Marcin Kydryński
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Marcin Kydryński 
  • Literatura piękna 
  • Wyczyść

Polski dziennikarz i producent muzyczny, uznany fotograf i pisarz. Syn Lucjana Kydryńskiego i Haliny Kunickiej. Mąż Anny Marii Jopek. Autor wielu tekstów z repertuaru wokalistki. Legenda radiowej Trójki, prowadzący wielu kultowych audycji na jej antenie, m.in. kultowej Siesty. Znany miłośnik jazzu, w latach 90-tych dyrektor artystyczny festiwalu Jazz Jamboree. Ma w również w swoim bogatym dorobku Marcin Kydryński książki będące owocem jego licznych podróży.

Marcin Kydryński przyszedł na świat w 1968 r. w Warszawie. Jako syn znanych rodziców – dziennikarza, prezentera i publicysty, Lucjana Kydryńskiego oraz popularnej piosenkarki Haliny Kunickiej – od dzieciństwa obracał się wśród śmietanki towarzyskiej i kulturalnej ówczesnej Polski. Po maturze zdecydował się na studia w stołecznej PWST, gdzie ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze.

Marcin Kydryński i siesta przez kilka dekad

W 1989 r. rozpoczął trwającą ponad trzy dekady współpracę z Programem Trzecim Polskiego Radia, dołączając do grona największych osobowości tej kultowej rozgłośni. Słuchacze Trójki pokochali jego ciepły głos i wyrafinowany gust muzyczny, a prowadzone przez niego audycje stały się jednymi z najpopularniejszych w historii rozgłośni. Był członkiem powołanej w 2006 r. przez ówczesnego prezesa rozgłośni, Krzysztofa Skowrońskiego, Akademii Muzycznej Trójki, której zadaniem była dbałość o odpowiedni poziom i profil muzyczny programów. Początkowo Kydryńskiego można było usłyszeć przede wszystkim nocą w jego autorskich Trzech kwadransach jazzu i Około północy. W 2001 r. pojawił się z popołudniową audycja niedzielną Siesta, która nie schodziła z anteny przez niemal 20 lat. Dziennikarz formułę tę kontynuuje obecnie w ramach programu Pora sjesty w Radiu Nowy Świat, do którego przeszedł z Trójki latem 2020 r. Niemal dekadę szefuje także Marcin Kydryński Siesta Festivalowi, odbywającej się cyklicznie w Gdańsku imprezie, biorącej swój początek w kultowej audycji dziennikarza. Pierwsza edycja Siesta Festival odbyła się wiosną 2011 r. z okazji 10 rocznicy pierwszego odcinka radiowej Siesty.

Marcin Kydryński – pan z telewizji i od piosenek

W swoje bogatej biografii ma również dziennikarz epizod telewizyjny. W 2005 r. prowadził na antenie TVP poświęcony jazzowi program Około północy, na wzór audycji pod tym samym tytułem, którą tworzył wcześniej w Programie III Polskiego Radia. Kydryński ma również swój udział w sukcesie Anny Marii Jopek, dla której skomponował cześć piosenek i tekstów do nich. Wyprodukował on także kilka płyt artystki, w tym świetne Upojenie nagrane do spółki z Patem Methenym. Jest on też odpowiedzialny za kolejne albumy z serii Siesta, z których większość osiągnęła status platynowych. Marcin Kydryński jednak nie ogranicza się tylko do działalności na rynku muzycznym i odnosi niemałe sukcesy także w innych dziedzinach.

Marcin Kydryński i Afryka dzika

Drugą wielką pasją Marcina Kydryńskiego, poza muzyką, jest fotografia, której uczył się od Tomasza Tomaszewskiego. W ciągu dekad praktykowania tej sztuki zdołał wyrobić sobie niemałą renomę w branży fotograficznej. Jego zdjęcia są najczęściej owocem licznych podroży artysty, których najczęstszym celem jest Afryka. Na Czarnym Lądzie podobno spędził Kydryński w sumie niemal 10 lat swojego życia. Za wydany w 1999 r. album dokumentujący jedną z jego pierwszych afrykańskich wypraw został doceniony nagrodę Arkadego Fiedlera.

Marcin Kydryński, książki i cała reszta

Poza zdjęciami ze swoich licznych podróży przywoził jeszcze Marcin Kydryński książki. Nie licząc jego pracy dyplomowej poświęconej musicalowi Metro, która została opublikowana w 1995 r. pt. Metro na Broadwayu: upadek jest formą lotu, za jego wydawniczy debiut uważa się Chwilę przed zmierzchem, literacki reportaż, który do księgarń trafił w tym samym roku i stanowił reminiscencje jego kilkumiesięcznej wyprawy po Afryce.

W 2013 r. wydał Marcin Kydryński Muzykę moich ulic, swoisty przewodnik muzyczny po Lizbonie. Na stronach okraszonej przepięknymi zdjęciami książki autor zabiera swoich czytelników w magiczny spacer po tym pięknym mieście, którego trasę wyznaczają unoszące się w lizbońskim powietrzu melodie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów wyjątkowych portugalskich klimatów.

Dwa kolejne wydawnictwa autor poświęca swojej ukochanej Afryce. Nowsze z nich zatytułował Marcin Kydryński Dal. Listy z Afryki minionej. Jest to, jak zwykle bogato ilustrowana, narracja oparta o osobistą kolekcję dziennikarza zawierającą różnego rodzaju zdjęcia, grafiki, mapy i inną ikonografię oraz dokumenty obrazujące życie w Afryce sprzed wielu dekad. Jest to wspaniałe dopełnienie poprzedniej publikacji autora, bardzo osobistej relacji z jego pobytów na tym kontynencie pt. Biel. Notatki z Afryki.