Mariusz Surosz
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Mariusz Surosz 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Mieszkający w Pradze polski dziennikarz, publicysta i pisarz. Miłośnik Czech i przyjaciel Czechów, choć nie bezkrytyczny czechofil. Z wykształcenia historyk, autor trzech poczytnych książek dokumentalnych poświęconych naszym południowym sąsiadom. Najnowsza z nich, którą zatytułował Mariusz Surosz Praga. Czeskie ścieżki, ukazała się wiosną 2021 r. W marcu 2022 r. do księgarń trafiło drugie, uzupełnione, wydanie jego poprzedniej publikacji pt. Ach, te Czeszki. Jego teksty poświęcone historii, kulturze i sprawom społecznym oraz czesko-polskim relacjom regularnie pojawiają się w polskich i czeskich periodykach tj. Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Newsweek i Lidove Noviny.

Mariusz Surosz na świat przyszedł w 1963 r. w Świnoujściu. Ukończył Technikum Mechaniczno-Energetyczne w Szczecinie, a po maturze zdecydował się kontynuować naukę w Krakowie. W tym pięknym mieście podjął studia na Wydziale Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie oraz Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80-tych, jako student, był zaangażowany w działalność opozycyjną; zajmował się na uczelni m.in. kolportażem nielegalnej literatury oraz prasy. Przez wiele lat związany był z Krakowem, gdzie pracował w wydawnictwach, był także rzecznikiem prasowym najstarszego polskiego klubu piłkarskiego, MKS Cracovia.

Jego pisarska kariera zaczęła się nieco dekadę temu od zbioru esejów poświęconych sylwetkom postaci ważnych dla XX-wiecznej czeskiej i czechosłowackiej historii. W 2011 r., niedługo po tym jak wydał Mariusz Surosz Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, przeprowadził się do Pragi, gdzie (w dzielnicy Břevnov) mieszka do dziś. Jak przyznaje pisarz, ponieważ nie miał on w owym czasie zobowiązań, które trzymałyby go w Krakowie, a następną książkę, za którą dostał już zaliczkę, mógł równie dobrze pisać w stolicy Czech, była to decyzja dość spontaniczna. Po latach pisania jednak, mimo że jego książki odniosły sukces, pisarz wciąż nie może pozwolić sobie na utrzymanie wyłącznie z literatury i publicystyki, dlatego od lat pracuje jako przewodnik po Pradze. Jak podkreśla w wywiadach Mariusz Surosz, Praga to miasto, które łatwo się nie nudzi i pokazywanie jej turystom niezmiennie sprawia mu przyjemność, szczególnie że przy tej okazji ma możliwość demaskowania wielu stereotypów i mitów związanych z Czechami. Mimo że tematami wszystkich jego książek są Czesi i ich kraj, pisarz nie uważa się za czechofila, zapewniając, że jego stosunek do drugiej ojczyzny i przybranych rodaków daleki jest od bezkrytyczności.

Dwie książki, których autorem jest Mariusz Surosz, Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów i Ach, te Czeszki, doczekały się czeskiego przekładu oraz uznania czeskich czytelników. Autor fakt ten tłumaczy tym, że uwaga Czechów skupia się przede wszystkim na nich samych i ich najbliższym otoczeniu, stąd duże upodobanie do czytania o własnym narodzie i kraju. Dlatego też, co może dziwić niejednego Polaka, autor Czeskich ścieżek uważa Polaków za naród o wiele bardziej otwarty i ciekawy świata niż Czesi. Na pytanie o fenomen sympatii, jaką darzymy naszych południowych sąsiadów, odpowiada, że w istocie rzeczy Polacy zazwyczaj po prostu nie tyle lubią Czechów, ile własne o nich i o czeskości wyobrażenie.

Mariusz Surosz i Pepiki, czyli dramatyczne stulecie Czechów

W 2010 r. wydał Mariusz Surosz Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, swój książkowy debiut i pierwszą z trzech publikacji poświęconych Czechom. Na jej stronach zajmuje się on postaciami, które odegrały kluczową rolę w XX-wiecznej czeskiej i czechosłowackiej historii, przez ich pryzmat pokazując wyjątkowa zawiłe i, co z pewnością nieco zaskoczy polskiego czytelnika nieprzywykłego do takiej perspektywy, dramatyczne dzieje tego dzielnego narodu. Autor poprzez biografię swoich bohaterów – polityków, ludzi kultury i sztuki, intelektualistów, działaczy społecznych – kreśli obraz złożony i wielowymiarowy, daleki od powielania historycznych mitów czy stereotypów narodowych, za co zdecydowanie należą mu się słowa uznania i co z pewnością zdecydowało o sukcesie, jaki książka odniosła zarówno w Polsce, jak i Czechach.

Mariusz Surosz i Ach, te Czeszki

Po pięciu latach w ręce czytelników oddał Mariusz Surosz Ach, te Czeszki tytuł stanowiący swoistą kontynuację i uzupełnienie Pepików. Tym razem uwaga autora całkowicie skupia się na sylwetkach kobiet, będących bohaterkami 8 esejów. Sięgając do ich życiorysów i konfrontując z wielką historią, opowiada o czechosłowackiej drodze przez naznaczony wieloma zawieruchami XX wiek, od odzyskania niepodległości, poprzez wojnę, aż do przemian demokratycznych pod koniec stulecia.

Mariusz Surosz i Praga, czyli czeskie ścieżki

Ostatnia książka pisarza Praga. Czeskie ścieżki, premierę miała w połowie 2021 r. To narracja o mieście, którego piękno, bogata historia i wyjątkowy klimat czyni je jedną z najwspanialszych europejskich stolic – poprzez geograficzną nieodległość i wspólnotę dziejów wyjątkowo bliską sercom Polaków. Jak stara się pokazać Mariusz Surosz, Praga to miejsce, o którym nie powiedziano i nie napisano jeszcze wszystkiego.