Marie Kondo
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Marie Kondo 
  • języki: 4 
  • Literatura faktu 
  • Wyczyść

Japońska konsultantka i organizatorka codziennej przestrzeni, autorka metody KonMari i bestsellerowych poradników sprzątania na niej opartych. Osobowość medialna i telewizyjna ostatnich lat.

Marie Kondo urodziła się w Tokio w 1984 r., studiowała socjologię na Tokyo Woman's Christian University. Tytuł jej pracy dyplomowej brzmiał Porządkowanie widziane z perspektywy płci. Wcześniej przez pięć lat pełniła tradycyjną posługę przy sintoistycznej świątyni jako Miko. Jak sama zresztą podkreśla, jej filozofia i metoda sprzątania swoje źródło mają w tradycyjny postrzeganiu świata wyrażanym w systemie religijno-etycznym shinto. Podobno, silna potrzeba porządkowania swojego otoczenia towarzyszyła jej od najwcześniejszych lat. Już w szkole podstawowej ze wszystkich możliwych klasowych obowiązków najbardziej lubiła układać Marie Kondo książki i porządkować salę.

Swój prywatny biznes założyła już jako 19-latka, będąc jeszcze studentką. Zgodnie z jej relacją, zręby metody KonMari powstały dzięki olśnieniu, którego doznała po dwugodzinnym omdleniu, będącym skutkiem załamania nerwowego. To wtedy podobno, budząc się, zrozumiała, że powinna zmienić radykalnie swoje podejście do przedmiotów na bardziej czułe. Zamiast zastanawiać się obsesyjnie nad tym, co wyrzucić, należy skupić się na tym, co zatrzymać. Jednak zanim intuicje te zamieniły się w telewizyjne programy, filmy i bestsellerowe książki, Marie Kondo dopracowywała swoją metodę w codziennej praktyce zawodowej, jako konsultantka, trenerka i instruktorka porządkowania przestrzeni. Wkrótce zdobyła popularność w rodzinnej Japonii, a niedługo później jej nazwisko stało się głośne w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Książki Marie Kondo sprzedały się w grubo ponadmilionowym nakładzie w ponad 30 krajach. W 2013 r. w Japonii powstał dwuczęściowy film telewizyjny oparty na jej teorii i pracy, a dwa lata później Japonka znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób magazynu Time. Wielką popularność przyniósł jej w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wyświetlany od stycznia 2019 r. serial Netfliksa Tidying Up with Marie Kondo. Program z gatunku reality show pokazywał Marie pomagającą zwyczajnym rodzinom uporać się dzięki metodzie KonMari z bałaganem w ich domach. Podobno, emisja programu wpłynęła na większe niż zwykle donacje dla instytucji zajmujących się zbiórką używanej odzieży.

W 2012 r. , już po premierze swojej pierwszej bestsellerowej książki, Marie Kondo wyszła za mąż. Jej mężem został Takumi Kawahara, pracownik marketingu jednej z korporacji w Osace. Jednak wkrótce odszedł z firmy, by pomóc żonie w rozwoju jej kariery. Najpierw został jej menadżerem a później dyrektorem zarządzającym Konmari Media. Aktualnie Marie Kondo wraz z mężem i dwójką dzieci mieszka w Los Angeles w Kalifornii.

Książki Marie Kondo

Wielka międzynarodowa kariera ekspertki od porządków zaczęła się, kiedy w tłumaczeniu na zachodnie języki ukazała się Magia sprzątania, Marie Kondo pierwsza książka. Było to wydawnictwo szczególne i sprowadzanie go do podręcznika sprzątania byłoby zbyt daleko idącym uproszczeniem. Na stronach Magii sprzątania Marie Kondo bardziej niż na konkretnych instrukcjach skupia się bowiem na wytłumaczeniu swojej metody i swojego podejścia do tematu organizacji swoich rzeczy. To bardziej wykład o filozofii porządkowania przestrzeni wokół siebie w duchu sintoistycznej harmonii. Autorka pokazuje, jak domowy bałagan przekłada się na życiowy chaos i zwiększa poziom codziennego stresu. Początkowo niektóre aspekty jej metody dla osób wychowanych w innym kręgu kulturowym mogą wydawać się trudne do zrozumienia, jednak sukces, jaki na zachodzie odniosła Magia sprzątania Marie Kondo, udowadnia, że książka odpowiada na żywotne potrzeby także tamtejszych społeczeństw.

Kiedy w ręce czytelników oddała Marie Kondo Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce, idealne wprost uzupełnienie swojej debiutanckiej książki, była już prawdziwym autorytetem. Tym razem autorka większy nacisk położyła na praktykę i stworzyła ilustrowany poradnik swojej metody. Zawarte w wydawnictwie minimalistyczne obrazki są świetną pomocą dla instruktażu zawartego w tekście i stanowią zdecydowanie ukłon w stronę zachodniego odbiorcy. W Tokimeki Marie Kondo rozwija myśli zawarte w Magii sprzątania i pokazuje, jak wykorzystać je do zmiany swojego życia. Koncentruje się na tytułowej kategorii, która w tym wypadku ma służyć do podejmowania decyzji w sprawie przedmiotów. Zdaniem autorki powinny z nami zostawać tylko rzeczy, które sprawiają nam radość, mają w sobie coś, co nas porusza (jap. tokimeku – to właśnie pulsowanie, dreszcz). Na bazie Tokimeki Marie Kondo wraz z Yuko Uramoto wydała Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach. Premiera nowej książki Marie Kondo zapowiadana jest na wiosnę 2020 r. Ma ona nosić tytuł Joy at Work: Organizing Your Professional Life.