Nie znaleziono wyników
Pseudonim amerykańskiej pisarki, autorki poczytnych fabuł fantasy, w Polsce znanej przede wszystkim za sprawą poświęconego smokom pięciotomowego cyklu Pamiętnik lady Trent, który jest jak dotąd jedynym z dorobku pisarki dostępnym w polskim tłumaczeniu. Z wykształcenia antropolożka i archeolożka, jako Marie Brennan książki wydaje już blisko półtorej dekady i po zarzuceniu kariery akademickiej pisaniem zajmuje się zawodowo. W lipcu 2021 r. do polskich księgarń trafił ostatni tom bestsellerowej smoczej serii pt. W sanktuarium skrzydeł. W 2019 r. na rynku amerykańskim i brytyjskim premierę miał sequel Pamiętnika Lady Trent pt. Turning darkness into light, którego główną bohaterką była wnuczka lady Trent.
Pisarka na świat przyszła w 1980 r. jako Bryn Neuenschwander w Dallas. Zanim jednak zaczęła wydawać jako Marie Brennan książki, zajmowała się naukowo antropologią kulturową i archeologią oraz badaniami nad folklorem. Podczas studiów na prestiżowym Harvardzie była jedną z czołowych działaczek Stowarzyszenia Science Fiction Harvard-Radcliffe. Jak wielu innych miłośników i twórców literatury fantasy, jest także zapaloną graczką (zdarza jej się także pisać scenariusze do gier). Po ukończeniu Harvardu, kontynuowała naukę na Uniwersytecie Indiana, zaczęła nawet pracować nad doktoratem i wydawało się, że skoncentruje się na karierze akademickiej, jednak miłość do literatury oraz pasja pisarska okazały się silniejsze i w 2008 r. Bryn Neuenschwander porzuciła nieukończoną dysertację doktorską, by zostać zawodową pisarką. Od tego czasu używa praktycznie jedynie swojego pseudonimu, który wymyśliła, ponieważ jej własne nazwisko dla większości ludzi było bardzo trudne do wymówienia. Jak podkreśla, na okładce książki Marie Brennan prezentuje się o niebo lepiej niż Bryn Neuenschwander, co bez wątpienia miało kluczowe znaczenie dla jej decyzji.
Niedawno pisarka podjęła nowe wyzwanie i postanowiła stworzyć razem ze swoją przyjaciółką, Alyc Helms, pisarski duet, co jest od pewnego czasu bardzo modne na amerykańskim i anglosaskim rynku wydawniczym. Pisane wspólnie przez Helms i Marie Brennan książki ukazują się pod szyldem M. A. Carrick. Ich projekt, cykl fantasy Rook&Rose, na razie liczy dwie części, a premiera drugiej z nich zapowiadana jest na grudzień 2021 r.
Swoje debiutanckie książki Marie Brennan opublikowała w 2006 r. Były to fabuły fantasy, co biorąc pod uwagę zainteresowania i wykształcenie autorki, było sprawą oczywistą. Dylogia składająca się z powieści Doppelganger (Sobowtór) oraz Wojownik i czarownica, choć nie stała się z miejsca międzynarodowym bestsellerem, może być jednak uznana za całkiem udany start wydawniczy. Obie narracje zostały wznowione w 2008 r. pod zmienionymi tytułami, jako Warrior i Witch.
W tym samym roku do księgarń trafiła kolejna propozycja pisarki, powieść Midghtnight never come, otwierająca czterotomowy cykl Onyx Court. Na jego kartach pisarka wykreowała fascynujący świat przedstawiony podziemnego Londynu, rządzonego przez magię i wróżki państwa, które niekiedy potajemnie oddziałuje na świat ludzi. Zamieszkujące ten świat rasy są dużo odporniejsze na działanie czasu niż człowiek, więc ich cywilizacja rozwija się w innym rytmie. Seria obejmuje czasem akcji kilka stuleci i nawiązuje do wielu znanych historycznych wydarzeń, jak np. wielki pożar Londynu w 1666 r.
Dużą popularność przyniosły Marie Brennan książki z serii Pamiętnik Lady Trent, która dotychczas jako jedyna z dorobku pisarki doczekała się polskiego tłumaczenia. Każda z 5 powieści cyklu koncentruje się wokół losów Lady Trent, postaci niezwykłej– kobiety wyzwolonej i zapalonej przyrodniczki, przede wszystkim zaś badaczki smoków. W świecie wykreowanym przez autorkę smoki nie tylko istnieją, ale też występują w niezwykłej różnorodności gatunków, których odkrywaniu, badaniu i klasyfikacji główna bohaterka poświęca życie. Aby móc realizować swoją pasję, Lady Trent nieustannie zmuszona jest łamać wszelkie konwenanse i społeczne reguły obowiązujące w jej epoce i klasie społecznej, w której nie jest przyjęte, by pochodząca z dobrego domu kobieta oddawał się nauce i samotnie podróżowała.
Pierwszy tom Pamiętników Lady Trent pt. Historia naturalna smoków Marie Brennan opublikowała w 2013 r., z miejsca zdobywając serca wszystkich fanów lekkiego, stylowego fantasy w subtelnych retrodekoracjach. Bez wątpienia walor wydawnictwa (pierwszego tomu i całej serii) podnoszą wysmakowane, stylizowane na dawne przyrodnicze grafiki ilustracje smoków autorstwa cenionego artysty Todda Lockwooda.
iKolejne odsłony losów niezwykłej tropicielki smoków ukazywały się w rocznych odstępach (Zwrotnik Węży, Podróż Bazyliszka, W labiryncie smoków, W sanktuarium skrzydeł). A po krótkiej przerwie w 2019 r. pisarka wydała jeszcze Turning darkness into light samodzielną fabułę uzupełniającą serię, której centralną postacią jest wnuczka Lady Trent.