor zabiera swoich czytelników w magiczny spacer po tym pięknym mieście, którego trasę wyznaczają unoszące się w lizbońskim powietrzu melodie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów wyjątkowych portugalskich klimatów.
Dwa kolejne wydawnictwa autor poświęca swojej ukochanej Afryce. Nowsze z nich zatytułował Marcin Kydryński Dal. Listy z Afryki minionej. Jest to, jak zwykle bogato ilustrowana, narracja oparta o osobistą kolekcję dziennikarza zawierającą różnego rodzaju zdjęcia, grafiki, mapy i inną ikonografię oraz dokumenty obrazujące życie w Afryce sprzed wielu dekad. Jest to wspaniałe dopełnienie poprzedniej publikacji autora, bardzo osobistej relacji z jego pobytów na tym kontynencie pt. Biel. Notatki z Afryki.
„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”
Tysiące ebooków i audiobooków
Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.
Napisali o nas: