Martyna Wojciechowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Martyna Wojciechowska 
  • języki: 3 
  • Proza obyczajowa 
  • Wyczyść

Martyna Wojciechowska to obecnie kobieta instytucja, podróżniczka, działaczka społeczna i ekologiczna, pisarka, jednocześnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej zarządzanych rodzimych marek. Jej kariera należy do wyjątkowo spektakularnych i błyskotliwych. Za swoje osiągnięcia sportowe, filmy, programy, akcje charytatywne oraz książki Martyna Wojciechowska jest powszechnie podziwiana i lubiana, a lista jej osiągnięć, nagród i wyróżnień przyprawia wprost o zawrót głowy.

Martyna Wojciechowska – self made woman

Swoją drogę ku sławie, urodzona w 1974 roku w Warszawie jako Marta Eliza Wojciechowska, przyszła gwiazda zaczynał pod koniec lat 90-tych w lokalnych mediach, by nieco później kontynuować ją w prywatnej telewizji ogólnopolskiej. Jako energiczna i przebojowa fanka motoryzacji i sportów ekstremalnych swoja charyzmę szlifowała w programach takich jak Automaniak oraz czasopismach Świat motocykli i Auto moto.

Powszechną rozpoznawalność zyskała jako prowadząca pierwszą krajową edycję kontrowersyjnego reality show Big Brother, który oglądała na początku nowego stulecia niemal cała Polska. Śmiała sesja w Playboyu dodatkowo podgrzała atmosferę wokół nowej gwiazdy TVN. Nikt by w owym czasie raczej nie przypuszczał, że w nie tak znowu dalekiej, przyszłości, będzie pisać Martyna Wojciechowska książki, udzielać się charytatywnie i adoptować dzieci z Afryki.

Po wielkim sukcesie i fali popularności związanej z emisja Big Brothera, Wojciechowska, aby nie dać się ostatecznie zaszufladkować jako prezenterka tego typu produkcji, zaangażowała się w starty w rajdach samochodowych. Jako posiadaczka (od 17 roku życia) Międzynarodowej Sportowej Licencji Rajdowej i Wyścigowej na pojazdy dwu- i czterokołowe nie była dyletantką, choć zadania jakie sobie wyznaczyła, udział w rajdach Sahara – Dakar i Transsyberia, bez wątpienia były nie lada wyzwaniem. Podobnie jak skompletowanie Korony Ziemi, czyli zdobycie najwyższych szczytów każdego z kontynentów – projekt rozpoczęty w 2002 r. a zakończony powodzeniem w 2010 r.

Martyna Wojciechowska – Kobieta na Krańcach świata

Z biegiem czasu Martyna Wojciechowska coraz bardziej kojarzona była jako podróżniczka i globtroterka, a nie prezenterka telewizyjna. Niepostrzeżenie i bardzo naturalnie weszła w rolę autorytetu od dalekich wypraw i najbardziej ekstremalnych wojaży.

Na kartach Misji Everest, swojej pierwszej podróżniczej książki, Martyna Wojciechowska, opisała własną drogę na szczyt najwyższej góry świata, walkę nie tylko z naturą, ale i za samą sobą, ograniczeniami i słabościami ciała (Martyna Wojciechowska, zmaga się z astmą, chorobą żylną, konsekwencjami chorób tropikalnych, które przeszła oraz skutkami dwukrotnego złamania kręgosłupa).

W 2007 r. została redaktor naczelną polskiej edycji National Geographic i National Geographic Traveler. Był to także początek jej niezwykle intensywnej kariery pisarskiej. Wcześniej publikacje książkowe stanowiły raczej margines jej niezwykle różnorodnej działalności. W wydawnictwie National Geographic ukazały się takie książki Martyny Wojciechowskiej jak Dzieciaki Świata – seria dla dzieci opowiadająca o życiu ich rówieśników w najdalszych zakątkach naszego globu oraz Zwierzaki świata – cykl przybliżający małym czytelnikom fascynujący świat egzotycznej fauny. Za Zwierzaki świata Martyna Wojciechowska została nawet nagrodzona w 2013 r. Bestsellerem Empiku w kategorii Koncept multibranżowy. Dostępne również jako audiobooki i ebooki książki Martyny Wojciechowskiej skierowane do młodego odbiorcy, zrobiły prawdziwa furorę na rynku literatury dziecięcej.

Wielkim sukcesem okazała się także cały projekt, a właściwie nawet marka, Kobieta na krańcu świata. Emitowany od 2009 r. program Kobieta na krańcu świata odważnej globtroterce niezwykłą popularność i sympatię widzów. W ramach projektu, przy wsparciu National Geographic oraz TVN, opublikowała również Martyna Wojciechowska książki pod tym samym tytułem, za które została doceniona Nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fidlera.

W swoim życiu podróżniczka niejednokrotnie zmuszona była stawiać czoła różnym przeciwnościom. Czy była to walka o należnie jej miejsce w zdominowanym przez mężczyzn sportach motorowych i samochodowych, czy z chorobą nowotworową zawsze wierzyła, że jeżeli chodzi o życie i przyszłość, potrafi zachować pakiet kontrolny. Publikując Przesunąć horyzont, Martyna Wojciechowska chciała swoim poczuciem sprawczości zainspirować innych. Przesunąć horyzont jest bardzo osobistą, a przez to wyjątkową pozycją w całym dorobku pisarki.

Zresztą, Martyna Wojciechowska pisząc książki, kręcąc odcinki swojego programu czy filmy dokumentalne nigdy nie unikała emocjonalnego zaangażowania w rzeczywistość, którą przekazywała jej kamera czy pióro. Problemy ludzi i naszej planety starała się nie tylko poznać czy pokazać, ale również, na miarę swoich możliwości wnieść wkład w ich rozwiązanie. Od lat aktywnie wspiera WWF w walce o ochronę przyrody, a niedawno adoptowała dziewczynkę, albinoskę z Tanzanii, której dramatyczną historię opowiedziała w dokumencie Ludzie duchy.