Polski pisarz, autor popularnych książek i słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Wielokrotny laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Urodzony i niepoprawny optymista. Swoje książki Marcin Pałasz pisze, jak sam mówi, by jego czytelnicy mogli poczuć prawdziwą magię dzieciństwa. Niezmiennie od paru lat planuje napisanie powieści dla dorosłych.
Marcin Pałasz urodził się w 1971 r. w Dusznikach-Zdroju, zaś swoje życie prywatne i zawodowe związał z Wrocławiem. W dzieciństwie marzył o podboju kosmosu i byciu drugim Gagarinem. W tym celu nawet podjął studia na wydziale astronomii, dość szybko jednak z nich zrezygnował, uznając być może, że lepiej zostawić kosmos jego własnemu losowi. Zanim zaczął pisać uwielbiane przez dzieci i ich rodziców książki, Marcin Pałasz robił karierę w świecie reklamy jako copywriter. Jak sam mówi, o zmianie zawodu zadecydował całkowity przypadek. Pierwszą wymyśloną przez siebie historię spisał wcale nie z myślą o zawojowaniu rynku wydawniczego, a o swoim chrześniaku, Krzysiu, którego chciał zachęcić do czytania. Sam jako dziecko uwielbiał czytać, a jego pierwszymi lekturami były Dzieci z Bullerbyn i Tajemnicza Wyspa. Kochał również mały Marcin Pałasz książki o sympatycznych Muminkach, które do tej pory, zresztą, uważa za jedne z najbardziej wartościowych utworów w historii literatury dziecięcej. Na pomysł, by tekst stworzonej dla Krzysia opowieści wysłać do wydawnictwa wpadł przyjaciel pisarza. Myśl okazał się dobra, ponieważ wkrótce prawa do książki zakupiła Nasza Księgarnia, a o jej autorze zrobiło się głośno.
Pomysły na swoje książki Marcin Pałasz czerpie z otaczającej go rzeczywistości, tzw. życia, które, jak twierdzi, jest niejednokrotnie ciekawsze niż wyobraźnia niejednego pisarza. W związku z tym przyznaje, że wielu jego bohaterów posiada swoje realnie istniejące pierwowzory. Ten niezwykły pisarz inspirację potrafi znaleźć nawet we śnie. Podobno B@jki Marcin Pałasz postanowił napisać, gdy przyśniła mu się nowoczesna wersja Baby Jagi. Natomiast pomysł na jego dziecięcą książkę grozy, Zwłokopolscy, podsunął mu jeden z młodych czytelników podczas spotkania autorskiego.
Jego debiutancka książka pt. Opowieści z Krainy Potworów ukazała się w 2004 r. W tym samym roku w ręce młodych czytelników oddał jeszcze Marcin Pałasz Straszyć nie jest łatwo, które zdobyło nominacją do nagrody Polskiej Sekcji IBBY oraz tytułu Książka Roku serwisu LubimyCzytać. Później sytuacja potoczyła się jeszcze dynamiczniej. Co roku ukazywały się 2 lub nawet 3 nowe tytuły autora, który niezwykle szybko zaskarbił sobie sympatię dzieci oraz wyrobił literacką renomę.
Już w 2007 r. za Wakacje w wielkim mieście Marcin Pałasz zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego, a 2 lata później wyróżnienie to przyznano mu ponownie za Wszystko zaczyna się od marzeń. Również za wydaną w 2007 r. książkę pt. Licencja na zakochanie Pałasz został doceniony nominacją do konkursu.
Wydaną w 2012 r. książką pt. Sposób na Elfa Marcin Pałasz zapoczątkował swoją wyjątkowo lubianą i popularną wśród dzieci serię książek o sympatycznym psie Elfie. Książkowy Elf jest młodym psiakiem adoptowanym ze schroniska przez Pisarza i jego syna. I nie jest to oczywiście przypadek. Jak się można bez wielkiego trudu domyśleć, pierwowzorem Pisarza jest sam autor, który niejednokrotnie deklarował swoją miłość do zwierząt i pewnego razu przyprowadził do domu wielkouchego psa Elfa. Jak sam mówi, to zmieniło wszystko i odtąd dzieli on swoje życie na erę przed Elfem i erę po Elfie. Za Sposób na Elfa Marcin Pałasz dostał Nagrodę Literacka im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnienie za tekst literacki w Konkursie Książka Roku 2012 polskiej sekcji IBBY. Dzieci z miejsca pokochały dzielnego, choć borykającego się z wieloma przeciwnościami losu, psiego bohatera, a książka odniosła duży komercyjny sukces. Nic więc dziwnego, że wkrótce do księgarń trafiły kolejne odsłony przygód Elfa, a poświecona mu seria liczy obecnie 7 tomów. Ostatni z nich pt. Elf i dom demonów Marcin Pałasz w ręce młodych czytelników oddał w 2018 r.
Aktualnie pisarz buduje dla siebie i dziesięcioletniego już Elfa chatkę nad morzem, jako że klimat zasmogowanego Wrocławia nie służy żadnemu z nich (szczególnie, że obaj są już w coraz bardziej słusznym wieku).
Jak zdradza pisarz, również Marcelka, bohaterka jego drugiego cyklu książkowego, ma swój pierwowzór w realnym życiu. Pierwszy tom, opowiadający o jej przygodach, zatytułowany Dasz radę, Marcelko Marcin Pałasz wydał w 2014 r. W tej serii pisarz porusza wiele trudnych tematów, takich jak samotność, choroba czy problemy w relacjach rówieśniczych, co sprawi, że książki o Marcelce, poza tym, że są ciekawą i dobrą literaturą, mają przy okazji spory walor dydaktyczny i terapeutyczny. Póki co, powstały trzy historie o tej niezwyklej dziewczynce. Ostatnią z nich Marcelka i czterolistna Koniczynka Marcin Pałasz opublikował w 2017 r.