Mario Escobar
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Mario Escobar 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Hiszpański pisarz i historyk, autor wielu tekstów zarówno popularnonaukowych, jak i fikcji literackiej. Redaktor magazynu Nueva historia para el debata, a także publicysta wielu innych periodyków. Jego najbardziej znaną powieścią jest, doceniona również w Polsce, Kołysanka z Auschwitz. Mario Escobar książki fabularne wydaje już od kilkunastu lat i chociaż zaczynał od thrillerów i kryminałów, międzynarodową popularność przyniosły mu dopiero powieści historyczne. W polskim przekładzie dostępne są cztery tytuły pisarza, a najnowszy z nich, Bibliotekarka z Saint Malo, do nadwiślańskich księgarń trafiła w połowie kwietnia 2021 r.

Mario Escobar Golderos na świat przyszedł w 1971 r. w Madrycie. Z wykształcenia jest historykiem; specjalizuje się w dziejach nowożytnych, historii ruchów religijnych oraz podboju Nowego Świata. Na swoim koncie ma wiele publikacji poświęconych inkwizycji, reformacji i uznawanym za heretyckie nurtom chrześcijaństwa.

Jednak jego najdawniejsze marzenia zawsze były związane z literaturą. Podobno pisać książki Mario Escobar chciał już jako mały chłopiec. Jak podkreśla pisarz, od zawsze interesowały go trzy rzeczy: czytanie, pisanie i historia. W dzieciństwie nazywany był nawet Mario Marzyciel, ponieważ nieustannie wymyślał jakieś nowe opowieści. Zaczął je spisywać jak 10-latek. W wieku kilkunastu lat miał już na koncie wygrany konkurs literacki, zaś pierwszą (nieukończoną) powieść zaczął pisać przed dwudziestką. I chociaż na prawdziwy sukces literacki przyszło mu trochę zaczekać, dziś swoje książki Mario Escobar sprzedaje na całym niemal świecie. Jego powieści zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym większość języków europejskich, i stały się bestsellerami w Meksyku, Argentynie, Brazylii, Peru, Kolumbii, RPA i Kanadzie.

Pisarz dwukrotnie, pierwszy raz w 2015, a ponownie 4 lata później z okazji zaproszenia na rozdanie Bestsellerów Empiku, odwiedził nasz kraj i, jak sam mówi, zakochał się w Polsce oraz gościnności jej mieszkańców.

Pierwsze książki Maria Escobara

Nie licząc młodzieńczych prób literackich, po raz pierwszy na poważnie za napisanie książki Mario Escobar zabrał się na początku nowego wieku. Spod jego pióra wyszły wówczas dwie powieści, jednak żadna z nich nie znalazła wydawcy. Mimo wszystko przyszły autor wielu bestsellerów nie zniechęcał się i w ciągu kilku lat udało mu się opublikować pierwsze fabuły. Początkowo specjalizował się w literaturze kryminalno-przygodowej i sensacyjnej oraz thrillerach. Najbardziej znaną poza Hiszpania powieścią z tego nurtu twórczości pisarza jest El Cirkulo, thriller psychologiczny cieszący się dużą popularnością w wielu krajach. Polskiego wydania w 2008 r. doczekał się natomiast Spisek Maine, historia nie mniej barwna i trzymająca w napięciu.

Mario Escobar i Kołysanka z Auschwitz

Po ukazaniu się Spisku Maine przez ponad dekadę na polskim rynku premiery nie miał żaden tytuł autora. Dopiero w marcu 2019 r. do polskich księgarń trafiła jego bestsellerowa Kołysanka z Auschwitz. Mario Escobar na stronach tej książki opowiada poruszającą, opartą na faktach, historię Helene Hannemann, rodowitej Niemki, która zdecydowała się pojechać razem ze swoim romskim mężem i dziećmi do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Jako wykwalifikowanej pielęgniarce powierzono jej prowadzenie obozowego przedszkola, z tego względu miała ona kontakt z przeprowadzającym okrutne eksperymenty na ludziach (w tym dzieciach) dr. Mengele. Dramatyczne, wręcz desperackie, starania bohaterki o zachowanie człowieczeństwa i jej próby stworzenia swoim podopiecznym w tym nieludzkim miejscu namiastki normalności chwytają za serce i sprawiają, że lektura Kołysanki z Auschwitz wyciska z oka niejedną łzę.

Mario Escobar i Dzieci żółtej gwiazdy

Jak przyznaje sam pisarz, napisanie Kołysanki z Auschwitz wyczerpało go emocjonalnie i przyniosło uczucie pustki. Za radą żony postanowił jednak jak najszybciej rozpocząć pracę nad nowym tekstem. Zdecydował się raz jeszcze wrócić do strasznych czasów II wojny światowej, wierząc, że literatura, również fikcja literacka, może skłaniać do głębokiej refleksji, modelować ludzkie postawy, czynić świat lepszym. W powieści Dzieci żółtej gwiazdy Mario Escobar opowiada historię dwóch żydowskich chłopców, przemierzających okupowaną Francję w poszukiwaniu swoich rodziców. I chociaż bohaterowie są fikcyjni, a ich podróż wydaje się niemal niemożliwa, autor swoją fabułę oparł na udokumentowanych wydarzeniach z tych czasów.

Mario Escobar i Bibliotekarka z Saint-Malo

W swojej najnowsze powieści pt. Bibliotekarka z Saint-Malo Mario Escobar również pozostaje w tematyce wojennej. Tym razem jednak osią fabuły staje się literatura sama w sobie, moc słowa pisanego, której od zawsze bali się wszyscy pragnący zdobyć władzę absolutną nad ludźmi. Książki paliła kościelna inkwizycja, naziści i każdy dyktator w dziejach. Kiedy jednak okupujący malowniczą francuską miejscowość Niemcy, chcą zniszczyć miejscowe zbiory biblioteczne, walkę o ich zachowanie podejmuje Jocylyn, skromna bibliotekarka, kobieta której miłość do książek da siłę do prawdziwego bohaterstwa.