Brytyjski pisarz, autor niebanalnych fabuł dla dzieci i dorosłych oraz poruszającej ważkie tematy literatury faktu. Matt Haig książki wydaje już kilkanaście lat i jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych twórców. Na całym świecie, w tłumaczeniu na 40 języków, sprzedano ponad trzy miliony egzemplarzy z jego nazwiskiem na okładce, a jego teksty pojawiają się również na łamach najważniejszych brytyjskich gazet tj. The Guardian i The Independent. Większość jego najbardziej znanych tytułów została przetłumaczona na język polski, a w czerwcu 2021 r. w naszym kraju ukazała się Biblioteka o północy, najnowsza propozycja autora.
Pisarz na świat przyszedł w 1975 r. w Sheffield, a wychowywał się w Newark w Nottinghamshire. Ukończył historię oraz anglistykę na Hull University i Leeds University, obecnie mieszka w Yorku. Zanim postanowił Matt Haig książki wydawać na cały etat, prowadził własną firmę specjalizującą się w marketingu internetowym. O dekad tworzy udany związek z Andreą Semple, kobietą, która pomogła mu przetrwać najtrudniejsze momenty jego życia.
Biografia pisarza bardzo ściśle związana jest z jego twórczością. Od ponad dwudziestu lat cierpi on na nawracającą depresję, której pierwszy atak niemal nie skończył się samobójstwem. Wiele tytułów autora w taki czy inny sposób jest pokłosiem towarzyszącej mu choroby; niektóre, jak Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu, bezpośrednio odnoszą się do tego doświadczenia i je opisują, inne są sposobem na przezwyciężenie obniżonego nastroju – jak przyznaje Matt Haig, książki dla dzieci często pisze niejako na pocieszenie. W związku z tym, że jego samopoczucie jest ściśle skorelowane z dawką światła, a stan jego ducha wpływa na pisarstwo, narracje dotyczące spraw poważnych zazwyczaj tworzy w miesiącach letnich, zimą i jesienią zaś, kiedy czuje się gorzej, pisze lżejsze, podnoszące na duchu opowieści. Jego fabuły często opisywane są jako nietypowe, czasem nawet zwariowane. Niezwykła wyobraźnia pisarza potrafi w jednej opowieści umieścić elementy z pozornie bardzo odległych porządków, komponując zupełnie nową, zaskakująca jakość. Ten szczególny talent bezsprzecznie wyróżnia go w gronie innych współczesnych twórców literatury popularnej – kolejnych autorów schematycznych kryminałów, thrillerów czy romansów. Na przestrzeni jednej książki Matt Haig z niebywałą wprawą łączący różne konwencje i poetyki, otrzymując mimo wszystko absolutnie harmonijną całość.
Chociaż wcześniej na swoim koncie miał już Matt Haig książki dotyczące marketingu internetowego, prawdziwym, literackim, debiutem pisarza jest wydana w 2004 r. The Last Family in England, zadziwiająca fabuła wykorzystująca motywy z Henryka IV Szekspira. Do szekspirowskiej historii, tym razem Hamleta, pisarz nawiązuje także w drugiej powieści zatytułowanej The Death Fathers Club. W 2008 r. do księgarń trafiła kolejna narracja pisarza pt. The possesion of mr. Cave. Żadna z tych publikacji nie doczekała się dotychczas polskiego przekładu i pierwszym tytułem autora, który ukazał się nad Wisłą byli Radleyowie, napisana z niezwykłym humorem i dystansem opowieść o mieszkającej w Anglii rodzinie wampirów.
Niemałą część dorobku pisarza stanowią opowieści dla dzieci, a najpopularniejsze z nich dostępne są również po polsku. Największe uznanie młodych czytelników autor zdobył sobie cyklem gwiazdkowym. Jego pierwszą, wydaną w 2015 r., cześć zatytułował Matt Haig Chłopiec zwany Gwiazdką. Książka powstała w pewne bardzo trudne dla pisarza Boże Narodzenie, jako antidotum na nadciągający epizod depresyjny i okazała się sporym sukcesem. Na jej podstawie powstał nawet film, którego premiera planowana jest na listopad 2021 r. W 2016 r. opublikował Matt Haig Dziewczynkę, która uratowała Gwiazdkę, kontynuację swojego świątecznego bestsellera, a w kolejnym roku do księgarń trafił 3. tom cyklu pt. Ojciec Gwiazdka i ja.
Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się też cykl o Pixi, wróżce, która nie potrafi kłamać i zawsze musi mówić prawdę. Po angielsku ukazały się 3 części jej przygód, jednak polskiego tłumaczenia doczekał się tylko pierwszy z nich, Wróżka Prawdomówka.
Chociaż wszystkie tytuły pisarza dostępne są w polskim tłumaczeniu, jednak czytelnicy nad Wisłą mogą zapoznać się z najpopularniejszymi książkami jego autorstwa. Jedną z nich jest zabawna i poważna jednocześnie fabuła Ludzie. Powieść dla ziemian. Matt Haig na jej stronach opowiada niesamowitą historię zamieszkującego w ciele pewnego angielskiego matematyka, obserwującego ludzką rasę i najlepiej dogadującego się z psem Obcego. W polskich księgarniach znaleźć można również nie mniej niezwykłe Zatrzymać czas, dzieje pewnego 40-latka żyjącego na świecie już ponad 400 stulecia. Po polsku ukazał się też światowy bestseller, autobiograficzne studium depresji pt. Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu. Matt Haig za tę książkę został doceniony w 2016 r. nagrodą Books Are My Bag Readers' Awards.
W 2020 r. w ręce anglojęzycznych czytelników oddał Matt Haig Bibliotekę o północy, a w czerwcu 2021 r. miejsce miała polska tytułu. Książka z pewnością nie rozczaruje miłośników nieposkromionej wyobraźni autora, która i tym razem nie zawodzi. To niezwykłą narracja o kolejach losu i o tym, jak wskutek podejmowanych przez nas wyborów, powstają ścieżki naszego życia. I o tym, że istnieją też inne możliwe warianty istnienia, spisane w książkach znajdujących się w pewniej niezwykłej bibliotece…