Matuszkiewicz Irena
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka, z wyksztalcenia polonistka, z zawodu dziennikarka. Irena Matuszkiewicz książki pisze od ponad dwóch dekad i w swoim dorobku zgromadziła parędziesiąt tytułów, przeważnie fabuł obyczajowych, kryminałów oraz narracji łączących oba gatunki. Wiele z nich doczekało się ponownych wydań, jak np. Seryjny narzeczony, który na początku 2022 r. ukazał się jako e-book i audiobook, czy debiutancka powieść autorki, Agencja złamanych serc, którą niedługo później przypomniało wydawnictwo Prószyńki i S-ka.

Irena Matuszkiewicz na świat przyszła w 1945 r. w Tarnawatce na Lubelszczyźnie jednak dorastała we Włocławku, gdzie zresztą dzieje się akcja niejednej napisanej przez nią powieści. Po maturze wybrała studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończyła w 1968 r. Swoją edukację uzupełniła dziesięć lat później na podyplomowych studiach dziennikarskich i to właśnie z tą profesją postanowiła związać swoje życie. Zanim zaczęła pisać Irena Matuszkiewicz książki, pracowała jako reporterka i żurnalistka w lokalnych mediach, m.in. tygodniku Kujawy. Jak sama przyznaje, zmiana zawodu nie wiązała się ze szczególną rewolucją – istotą obydwu jest bowiem pisanie. Po odejściu z powodów zdrowotnych z pracy tęskniła za nim w ten sposób zaczęła wymyślać i spisywać pojawiające się w jej głowie fabuły. Nie bez znaczenia był też nabyty podczas studiów i pracy dziennikarskiej warsztat znacząco ułatwiający jej literackie początki. Irena Matuszkiewicz książki zaczęła wydawać na początku nowego stulecia i szybko okazało się, że sprawdza się jako pisarka. Jak podkreśla, choć podziwia wielu twórców, a niektórym (np. Michaiłowi Bułhakowowi) zazdrości nawet talentu czy pomysłów, nie wzoruje się na niczyim stylu i nie podąża ślepo za literackimi modami. Równie ważne jak to, by jej powieści znajdowały czytelników, jest bowiem dla niej to, by ona sama przy ich tworzeniu znajdowała przyjemność. Co wcale nie oznacza, że nie traktuje pisarstwa z należytą powagą – wręcz przeciwnie – jako profesjonalistka i perfekcjonistka jednocześnie, nad jedną sceną lub dialogiem potrafi pracować bardzo długo i wielokrotnie przerabiając, póki osiągniętego efektu nie uzna za zadowalający. Czasami nawet, jak przyznaje Irena Matuszkiewicz, książki już wydrukowane budzą w niej nieprzepartą chęć dokonania kolejnych poprawek.

Irena Matuszkiewicz, Agencja złamanych serc i początki kariery

Ponad 2 dekady temu ukazała się debiutancka powieść Ireny Matuszkiewicz, Agencja złamanych serc, pełna niekiedy gorzkiego humoru obyczajowa narracja osadzona w czasach PRL. Jej bohaterkami są doświadczone przez los kobiety, które zakładają tytułowa agencję, by dokonać słusznej zemsty na mężczyznach, nie będących w ich życiu, oględnie mówiąc, zbyt świetlanymi postaciami. Zarówno koncepcja, jak i styl autorki, szczególnie jej dowcip, przypadły do gustu miłośniczkom gatunku i wkrótce premierę miała kolejna fabuła pisarki pt. Gry nie tylko miłosne, znacznie mroczniejsza i trudniejsza narracja. Już w 2003 r. wydała Irena Matuszkiewicz Dziewczyny do wynajęcia, obyczajową powieść stopniowo zmieniającą się w trzymający w napięciu thriller, a niespełna rok później do księgarń trafiło Salonowe życie, oryginalna opowieść o właścicielce i bywalcach pewnego salonu kosmetycznego.

Irena Matuszkiewicz, Seryjny narzeczony i inne kryminały

Swojej działalności literackiej pisarka nie ogranicza jedynie do fabuł obyczajowych i już kilka lat po swoim debiucie ukazał się jej pierwszy kryminał pt. Seryjny narzeczony, a w 2007 r. pierwszy tom dylogii z komisarzem Dyną w roli głównej. W 2011 r. z kolei premierę miał Ostatni sprawiedliwy niepozbawiona humoru narracja o dochodzeniu w sprawie zabójstwa człowiek, którego nie lubił nawet własny pies.

Irena Matuszkiewicz, Zjazd rodzinny i Przeklęte zaklęte, czyli opowieści o rodzinie i pamięci

Pisząc kryminały, autorka nie porzuciła jednak prozy obyczajowej. W 2007 r. opublikowała Irena Matuszkiewicz Zaklęte przeklęte, osadzoną na rodzinnej Lubelszczyźnie historię kilku pokoleń kobiet prześladowanych prze klątwę starej cyganki. Jednak czy problemy, z którymi borykają się bohaterki powoduje siła wyższa, czy raczej ich źródła należy szukać gdzie indziej? Powieści, jak zdradza autorka, inspirowana jest również częściowo jej własnymi wspomnieniami oraz rodzinnymi opowieściami.

Po kilku latach w ręce czytelników oddała Irena Matuszkiewicz Zjazd rodzinny, dość klasyczną sagę, choć jak na razie nie ukazała się, wbrew oczekiwaniom i ku ogromnemu rozczarowaniu fanów twórczości autorki, kontynuacja powieści.

Irena Matuszkiewicz i Przerwana podróż

Mówiąc o twórczości pisarki, warto wspomnieć również o przejmującej fabule pt. Przerwana podróż. Centrum narracji stanowi straszny wypadek w jednej sekundzie zmieniający życie wielu ludzi, z których perspektywy poznajemy kolejne opisane w powieści wydarzenia.