Marcin Wicha
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Marcin Wicha 
  • języki: 2 
  • Poezja i dramat 
  • Wyczyść

Urodzony w 1972 r. Marcin Wicha to jedno z najprawdziwszych objawień literackich ostatnich lat. Bez przesady można powiedzieć, że jest on mistrzem pisania o rzeczach istotnych, niekiedy wręcz fundamentalnych czy zasadniczych, w lekkiej, lecz w żadnym razie nie błahej, eseistycznej formie.

Marcin Wicha z wykształcenia jest grafikiem i właśnie z obrazem, nie słowem, początkowo związał swoją karierę. Pracował między innymi jako grafik w agencji reklamowej, a doświadczenie to stało się dla niego zarówno źródłem refleksji, jak i anegdot wykorzystywanych później w literackiej i publicystycznej twórczości. Projektował Marcin Wicha okładki, znaki graficzne, przez lata jako autor i rysownik był związany z Tygodnikiem Powszechnym. Swoje teksty, jeszcze nie książki, Marcin Wicha publikował także w Literaturze na świecie i Autoportrecie. Jest współwłaścicielem pracowni projektowej Frycz i Wicha. Współpracował również jako wykładowca z School of Form Uniwersytetu SWPS. Mieszka na warszawskim Grochowie, który, jak sam mówi, niechętnie opuszcza, wyjątek czyniąc właściwie tylko dla Kazimierza.

Książki dla dzieci Marcina Wichy

Zanim zaczął wydawać poważne, dyskutowane przez krytyków i opinię publiczną tytuły, pisał Marcin Wicha książki dla dzieci. Ma ich na swoim koncie niemało, w tym historie z kultowymi postaciami Bolka i Lolka. Jego działalność na polu literatury dziecięcej nie przeszła niezauważona i za przeznaczone dla młodego czytelnika książki Marcin Wicha został doceniony wyróżnieniami oraz nominacjami do wielu nagród, w tym za Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i kropka 2013.

Jak Przestałem kochać design Marcina Wichy

Na szerokie literackie wody wypływa autor w 2015 r. Wtedy do rąk czytelników oddaje Marcin Wicha Jak przestałem kochać design. Jest to niewątpliwie zarówno pod względem formy, jak i poruszanych problemów, publikacja na polskim rynku wyjątkowa. Trudno nawet jednoznacznie określić gatunek literacki, który dla tej książki Marcin Wicha postanowił wybrać. Jak przestałem kochać design stanowi swobodne połączenie eseju z elementami refleksji filozoficznej i kulturoznawczej, do tego jeszcze okraszone hojnie, pisaną z dużym humorem, anegdotą i satyrycznym komentarzem. To pewnego rodzaju manifest autora, zawiedzionego bylejakością otaczającego nas na co dzień wzornictwa.

Marcin Wicha Jak przestałem kochać design dzieli kompozycyjnie na trzy części. Pierwsza z nich nosi, wiele mówiący, tytuł Złudzenia i jest opowieścią o rodzinie pisarz, którego ojciec, architekt, przywiązywał ogromną wagę do estetyki otaczających go przedmiotów. To także smutna relacja z utraconej wiary w design jako nierozerwalne połączenie estetyki z kreatywną użytecznością. Drugą cześć, Poradnik złego projektanta, autor poświęca na refleksję nad rozwojem polskiego designu po 1989 r. Niewyczerpanym źródłem przykładów i anegdot staje się tu dla Wichy doświadczenie pracy w agencji reklamowej. W ostatniej części autor rozważa najbardziej współczesne zjawiska z interesującej go dziedziny.

Książką Jak przestałem kochać design Marcin Wicha bez wątpienia zyskał sobie uwagę zarówno krytyki, jak i czytelników oraz zainteresowanie rynku wydawniczego ,który niecierpliwie oczekiwał premiery kolejnego tytułu autora.

Rzeczy których nie wyrzuciłem Marcina Wichy

Kolejna książka Marcina Wichy, Rzeczy których nie wyrzuciłem, ukazuje się w 2017 r. i z miejsca staje się rewelacją literacką. Na autora spada deszcz nagród, a opinie krytyków są zadziwiająco jednomyślnie pozytywne. Również czytelnicy doceniają Rzeczy, których nie wyrzuciłem i o autorze robi się naprawdę głośno. Świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książki Marcina Wichy: ebooki i audiobooki.

Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcin Wicha czyni rodzajem pożegnania ze zmarłą w 2015 r. matką, i jednocześnie dzięki historiom należących do niej przedmiotów ocala od zapomnienia ją samą. Jest to książka osobista i uniwersalna zarazem, dotykająca powszechnego ludzkiego doświadczenia, jakim jest radzenie sobie z materialnym znakami obecności ukochanych zmarłych. Za Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcin Wicha zdobywa w 2017 r. Paszport Polityki. Zaś w roku następnym w konkursie Nike w zasadzie nie ma konkurencji. Najnowsza książka pisarza zdobywają zarówno Nagrodę Czytelników, jak i Nagrodę Jury Nike 2018.


„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”

Robert Drózd

Świat Czytników


Tysiące ebooków i audiobooków

Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.